Komentar

Prvi korak do boljše države je ta, da ljudi spodbudimo k lastnemu mnenju in razmišljanju

Pred vami je morda moj najtežji članek do sedaj. O stimulaciji aktivnih državljanov. Zavedam se, da bo morda težko razumljiv, morda bo težko sprejemljiv, morda sta njegova zaključna misel in predlog neuresničljiva ... pa vendar z gotovostjo čutim: moral sem ga napisati.

03.05.2017 23:07
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   aktivni državljan   sistem   interesi   lobiji   prevlada   država

Kako priti do tega Arhitekta, ki ga ne more nihče podkupiti in zlobirati, ki je dvignjen nad interesom ali prevlado prodajalcev svetlobe ali toplote, ki naredi tako, kot je prav, najugodneje za državljana, prebivalca te države?

Kot pravi nemški znanstvenik za umetno inteligenco v članku v britanskem Guardianu 18. aprila letos: "Napredek civilizacije je bil vedno posledica sodelovanja ne pa tekmovalnosti". Misel me spodbudi k razmisleku: očitno sta za osnovno individualno potrošnjo in nakupe posameznika konkurenca in tekmovalnost ponudnikov povsem koristna in vodita k večji kvaliteti. A napredek Celote, civilizacije, učvrstitev skupnostnih vrednot, tu se strinjam z nemškim znanstvenikom, je lahko le posledica sodelovanja. Tudi različnosti, tudi nasprotnikov - in že prehajam k jedru današnjega komentarja -, toda ne sodelovanja konkurentov v takšni smeri, kot se vedno znova uresničuje pri nas. Namreč v smeri povolilne koalicijske pogodbe in z njo povezanih nujnih kravjih kupčij! Ne bi se spuščal v razlago, zakaj se to pri nas dogaja, zakaj je to kot nekakšna "zgodovinsko pogojena" nuja, katera zakulisna omrežja nas silijo v to itd. Konec koncev je čisto vseeno, katera razlaga je bolj "prava". Gre samo za vprašanje, kako to - če je sploh možno - preseči.

 

Vzemimo primer iz tehničnega področja. Kdo lahko ustvari optimalno kvaliteto v prostoru, recimo v vaši dnevni sobi? Uporabimo samo dva osnovna gradnika kvalitete v prostoru, svetlobo in toploto (ali pa dve politični stranki, stranka A kot nosilec svetlobe in stranka B kot nosilec toplote, ki sta dosegli največ glasov na parlamentarnih volitvah). Svetloba in toplota sta si vedno v nekem osnovnem nasprotju, če povečaš vpliv ene, gre vedno vsaj nekoliko na račun druge. Kdo bo to optimalno rešil, prodajalec svetlobe ali prodajalec toplote, bo potrebna kravja kupčija? Kaj pa, če je za dosego kvalitetnejše, pravičnejše rešitve koristen tretji subjekt, denimo arhitekt? Pa smo pač zadovoljni z arhitekti, enkrat bolj enkrat manj. A v čem je bistvo? Da smo sprejeli arhitekta kot t.i. tretji subjekt. V političnem prostoru pa ostajamo pri strankah A in B, ki sta (si) napisali koalicijsko pogodbo, ki jo upoštevata ali pa ne, kakor se jima zazdi, kontrolorja, tretjega subjekta, ki bi preprečeval njune kravje kupčije, pa ni. Se res ne da nič narediti?

 

 

Kdo je lahko tretji subjekt

 

Vedno me razmišljanje, kakšen bi lahko bil korak k boljšim rešitvam, k boljši kvaliteti v prostoru, pripelje do interdisciplinarnosti. Ki je sposobna uporabiti najboljše od svetlobe in toplote, ne da se svetloba in toplota jemljeta kot subjekta, ki med seboj v nekem gnilem kompromisu skleneta dogovor, ampak da nastopi interdisciplinarnost kot subjekt, ja, kot tretji subjekt v podobi arhitekta, ko gre za svetlobo in toploto v dnevni sobi, in interdisciplinarnost kot tretji subjekt v podobi Aktivnih državljanov, ki na institucionalizirani platformi primerne argumentacije kontrolirajo stranki A in B ter s tem vsaj nekoliko preprečujejo kravje kupčije!

