Ob napovedani razrešitvi Rajka Kende, dolgoletnega strokovnega direktorja Pediatrične klinike UKC Ljubljana, okoli katerega se že več let vlečejo afere in škandali, so naši interni viri iz Kliničnega centra pzadržani. Opozarjajo, da se zdaj sicer končno vidi, da gospod Kenda ne premore niti toliko časti, da bi odstopil in končal agonijo, zaradi katere se je v zadregi znašlo tudi vodstvo UKCL. Toda hkrati opozarjajo, da morebitna razrešitev dva meseca pred koncem njegovega mandata dejansko ne pomeni ničesar in ima kvečjemu rahel simbolni pomen.
Rajko Kenda je postal prvovrstna težava sedanjega vodstva ljubljanskega Kliničnega centra, kjer se v zvezi z njegovo razrešitvijo izpostavljata novi generalni direktor Andraž Kopač in strokovna direktorica Miša Pfeifer, medtem ko je neformalno zelo vplivna Meta Vesel Valentinčič, pomočnica generalnega direktorja UKC Ljubljana za upravno-pravne zadeve, previdno v ozadju in se izogiba komentarjem (kar je očitno tudi recept za njeno dolgoletno kariero v vodstvu UKCL). Hkrati se v zgodbo o razrešitvi Kende, ki je pred meseci spodletela zaradi domnevne procesne napake, tokrat morda vsaj posredno vpleta tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, zaradi katere sta Andraž Kopač in Miša Pfeifer v prejšnjem poskusu odstranitvi Rajka Kende potegnila krajši konec. Tokrat so se razmere spremenile, predvsem zaradi lanskoletne visoke izgube Kliničnega centra - znašala je namreč kar 25,5 milijonov evrov - in prihajajočih razsodb v primeru (nezakonite) izvolitve generalnega direktorja Klinčnega centra lansko spomlad; ob tem nas viri opozarjajo na še eno omaro z okostnjaki, ki sliši na ime IT oziroma informacijski sistem UKCL in z njim povezana računalniška podjetja, posamezniki in storitve. Morda je zaradi tega Rajko Kenda, ki so se ga neznani avtorji (po naših predvidevanjih je šlo za avtorico, torej osebo ženskega spola, recimo ji gospa B., in ji razmere v Kliničnem centru in na Pediatrični kliniki niso neznane) aprila napadli še z zelo težko anonimko, ta trenutek precej bolj "uporabna žrtev", kot bi bil še pred nekaj meseci. Če upoštevamo to tezo, potem je napovedana razrešitev Rajka Kende predvsem piarovska poteza, še posebej zato, ker mu mandat strokovnega direktorja Pediatrične klinike poteče že čez dva meseca.

Andraž Kopač in Miša Pfeifer, generalni in strokovna direktorica UKCL, sta se ponovno lotila Rajka Kende.
Zadržanost zaradi napovedane razrešitve dva meseca pred iztekom mandata je precej logična in razumljiva. V Kliničnem centru tako ali tako nihče ni za nič odgovoren, nihče ničesar ne ve, kar pa se tiče objektivne odgovornosti, ki je zadnja dva dneva zelo pogosto omenjana beseda, so stvari jasne že nekaj let in vsekakor veljajo tudi za Rajka Kendo. Zadnji primer, ki je javno postal znan spomladi zaradi smrti štirinajstletnega dečka, ki je bila posledica malomarnega zdravljenja lani septembra, je še posebej letel na Kendo kot strokovnega direktorja in predstojnika oddelka. Vodstvo Kliničnega centra se ob tem ni spomnilo na serijo smrti majhnih otrok v preteklosti - mislimo seveda na nevarni program otroške srčne kirurgije (2007-2014), kjer je umrlo 33 otrok, med njimi po naših dosedanjih dognanjih tudi 11 zaradi malomarnosti in napak. V tem primeru doslej še ne nihče ni kazensko odgovarjal, sankcij pa niso bili deležni niti vpleteni (Kenda je bil v tem času že strokovni direktor Pediatrične klinike, njegov način dela pa njegovi kolegi opisujejo kot "politkomisarski"), kar je zelo nenavadno in vzbuja sume v korektnost dela pravosodnih organov.

Rajko Kenda v Odmevih Miši Pfeifer: Če bosta odstopila vidva s Kopačem, potem bom tudi jaz!
Do Rajka Kende so neprizanesljivi tudi nekateri njegovi mlajši kolegi, ki menijo, da je osramotil funkcijo strokovnega direktorja Pediatrije in bi moral odstopiti že pred dvema letoma, ko je bilo objavljeno mednarodno poročilo o programu otroške srčne kirurgije. V poročilu je namreč avtorji med drugim napisali, da ne razumejo, kako je lahko doktor Kenda na tako visokem položaju leta dobival opozorila podrejenih o nepravilnostih, a jih je popolnoma ignoriral in ni storil nič, da bi se razmere izboljšale.
Včerajšnja nova ofenziva proti Kendi, ki sta jo sprožila Marija Miša Pfeifer in Andraž Kopač, naj bi po nevedbah nekaterih medijev temeljila na novih neprijetnostih; na Pediatrični kliniki naj bi napačno zdravili 40 otrok, za kar je kot strokovni direktor odgovoren tudi Rajko Kenda. Iz besed obeh direktorjev UKCL naj bi bilo zdaj jasno, da bodo šli tokrat do konca in da bo iz omar ob tem popadalo še nekaj okostnjakov. Morda se tega zaveda tudi ministrica za zdravje, ki je glede Kende spremenila mnenje in po novem pravi, da je " kadrovska politika stvar bolnišnic".
Ob tem še dodajo, da so se že pojavili celo namigi, naj bi Rajka Kendo zaradi preveč afer umikali iz javnosti, saj naj bi bil kandidat za naslednjega ministra za zdravje. V tem trenutku se zdi kaj takšnega skoraj nemogoče, vendar ni rečeno, da se imidž gospoda Kende v nekaj mesecih "karantene" ne bi izboljšal.