Komentar

Moja arbitraža: Kako sem kot dobri samaritan leto za letom polnil hrvaški proračun

Ali je za povprečnega Slovenca res samoumevno, da poleti dopustuje na Hrvaškem? Kaj to v resnici pomeni o našem nacionalnem karakterju? Zgolj to, da smo pragmatični? Ali pa gre bolj za vprašanje podreditve, kar glede na slabe politične odnose med Slovenijo in Hrvaško niti ne bi bilo presenetljivo. Konec koncev je tudi arbitraža del te zgodbe: Hrvati si želijo ekonomsko, politično in predvsem v simbolnem smislu podrediti Slovenijo.

23.06.2017 18:30
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Slovenija   Hrvaška   arbitraža   Jadransko morje   Grčija   Piranski zaliv   meja   podreditev   turizem   navtika

Foto: Dejan Steinbuch

Ozemeljski spor s Slovenijo je z južne, tj. hrvaške perspektive psihološke narave, saj Hrvati vztrajajo pri nečem, kar zanje nima nobene realne vrednosti, pač pa gre za simbolno težnjo po podreditvi manjše, uspešnejše in ekonomsko razvitejše sosede.

Prav takšne misli so me prešinjale zadnja dva tedna, ki sem jih preživel na jadrnici med Izolo in jonskim otokom Lefkada. Del poti smo prepluli tudi v hrvaških ozemeljskih vodah, skupno vsem tamkajšnjim nočitvam pa je bilo to, da smo morali vsakič - no, izjema je bila Lastovo - za sidro, bojo ali privez plačati. Na Hrvaškem se namreč gredo navtični turizem s filozofijo, ob kateri bi se Slovenci, Italijani ali Grki držali za glavo: tujec mora plačati, če hoče jadrati po hrvaškem morju, prečkati Kornate ali kak drug park, sidrati pred hrvaško obalo in otoki ... Nič ni več zastonj. Česa takšnega nisem doživel še nikjer drugje na svetu in priznati moram, da ne bi nikoli več jadral v hrvaškem akvatoriju, če bi bili Grčija ali Turčija bližje. 

 
Plačevanje za to, da se lahko zasidraš, je res norost, ki se jim bo vrnila kot bumerang. Marsikdo, ki doživi takšno vrsto gostoljubja, bo naslednjič dvakrat premislil, preden se bo vrnil. V bistvu sem si tudi sam že večkrat rekel, da grem zadnjič na dopust na Hrvaško, potem pa je vedno pojavil kak relativno racionalni izgovor za to, da sem požrl besedo. In predpostavljam, da je velika večina Slovencev, ki počitnikujejo na Hrvaškem - med njimi tudi takšni, ki imajo tam nepremičnine - bodisi sprijaznjena s tem, da jih na Hrvaškem kot turiste odirajo, bodisi se niti ne ukvarjajo več z vprašanjem, kaj jim je na vzhodni jadranski obali tako všeč. Ekonomski argument ni več relevanten, saj je Grčija občutno cenejša, tam je hrana boljša, ljudje prijaznejši in morje čistejše. Torej so v ozadju dejansko nekakšni emotivni elementi, morda celo resentiment, ki ga Slovenci gojijo do nekdanjih časov. Jugonostalgija se v Sloveniji piše z veliko začetnico. Osebno nimam težav s tem (naj vsak počne, kar mu paše), me pa moti pogost pojav nekakšne domačnosti, ki se pojavlja med Slovenci, ko gre za hrvaško obalo oziroma vzhodni Jadran. Namreč kot da bi bilo to še vedno "naše". Kot da bi bila v ozadju še vedno Jugoslavija, njena obala pa od vseh, torej tudi od Slovencev. 
 
 
Pa pač ni. Hrvaška je od SFRJ podedovala 95% morja in obale. Poleg tega se je zapletla v konflikte z vsemi tremi sosedami, ki imajo prav tako nekaj malega morja. Najprej na severu s Slovenijo (Piranski zaliv, dostop do mednarodnih vod), potem pri Neumu z Bosno in Hercegovino, na skrajnem jugu pa še s Črno Goro zaradi polotoka Prevlaka. V tem primeru je hrvaška agresivnost imela svoje strateške razloge, kajti kdor nadzoruje Prevlako, ima popolno kontrolo nad pomorskim prometom v Boko Kotorsko. Tudi pri Neumu imajo Hrvati svojo logiko, kajti ozek pas bosanske obale jim seka prosto pot proti Dubrovniku oziroma najbolj južnem delu države. Da bi zagotovili stalno in neovirano prometno povezavo, bodo že letos jeseni začeli graditi most na Pelješac.
 
 
Zgodba o Piranskem zalivu pa je drugačna in za Hrvaško nima strateške vrednosti. Kajti eventuelni protiargument - če bi arbitraža Sloveniji dosodila morski koridor ("dimnik") do mednarodnih voda - Hrvaške bi bil kvečjemu ta, da s tem izgubi morski stik z Italijo na tem delu Jadrana. Ozemeljski spor s Slovenijo je z južne, tj. hrvaške perspektive torej psihološke narave, saj Hrvati vztrajajo pri nečem, kar zanje nima nobene realne vrednosti, pač pa gre za simbolno težnjo po podreditvi manjše, uspešnejše in ekonomsko razvitejše sosede. Obenem pa Hrvaška z agresivnostjo v primeru Slovenije dokazuje svojo moč drugim republikam nekdanje Jugoslavije. Zgodovina je zgovorna, saj je Zagreb pogosto razdiralno vplival na (dobro)sosedske odnose, poleg tega se je nekoč že znašel tudi na napačni strani zgodovine.
 
 
Ob vsem tem me izrek razsodbe arbitražnega sodišča v Haagu, ki je napovedan za 29. juni, niti ne bi skrbel, če bi slovenska stran sodišču v celoti predstavila res vse argumente - all relevant circumstances, kot se glasi 3. člen Sporazuma o arbitraži, ki sta ga 4. novembra 2009 na Švedskem podpisala premierja obeh držav Borut Pahor in Jadranka Kosor. Brez tega sporazuma Slovenija ne bi dvignila veta na vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Drugače rečeno: če je Hrvaška želela vstopiti v EU, je morala pristati na arbitražo. S stisnjenimi zobmi in figo v žepu. Sabotiranje slovenskega arbitra Jerneja Sekoleca s prisluškovalno afero pred dvema letoma je bilo najverjetneje del širše strategije, po kateri bi se Zagreb izognil zavezujoči razsodbi arbitražnega tribunala. Tako bi se v Piranskem zalivu še naprej ohranjal status quo v izrazito škodo Slovenije, Hrvaška pa bi med naslednicami nekdanje skupne države tudi v prihodnosti ustvarjala vtis regionalne sile, ki si lahko brez sankcij podreja manjše sosede in z njimi sklepa mednarodne pogodbe s figo v žepu.
 
 
 
Država je država, ljudje smo ljudje. Če kdo misli, da v mednarodnih odnosih večje ribe jedo manjše, pač tako misli. Jaz si mislim svoje. Tudi to, da bom 29. junija temeljito premislil, če bom še jedel hrvaške ribe in se šel dobrega samaritana, ki polni hrvaški proračun. Kajti južno od Jadrana je morje še bolj modro, turist pa v očeh prisrčnih domorodcev gost, ne pa žrtev, ki jo je treba na vsak način opleniti.
 
 
 
 
 
KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
16
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.502
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.079
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.230
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.636
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.164
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.015
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 309
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895