 

Kako doseči, da postane interdisciplinarnost subjekt tudi v političnem prostoru? Kdo so Aktivni državljani oziroma kdo in kako lahko dobi status Aktivnega državljana? Kako jih stimulirati, kajti brez določene stimulacije preprosto ne gre! Obstajati bi morala pravila in postopki kdo, kako in kdaj vstopa v politični prostor kot Aktivni državljan in kakšna je njihova stimulacija.

 

Tudi v t.i. naprednih demokracijah, kjer dobimo za štiri leta določene zmagovalce, se večina od njih zelo angažira za prepričevanje javnosti, zakaj so se pri velikih javnih projektih odločili, kot so se, resnici na ljubo večinoma predvsem z leporečjem o pravilnosti svojih odločitev, in večinoma tudi nikoli ne vključujejo sodelovanja z drugače mislečimi ali ne upoštevajo njihovih argumentov. A vendar je zaslediti, da se to dogaja. Da gredo po poti ugotovitve in uresničitve uvodnega stavka nemškega znanstvenika! Pri nas tega ni zaslediti nikjer. Kot da gre le za uresničitev svojega interesa, kot da je vse ujeto v neke predhodne dogovore in protiusluge svojim, svoji stranki, svojemu cehu, svoji zmagovalni ekipi.

 

 

Spet smo pri Drugem tiru ...

 

Vzemimo, spet še enkrat, sedaj aktualni primer problematike projekta Drugi tir. Postavimo izhodiščno vprašanje: Kako so stimulirani udeleženci te problematike, torej vsi, ki se tako ali drugače ukvarjajo s tem projektom? 

 

Prvi, državni uslužbenci po službeni dolžnosti, od predsednika vlade, do vratarja na Slovenskih železnicah, ki so tudi v državni lasti. Prav vsi, od prvega do zadnjega, bodo imeli enako plačo, če se projekt sfiži ali ne. Sfiži v kakršnemkoli pomenu. 

Drugi, projektanti, pa še kakšen pravnik in ekonomist (imenujmo jih nosilci svetlobe), ki so že dobili možnost zaslužka pri projektu preko veze s Prvimi, so stimulirani (očitno zelo dobro, kot je pokazala oddaja Tarča na TV Slovenija), da se nič ne spremeni, da se zakon o drugem tiru in vse ostalo sprejme, kot je v ozadju že odločeno. 

Tretji, projektanti, pa še kakšen pravnik in ekonomist (imenujmo jih nosilci toplote), ki pa jim ni uspelo dobiti naročila oz. stimulacije od Odločevalca, so očitno prepričani, da bodo stimulirani le, če bo obveljala njihova. 

Četrti, imenujmo jih interdisciplinarci, (arhitekti v primeru svetlobe in toplote v prostoru, Aktivni državljani v primeru kontrole Odločevalcev), kar nekaj se jih je (poleg omenjenih Tretjih, razočaranih projektantov in finančnih modrijanov) znašlo v Svetu za kontrolo projekta Drugi tir, v sedanjem stanju v tej družbi nimajo nikakršne stimulacije za svoje početje.

 

 

So interdisciplinarci lahko le volonterji?

 

Tu je skrita zoprna napaka, ki povečuje zagatnost. Volonterstvo sicer kar dobro deluje v naši družbi pri različnih humanitarnih akcijah, pri bolj strokovnih in kompleksnih zadevah pa pač ne more. Za volonterstvom se velikokrat skriva preprosti amaterizem, tudi neznanje, pa tudi hitro menjanje prepričanja in dojemljivost za medijsko manipulacijo. Ali pa tisto, kar je najbolj pogosto pri volonterstvu - pride do hipne zamere ali nestrinjanja, naslednji hip pa gredo volunterji že na morje ali pa smučat ...

