Zadnje javnomnenjske ankete kažejo, da je Stranka modernega centra (SMC) dosegla novo dno in da bi komaj še prilezla v parlament. Še huje, premier Miro Cerar se je znašel celo na repu lestvice priljubljenosti politikov in mu grozi izpad. Ob tem boste verjetno presenečeni, če ne celo šokirani ob podatku, da za Cerarja in njegovo stranko ta trenutek dela najmanj 15 piarovcev, komunikacijskih strategov in digitalnih strokovnjakov. Takšna armada svetovalcev pa očitno nič ne pomaga - ker pač velja star pregovor: "veliko babic, kilavo dete".
Angleži imajo reklo, ki ustreza slovenskemu "veliko babic, kilavo dete", ki se glasi "too many cooks spoil the broth". Preveč pametnjakovičev na kupu naredi več škode kot koristi, če misel poskušamo smiselno prevesti in umestiti v kontekst nenormalno visokega števila piarovcev, komunikacijskih strategov in ekspertov za odnose z javnostmi. Dejansko ta armada komunikatorjev postaja zaščitni znak Mira Cerarja in njegovega kabineta. Že bežen pogled na spletno stran Kabineta predsednika vlade (vir) nam pokaže, da je v njem ob vodji kabineta Gregorju Krajcu še sedem državnih sekretarjev, ki jih velja vsaj omeniti. Prvi je Tadej Slapnik, poslanec propadlega Zaresa, ki skrbi za "vzpostavitev dialoga s civilno družbo in koordinacijo državljanskih pobud ter socialno podjetništvo". No shit, bi rekli Američani. Andreja Črnak Meglič, nekdanja poslanka socialnih demokratov, ki se jo je stranka elegantno znebila, je državna sekretarka, pristojna za sodelovanje z državnim zborom. Dobro, lahko bi bila tudi ministrica brez listinice s podobnim nazivom, ki z drugimi besedami pomeni sončna uprava. Renato Golob, ki je bil pred kariero v državni upravi zaposlen v gospodarstvu (Acroni, SIJ), je kot državni sekretar zadolžen za vodenje vladne projektne pisarne, zadolžene za spremljanje izvajanja strateških vladnih projektov. Slišati je zelo zapleteno in morda niti sam ne ve natančno, kaj sploh dela. Bolj znan je Tone Žunič, nekdanji predsednik nadzornega sveta NLB in državni sekretar na finančnem ministrstvu. Znan pa zato, ker ima na svojih ramenih podpis danes že legendarne individualne pogodbe z Marjanom Kramarjem, ki mu je prinesla milijon evrov nagrade ob odhodu. Kramarju, seveda. Za kaj konkretno je Žunič pristojen v Cerarjevem kabinetu, nam pa ni čisto jasno. Medijsko precej izpostavljen je (bil) tudi Erik Kopač, do nedavnega generalni sekretar SMC, danes pri Cerarju zadolžen za nacionalno varnost. Slišati je sila pomembno, zato ni odveč dodati, da zlobni jeziki trdijo, da je Kopač v resnici neformalno zadolžen predvsem za "partijsko linijo" SMC na Gregorčičevi; da stranka ve, kaj se dogaja. Predzadnji na seznamu je geograf Igor Mally, kot državni sekretar pristojen za evropske zadeve, sicer pa je bil od aprila 2013 glavni svetovalec Cerarjeve predhodnice za zadeve Evropske unije - in sicer z vzdevkom "šerpa". Sedmi palček v Cerarjevem kabinetu pa je državna sekretarka Mojca Štepic, pristojna za "vodenje vladne projektne pisarne, zadolžene za spremljanje izvajanja strateških vladnih projektov". Štepiceva, ki jo "odlikujejo bogate izkušnje s področja delovanja v različnih timih in okoljih, po naravnih talentih je mediator in odličen komunikator", je kadrovski produkt Violete Bulc, evropske komisarke, soustanoviteljice SMC in njene gurujke, specializirane tudi različne oblike transporta, tudi hojo po žerjavici.
En piarovec več, en problem manj?
