Razkrivamo

Kot kaže bo general Petraeus, nekdanji direktor Cie, po vojaško ukrojil slovensko medijsko zakonodajo

United Group, na čelu katerega je srbski milijonar in blejski rezident Dragan Šolak, prevzema komercialni televiziji Pop TV in Kanal A. Pri tem je pomemben podatek, da gre za podjetje, ki je v lasti sklada KKR, ki ga vodi nekdanji direktor ameriške Centralne obveščevalne agencije (CIA), upokojeni general David Petraeus, znan tudi kot poveljnik koalicijskih sil v Iraku in Afganistanu. Dobro je vedeti tudi to, da je prav Petraeus v Srbiji dosegel spremembo medijske zakonodaje, ki omogoča, da je po novem operater kabelskega sistema lahko tudi izdajatelj televizijskega programa. Srbski SBB, ki je v lasti KKR, je denimo v Srbiji že ukinili domači neodvisni TV program B92, ker je bil - "moteč".

11.07.2017 00:00
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   kabelska televizija   KKR   United Group   Pro Plus   POP TV   Kanal A   David Petraeus   CIA   Srbija   Aleksandar Vučić   Brent Sadler   N1   Tone Peršak   Telemach

Fotomontaža portal+

Ameriški lobisti pri kulturnem ministru Tonetu Peršaku ne bodo imeli težkega dela, saj je naš kulturni minister že ob pripravi osnutka medijske strategije pristal na logiko, da v poslovanje največjih kabelskih operaterjev, dvigovanje cen in njihov monopol ne bo posegal.

Slovenski mediji so poročali, da bo podjetje United Grup kupilo družbo Pro Plus, ki lastniško obvladuje Kanal A in POP TV. V paketu bo prodana tudi hrvaška Nova TV. Gre, skratka, za kar velik posel. No, manj znano pa je, da je podjetje United Gorup v lasti newyorškega sklada (investicijske družbe) Kohlberg Kravis Roberts & Co., ki ga od maja 2013 vodi general David Petraeus (decembra 2014 je postal tudi partner te firme). KKR - kar je okrajšava te družbe - je nekdanjega generala ameriške vojske s štirimi zvezdicami, ki se je upokojil po 37 letih službovanja, angažirala zaradi njegovih vodstvenih sposobnosti, poznavanja razmer v svetu in referenc. Morda ni odveč omeniti neprijetno podrobnost, in sicer da je bil Petraeus, ki je v letih 2011 in 2012 vodil ameriško Centralno obveščevalno agencijo CIA (imenoval ga je Barack Obama), 23. aprila 2015 pogojno obsojen in kaznovan tudi s plačilom 100.000 evrov kazni. Razlog za to je bil odmeven škandal, ki je Petraeusa stal direktorskega položaja: general je imel namreč zunajzakonsko razmerje s Paulo Broadwell, ki je v tistem času pisala njegovo biografijo, on pa ji je po ugotovitvah Zveznega preiskovalnega urada (FBI) pri tem razkril več zaupnih podatkov (kar je Petraeus priznal in bil obsojen zaradi nevestnega ravnanja z zaupnimi informacijami.

 

Zdaj pa k bistvu današnjega razkritja: tako kot v slovenskem 61. členu Zakona o medijih (Nezdružljivost opravljanja telekomunikacijske ter radijske in televizijske dejavnosti), je tudi srbska medijska zakonodaja prepovedovala kabelskim operaterjem lastništvo televizijskih programov. Zato se je general Petraeus -  domnevamo, da je imel kot nekdanji direktor Cie dovolj informacij in znanja za kaj takšnega - aktivno vključil v intenzivni postopek lobiranja. Srbijo je celo dvakrat obiskal in se srečal s takratnim predsednikom srbske vlade Aleksandrom Vučićem. Direktor televizije N1 - gre za vedno bolj prepoznavno srbsko informativno televizijo, ki spada v partnersko mrežo ameriškega CNN-a, ustanovljena pa je bila leta 2014 kot neke vrste ameriški odgovor na Al Jazeero Balkan - je bivši novinar Brent Sadler, nekoč prepoznavni obraz CNN-a. N1 je sicer ravno tako v lasti sklada KKR, njen direktor Sadler pa je šel celo dlje od Petraeusa, saj je srbskim zakonodajalcem zelo neposredno zagrozil, da bo primer spravil pred Evropsko komisijo, če se srbski medijski zakon ne bo spremenil. Ker je Srbija v postopku pogajanj z Evropsko unijo kmalu podlegla pritiskom - za KKR je njihova srbska partnerica United Group v Bruslju v ta namen najela odvetniško pisarno Gide Loyrette Nouel, da je lobirala pri Evropski komisiji za spremembo medijske zakonodaje v Srbiji -, so zakonodajalci v Beogradu dejansko spremenili 109. člen srbskega medijskega zakona. Tako je po novem v Srbiji lahko kabelski operater (distributer) hkrati tudi lastnik televizijskega programa. Verjetno ni odveč dodati, da si je s tem ameriški sklad še bolj utrdil svoj položaj na srbskem medijskem trgu.

 

S kom bo general Petraeus nazdravil v Sloveniji?

 

 

In ker slovenski premier Miro Cerar ni ravno znan po svoji odločnosti, še manj pa sposobnosti kljubovati tujim lobistom (dober primer je že avstrjska Magna), je verjetnost, da bo imel KKR pri nakupu Pro Plus prosto pot, izredno velika. Ravno tako ni pretirane skrbi, da nekdanji direktor Cie ni že dosegel spremembe slovenske zakonodaje v svojo korist na podoben način, kot se je zgodilo v Srbiji. Kajti po naših informacijah se je David H. Petraeus s Cerarjem že srečal. V lobistični uspeh nekdanjega direktorja notorične ameriške obveščevalne agencije ne dvomimo tudi zato, ker je v preteklosti že peščica amaterskih slovenskih glasbenih lobistov z nekaj obiski dosegla, da je vladajoča stranka SMC uzakonila najbolj zapleten sistem glasbenih kvot na svetu - vse to z namenom zagotoviti mesečne rente nekaj glasbenikom.