 

Potem pa imamo še Pete udeležence: to so anonimni komentatorji na vseh spletnih forumih, ki objavljajo določeno temo, v našem primeru pač problem Drugega tira. Tudi anonimne komentatorje na portalu+. Ki so po svoje zelo dragocen pokazatelj vse zagatnosti reševanja takšnih problemov in ki imajo velikokrat dobre in zanimive predloge, a kaj ko res ni načina, da bi njihova energija in predlogi imeli težo v neki institucionalizirani argumentaciji. Morda pa - če stopijo iz anonimnosti in postanejo Aktivni državljani, t.i. Četrti v našem primeru. Ja, skrivnost zagatnosti reševanja takšnih projektov je predvsem v stimulaciji teh Četrtih kot Aktivnih državljanov, in še prej v formalizaciji njihovega statusa. Ta skrivnost, nejasnost ali nedorečenost je v resnici glavni zaviralec pametnih rešitev ravno pri teh velikih javnih projektih. Če bi kot pogoj za udeležbo pri argumentaciji, ki je osnova odločanju pri takšnih projektih, obstajali neka osnovna strokovna izobrazba in primerna stimulacija za odgovorno aktivnost oz. udeležbo tudi teh Četrtih kot Aktivnih državljanov ali interdisciplinarcev, potem bi bila zgodba popolnoma drugačna. Bila bi odprta pot h kvalitetni argumentaciji, spoštovanju različnosti in predvsem k pametnejši rešitvi. Dotik utopije? Morda. Morda pa korak k uresničitvi uvodne trditve nemškega znanstvenika.

 

 

Stimulacija Aktivnih državljanov

 

Kako jo doseči? Element, ki je po mojem prepričanju nujen za napredek civilizacije in sodelovanje različnosti. Ob obstoječem paradoksu, da državni sistem kot subjekt nima interesa po spremembi, posebej še pri tako kompleksni spremembi, kot je formalizacija tako statusa kot stimulacije Aktivnega državljana! Ob dejstvu, da je osnovna človekova nuja po stimulaciji ta hip pri nas uresničljiva le ob sprejemanju vseh napisanih in nenapisanih pravil obstoječega državnega sistema, ki je ujet v omenjeni paradoks! Kako priti do tega arhitekta, da ga ne more nihče podkupiti, zlobirati, ki je dvignjen nad interesom ali prevlado prodajalcev svetlobe ali toplote, ki naredi tako, kot je prav, najugodneje za državljana, prebivalca te dnevne sobe, te države? Pretežko za razumeti?

 

Nekoliko bo lažje, če dodam, da mora biti stimuliran, da tako ravna. Še pretežko? Državo bi mnogo manj stalo, če bi stimulirala te Četrte (interdisciplinarce), kot pa da hodi po poti uveljavitve interesov stranke A ali B in njunih kravjih kupčij. Kdo lahko to stori? (bom ponovil kot že večkrat na portalu+): Edino in samo Zmagovalec (trenutno, do naslednjih volitev je pač to Miro Cerar). Bi s tem škodil svoji stranki, tistim, ki so mu pomagali do zmage? Ne, ne bi, ker je to preprosto prav. Ker to ni spoznanje samo omenjenega nemškega znanstvenika, ampak vsakega razumnega človeka, ki želi napredek.

 

Vprašanje, ki me ob zaključku tega članka oplazi, pa je, ali sploh lahko razmišljam in pišem še karkoli, dokler ne vidim vsaj minimalnega koraka v tej smeri? Seveda, grem lahko tudi na morje ali pa smučat ...

 

 

Miha Burger, aktivni državljan (brez statusa)

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
19
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.987
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.098
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.796
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.484
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.028
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.191
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.127
08/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.046
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 721
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 469