Bolj kot seznam državnih sektarjev nas seveda zanimajo premierjevi komunikatorji in svetovalci za odnose z mediji in javnostmi. V kabientu (vir) so formalno štirje: Tanja Subotić Levanič, svetovalka predsednika vlade za integrirane komunikacije, Tanja Poličnik in Rok Hodej (oba kot svetovalca predsednika vlade za odnose z mediji) ter Miha Pongrac, svetovalec predsednika vlade za digitalno komuniciranje (očitno skrbi za premierjev Twitter in Facebook račun).
Toda to še daleč ni vse. Poleg štirih piarovcev na vladi za Cerarjev javno podobno in medijski ugled skrbijo še zunanji (pogodbeni) izvajalci, stranka (tj. SMC) ter vsaj deloma tudi strankina poslanska skupina v državnem zboru. Agencija Arih je tista, s katero SMC že nekaj časa intenzivno sodeluje, pri čemer v oči bode predvsem to, da je dejanski koristnik njenih uslug premier Miro Cerar, podpisnik pogodbe pa Stranka modernega centra. Razlog za takšne skrivalnice je povsem praktičen: za vse pogodbe, ki jih sklepa kabinet predsednika vlade oziroma podpisuje generalna sekretarka vlade Lili Kozlovič, načeloma velja Zakon o dostopu do informacij javnega značaja, kar pomeni, da so vsebine, predvsem pa zneski pogodb, javno dostopni. Kljub dejstvu, da se parlamentarne politične stranke v glavnem financirajo iz proračuna, pa ta zakon zanje ne velja, zato denimo SMC ni dolžna medijem posredovati višine mesečnega pavšala, ki ga plačuje agenciji Arih. Glede slednjega so se v preteklosti - zlasti v povezavi z izraelskim spin-doktorjem Eisinom Asafom (svetoval je že Alenki Bratušek, ko je bila premierka) pojavljale informacije, da SMC mesečno Agenciji Arih odšteje kar 40.000 evrov, kar na letni ravni znese skoraj pol milijona (!). No, informacijo so v SMC kasneje zanikali, obenem pa niso želeli razkriti, koliko dejansko plačujejo Agenciji Arih.
Meteorski vzpon Tijane Arih
Direktor te agencije Igor Arih nam je sicer povedal, da imajo sklenjeno pogodbo s Stranko modernega centra na področju komunikacijskega svetovanja in da storitve opravljajo "večinoma v stranki SMC in prostorih Agencije Arih, po potrebi tudi v stavbi vlade ali državnega zbora ali katerega od ministrstev, ki jih vodi stranka SMC". Na naše vprašanje, kdo vse je pri njih zadolžen za SMC, nam je Arih odgovoril, da na projektu SMC "dela 10 oseb, od katerih so štirje zaposleni v Agenciji Arih, ostali pa so angažirani na projektu kot zunanji sodelavci ali podjetja". Ko smo ga nadalje vprašali, kako to, da imajo sklenjeno pogodbo s stranko SMC, storitve pa vsaj deloma opravljajo tudi za predsednika vlade, nam je gospod Arih odgovoril:
"Predsednik stranke SMC je v tem trenutku tudi predsednik vlade Republike Slovenije, a se delo Agencije Arih nanaša samo na potrebe stranke SMC, nikakor pa ne na potrebe vlade Republike Slovenije, saj ima slednja za to svoje službe za komuniciranje, kot sta Kabinet predsednika vlade in UKOM (Urad vlade za komuniciranje, op. uredn.)."
Ne glede na to, da nam Igor Arih ni razkril, kdo vse pri njih je zadolžen za piarovsko svetovanje Miru Cerarju, pa smo ga vprašali, kakšen je status njegove soproge Tijane Arih v tem projektu; ali ima slovensko državljanstvo, kakšen je njen delovnopravni status v Sloveniji? Odgovor se je glasil:
"Tijana Arih ni državljanka Republike Slovenije, ker ni zaprosila za državljanstvo. Zaposlena je v Agenciji Arih, ima dovoljenje za bivanje in delo ter vse davke in druge obveznosti plačuje v Republiki Sloveniji po predpisani zakonodaji."

Evidenca obiskov pri Miru Cerarju v zadnjih dveh tednih.
