Komentar

Oh, te obletnice: Majniške deklaracije in včlanitev Slovenije v OZN

V teh dneh so nas doletele nekatere važne obletnice. Tu mislim najprej na Majniške deklaracije (1917, 1989, 2014), nato pa na včlanitev Slovenije v Organizacijo združenih narodov (22. maj 1992). Tem obletnicam ne namenjamo velike pozornosti, pisec teh vrstic pa se ob opozarjanju nanje počuti kot avtor osmrtnic, ki jih bralci nemara jemljejo na znanje, večinoma pa ob njih zamahnejo, češ, "hvala Bogu, da ga (je) ni več" oziroma "hvala Bogu, da je mimo".

16.05.2017 19:51
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   Majniška deklaracija   SHS   Jugoslavija   Evropska unija   OZN   Tone Pavček

Foto: Wikimedia

Sprejem Slovenije v OZN je bil, ko se je zgodil, dogodek zmagoslavja in navdušenja.

Od prve (Koroščeve) Majniške deklaracije (MD 1917) je minilo sto let. Burno dogajanje v tem stoletju je Slovenijo prestavljalo po zemljevidu. Najprej (za sedemdeset let) proti jugovzhodu, na Balkan, izven središča Evrope; nato nazaj proti središču Evrope oz. zahodnega sveta. Politika, ki se je izražala v prvih dveh deklaracijah (MD 1917 in MD 1989), tj. politika samoodločbe, je imela predvsem zunanjepolitični značaj. Vse Majniške deklaracije - vključno z MD 2014 - pa zadevajo Evropo in evropske vrednote. V zunanjepolitičnem pogledu so se tako rekoč v celoti uresničile. V notranji politiki (demokracija) pa je še veliko odprtih vprašanj. Prvi vtis, ki ga dobimo ob primerjavi treh dokumentov, je, da so vse bolj gostobesedni. Prva MD vsebuje 73 besed, druga (1989) 118 besed, najnovejša (2014) pa 352 besed.

 

 

1. Avstro-exit, polemika z Avstrijo, privrženost Jugoslaviji.

 

Koroščeva MD je bila program za jugo-unijo in avstro-exit, vendar ne tudi monarho-exit. To je bil program združitve južnoslovanskih narodov v troedini jugoslovanski narod in osvoboditve izpod tujenarodne oblasti, v ozadju programa pa je bila latentna protinemška polemika. Koroščeva MD je poskusila uveljaviti slovensko-hrvaški koncept SHS (Kraljevine Jugoslavije), utemeljen na "naravnem načelu" (samoodločbi narodov) in "hrvaškem državnem pravu". Izvajali naj bi oz. so jo (vsaj v prvem koraku) v okviru habsburške dinastije in avstrijskega parlamenta, nato (v drugem koraku) pa iz Narodnega sveta, ki ga je v prestolnici SHS, Zagrebu, vodil Anton Korošec.

 

 

2. Jugo-exit, polemika z Jugoslavijo, privrženost Sloveniji.

 

Druga - pisateljska, Demosova Majniška deklaracija (1989) je bila program za evropsko unijo, za jugo-exit in kom-exit. V njenem ozadju je bila seveda latentna protisrbska polemika. Pri jugo-exitu je bila ta druga Majniška deklaracija zaradi morebitnih mednarodnih reakcij previdna. Slovenija je odhajala, ni pa še zahtevala razpada Jugoslavije.

 

MD 1989 je vsebovala:

 

- notranjepolitično razsežnost (zahteva po demokraciji v času po aferi JBTZ in ustanovitvi prvih strank in prvih političnih pogajanj med oblastjo in opozicijo še pred padcem Berlinskega zidu, ko je Slovenija ujela korak z drugimi demokratičnimi gibanji v Evropi; sestavili smo jo Bučar, Janša, Požarnik, Rupel, Taufer in Urbančič; Tone Pavček je bil samo speaker, ker nismo hoteli, da bi Majniško deklaracijo pripisali le eni od strank; komunisti so pripravili Temeljno listino, ki je bila proti jugo-exitu)

 

- in zunanjepolitično razsežnost (samoodločba, slovenska nacionalna država; "vključitev v EU ne preko Beograda, ampak direktno iz Ljubljane").

 

 

3. Polemika med Slovenci ("desnica" proti "levici"), privrženost demokraciji, Evropski uniji in NATO. Tretja Majniška deklaracija (2014) je bila notranjepolitična zadeva, bila je protest zoper zapor Janeza Janše (junij 2014) in predvolilna propaganda (julija 2014).

 

 

Sprejem Slovenije v OZN je bil, ko se je zgodil - vsaj za navzoče, npr. za Ignaca Goloba, Milana Kučana in pisca teh vrstic - dogodek zmagoslavja in navdušenja. Pri nekaterih je bilo navdušenje toliko večje, ker je imela OZN že dotlej (v jugoslovanskih časih) v očeh oblastnih in diplomatskih struktur najvišji svetovni pomen. New York je bil zanje bolj prizorišče neuvrščene kot ameriške kulture oziroma politike. Vendar je bil sprejem odličen dogodek tudi za pisca teh vrstic: v manj kot enem letu po vojni z Jugoslavijo je izpolnil svoje najvišje načrte in predvolilne obljube.

 

Spomin na Majniške deklaracije in na sprejem v OZN je spomin na mednarodne dosežke Slovenije, predvsem na dejstvo, da je Slovenija po letu 1989 ujela korak z drugimi evropskimi demokratičnimi gibanji in se uresničila na področju zunanje politike. Slišati je, da bo 25. obletnico sprejema Slovenije v OZN praznoval predsednik Borut Pahor in sicer v New Yorku. Pisec teh vrstic, ki bo dogodek praznoval pri sebi doma, si ob tem želi, da bi predsednik nadaljeval tradicijo najvišjih predstavnikov samostojne Slovenije, ki so nekoč, vsaj do leta 2008, obiske v New Yorku dopolnjevali z obiski v Beli hiši.  

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
3
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.004
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.426
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.964
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.709
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.304
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.314
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.123
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.068
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 420
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.155