Komentar

Izolacija Katarja je le vrh precej večje in globalne strategije velesil

Malokateri politik na svetu je resnično razumel posledice izolacije Katarja s strani Savdske Arabije ter ostalih sunitskih držav Perzijskega zaliva in Egipta. Analitiki kažejo znake skepticizma, vlade ne vedo natančno, kakšno stališče zavzeti, obenem pa se svetovno ravnovesje moči spreminja pred našimi očmi ...

19.06.2017 00:25
Piše: Laris Gaiser
Ključne besede:   Katar   Savdska Arabija   ZDA   Donald Trump   Perzijski zaliv   Rusija   Iran   Kitajska   nafta   OPEC

Fot: Channel4

Washington ima torej interes, da Moskva kontrolira šiitsko-turški prostor in ji zato ponuja vstop v post Opec kartel, ki bo v prihodnost odločal o cenah nafte.

Potem ko smo bili v Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu dlje časa priča geopolitičnemu kaosu, ki ga je sprožila Obamova administracija, lahko zdaj opazujemo poskus urejanja regionalnih odnosov s strani vodilne svetovne sile s pomočjo lokalnih partnerjev. ZDA skušajo negotovost spremeniti v urejen geopolitični okvir. Bela hiša čuti potrebo, da končno stabilizira regijo, v kateri sta George Bush ml. in Barack Obama pokazala vso možno kratkovidnost sodobnih političnih elit v mednarodnih odnosih.

 

Donald Trump in Savdska monarhija sta sklenila močan dogovor, ki lahko vpliva na globalni scenarij. ZDA od zdaj naprej spet odločno stojijo na strani Al Saudov. Riad želi oblikovati čim širšo koalicijo za vodenje dveh državljanskih islamskih vojn: eno intra-sunitsko, v kateri se soočajo vahabiti in muslimanska bratovščina oziroma Katar in Turčija, in drugo - širšega konteksta - med šiiti in suniti. Večina analiz je omejila domet dogovora na bližnjevzhodno regijo: ameriško (to pomeni tudi izraelsko) zavezništvo s Savdsko Arabijo naj bi preprečilo turške in iranske ambicije po  regionalni nadvladi.

 

V trenutku, ko Washington – po dolgem času – zavzame jasno zunanjepolitično stališče in se odreče ekvidistanci med igralci na terenu, je jasno, da obstaja strategija širokega dometa. Družina Saud ima močan vpliv v Pakistanu in v Afganistanu, kjer ZDA ponovno povečujejo lastno prisotnost, potem ko so morale priznati, da prejšnja politika ni pripomogla k oblikovanju stabilnejše države. V slednjem primeru lahko pričakujemo, da bo Savdska Arabija Združenim državam pomagala, da se počasi umaknejo iz vojaškega konteksta, v prvem pa, da bo pomagala pri postavitvi fronte proti vdoru kitajskih interesov ter posredno vplivala na Indijo, ki vedno bolj konkretno kaže znake približevanja Rusiji.

 

Dogovor ima potencial, da oblikuje novo geopolitično ravnovesje v celotnem azijskem prostoru glede na to, da sta Malezija in Indonezija sunitski državi s ključno vlogo omejevanja kitajske ekspanzije v Pacifiški regiji. Na enak način lahko dogovor zadržuje nadaljnje širjenje Pekinga in Pariza v severni in subsaharski Afriki.

 

Vendar pa je daleč najpomembnejša posledica celotnega scenarija kontrola cene nafte.

 

Rusija je očitno razumela pomembnost premikov in morebitne posledice celotne igre. Da bi pridobila na podobi ter posledično zvišala izhodišča za pogajalsko mizo, se je v Siriji osredotočila na lov na šefa ISIS (Islamske države) al Bagdadija, istočasno pa izginila iz svetovnih medijskih naslovnic. S trenutno nizkim profilom Moskva sporoča, da je pripravljena diplomatsko razpravljati z Washingtonom. Oslabljen Iran bi lahko z ruske zaščite prešel pod okrilje Kitajske, se približal Turčiji, ki podpira muslimansko bratovščino, in Katarju. S tem bi Peking pridobil ogromen vpliv v regiji in bi lahko uporabljal različna politična in verska orodja za splošno destabilizacijo evro-sredozemskega prostora oz. za zasledovanje lastnih interesov.

 

Washington ima torej interes, da Moskva kontrolira šiitsko-turški prostor in ji zato ponuja vstop v post Opec kartel, ki bo v prihodnost odločal o cenah nafte. Rusko gospodarstvo, ki temelji na prihodkih prodaje plina in nafte, ne more več dolgo zdržati s ceno soda pod 60 dolarjev. Da se pa stabilizira po treh letih sankciji, bi bila optimalna cena vsaj 70 dolarjev.

 

Izolacija Katarja je torej le viden delček precej večje in globlje strategije.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.502
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.079
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.230
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.636
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.164
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.015
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 309
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895