Šest obiskov v desetih dneh
Vloga Tijane Arih se nam je zdela zanimiva predvsem zato, ker so se iz nekaterih krogov blizu vlade pojavili namigi, da je pogosto prisotna v prostorih vlade, da je tam zelo glasna in energična ter da naj bi bila nesramno do nekaterih prisotnih vladnih funkcionarjev. Pridobili smo podatke o tem, kdo je v zadnjih dveh tednih obiskal predsednika vlade, in med njimi je bila tudi Tijana Arih, ki je bila pri Miru Cerarju 23. maja več kot tri ure, in sicer od 16:07 do 19:10. Toda nekaj dni kasneje nam je kabinet predsednika vlade poslal odgovore na vprašanja, ki so se eksplicitno nanašali na Tijano Arih, bili pa so nekoliko drugačni od prve informacije, kajti generalni sekretariat vlade, ki sicer vodi evidence prihodov v prostore kabineta predsednika vlade, je zapisal, da je "gospa Arih v zadnjih 14 dneh prostore obiskala šestkrat (22.5., 23.5., 24.5., 30.5., 31.5., 1.6.)", obenem pa dodal, da je Arihova "petkrat obiskala različne svetovalce predsednika, enkrat pa predsednika vlade". Če izpustimo zadnji podatek, ki je relativno nepomemben, kajti obisk "različnih svetovalcev predsednika" je seveda povezan izključno s predsednikom, potem nas mora presenetiti frekvenca obiskov vladne palače, če je bila Tijana Arih v desetih dnevih (od 22. maja do 1. junija) na Gregorčičevi kar šestkrat (!). Glede česa je svetovala? So se pogovarjali o drugem tiru, Magni Steyr ali morda načinu, kako bi SMC do jeseni čim bolj kompromitiral Bojana Dobovška, ki bo ustanovil stranko?
Gospa Arih v prostorih kabineta predsednika vlade nima svojih prostorov, so nam dejali v Cerarjevem kabinetu. Saj ni treba, da jih ima - potem ko smo izvedeli, da je bila v desetih dnevih petkrat v premierjevem kabinetu, nam je jasno, da je bil Eisin Asaf mala malica v primerjavi s Tijano Arih, ki je očitno ta trenutek Cerarjev ključni (zunanji) svetovalec in jo lahko vsaj kar se medijskih spinov tiče, postavimo ob bok Cerarjevim kabinetnim svetovalcem in prišepetovalcem.
Skoraj dvajset strokovnjakov za medije?
Cerarjev kabinet torej de facto, deloma tudi prek stranke, angažira štirinajst strokovnjakov za PR. Po trditvah SMC, ki zanika, da bi bila v pogodbenem razmerju z Asafom Eisinom, je sicer na stranki za področje odnosov z javnostmi zadolžena le Zdenka Jagarinec, mirnejša polovica Marcela Štefančiča. Koliko ljudi dela na področju komuniciranja v poslanski skupini SMC v državnem zboru, nam bo jasno, ko bomo prejeli njihove odgovore na naša novinarska vprašanja. Do zaključka redakcije jih namreč še nismo dobili. Ocenjujemo pa, da jih je kar nekaj, vsekakor najmanj dva. A že ostanemo pri desterici iz agencije Arih, štirih piarovcih iz kabineta predsednika vlade in Jagarinčevi, pridemo do številke 15 (pri čemer nekaterih neformalnih Cerarjevih svetovalcev za "urejevanje odnosov z mediji" niti nismo omenjali - denimo frizerja Miča Sojerja in Aleksandra Kešeljeviča - Kešota), ki ji bomo morali prišteti še piarovce poslanske skupine SMC.
Za konec še primerjava s strankama, ki imata na področju medijskega komuniciranja dolgoletne izkušnje. SDS ima za to področje na voljo štiri ljudi, socialni demokrati pa dva. Komentar ni potreben, saj kvečjemu potrjuje uvodno misel, da namreč preveč babic pomeni kilavo dete. In če bo Miro Cerar za vsako novo afero ali škandal angažiral po enega novega piarovca, potem bo imel do volitev ob sebi že okoli petdeset težkih strokovnjakov, ankete pa mu bodo kazale okoli tri odstotno podporo ...