 

 

Bo po zaslugi Toneta Peršaka kabelska naročnina 100 evrov?

 

Ameriški lobisti tudi pri kulturnem ministru Tonetu Peršaku ne bodo imeli težkega dela, saj je naš kulturni minister že ob pripravi osnutka medijske strategije pristal na logiko, da v poslovanje največjih kabelskih operaterjev, dvigovanje cen in njihov monopol ne bo posegal. Na srečanju s predstavniki medijev sta denimo tako minister Peršak kot njegova ekipa dala vedeti, da bodo ščitili zgolj in samo javno RTV. Jasno so povedali, da jih usoda ostalih slovenskih televizijskih programov ne zanima preveč. Čeprav je v 4. členu Zakona o medijih nedvoumno zapisano, da je javni interes republike Slovenije tudi "zagotavljanje pluralnosti in raznolikosti medijev", Peršak in njegova ekipa trdijo, da so dolžni ščititi samo RTV Slovenija - tako kot je bilo v tistih časih, ko smo imeli na voljo samo dva programa, in sicer Ljubljana 1 in Ljubljana 2. Za Peršaka je torej povsem isto, če imajo gledalci v Sloveniji na voljo enega ali deset tv programov. In ravno tako mu je vseeno, če bo bodo morala gospodinjstva na koncu plačevati 100 evrov na mesec za spremljanje programov. Zaradi zgrešene politike ministra Peršaka in njegovih predhodnikov lahko slovenski gledalci brezplačno s svojo anteno spremljamo vedno manj televizijskih programov. Cilj kabelskih operaterjev je namreč ta, da bi bila ponudba preko multipleksa oziroma "antene" tako slaba, da bi bili vsi naročniki prisiljeni naročiti razmeroma drago kabelsko TV, če želijo spremljati kaj več kot (tri) programe RTV. Zato so kabelski operaterji tako programom POP TV, Kanala A in Planeta TV pogojevali plačilo "kabelske naročnine" s tem, da ugasnejo oddajanje preko multipleksa.

 

Samo z izklopom POP TV in A Kanala iz multipleksa naj bi kabelski operaterji pridobili več kot 50.000 dodatnih naročnikov. S tem pa se je povečala tako naročnina na kabelsko TV kot stroški poslovanja javne RTV, saj POP TV ne nosi več sorazmernega dela stroškov oddajniškega omrežja. Z eno potezo se je torej zgodilo dvoje: poslovanje RTV se je podražilo in podražile so se naročnine na kabelsko TV. Pri tem naj še dodamo, da so cilji, ki jih želijo doseči kabelski operaterji, sicer povsem legitimni: doseči čim večji dobiček. Na strani države pa je, da poskrbi, da se ti dobički ne dosegajo v škodo javnega interesa.

 

 

35 milijonov plusa in izklop "nezaželenih programov"

 

Če se bodo napovedi uresničile in bomo naročniki za programe Pro Plus (POP TV, A Kanal, Brio, Kino in Oto) plačevali 5 evrov mesečno, pomeni to ob 590.000 kabelskih priključkih dodatnih 35 milijonov evrov letno za Pro Plus. Če k temu prištejemo še prihodke iz oglaševanja in prihodke družbe Telemach, ki je prav tako v lasti Šolakovega United Group, potem dejansko dobimo najmočnejšo medijsko skupino v Sloveniji, ki bo ustvarila več prihodkov kot vsi ostali mediji skupaj. Mnogi se zato že zdaj bojijo, da bi lahko ta skupina zlorabila svoj prevladujoč položaj. V Srbiji je namreč družba SBB, ki je v lasti iste skupine, izklopila svojim naročnikom dostop do televizije B92 (gre za 24-urni srbski informativni program, ki je igral ključno vlogo v postopku demokratizacije srbske države). B92 namreč ni bil po godu SBB, ki ima svoj program N1, ta pa je pričel dodajati takoj, ko se je spremenila srbska medijska zakonodaja. To je tudi eden od razlogov, zakaj se mnogi bojijo, da se lahko zgodba o izklapljanju domačih programov v primeru nakupa družbe Pro Plus ponovi tudi v Sloveniji.

 

Podjetje United, ki je v lasti ameriškega sklada KKR, ima v Sloveniji v lasti družbo Telemach, ki je trenutno z 68% tržnim deležem kabelske TV največji slovenski kabelski operater. Ameriški sklad KKR je bil ustanovljen leta 1976. Danes upravlja z skoraj 130 milijardami kapitala. Podjetja, kjer je lastniško udeležen, skupaj ustvarijo skoraj 200 milijard dolarjev prihodkov. Številki so za slovenske razmere seveda impresivni.

 

Pomembno je torej, kot je dejal za časnik Večer profesor dr. Marko Milosavljevič, da so posledice tega prevzema lahko tako kompleksne, kot so raznolika področja, iz katerih obe družbi izhajata. Gre namreč za področja kabelske televizije, telekomunikacij, interneta, televizijskih storitev, umeščanja vsebin znotraj različnih paketov ... kar ima nadalje neposredne posledice za uporabnike storitev, za druge televizije, oglaševalce, oglaševalske zakupnike, potrošnike, cenovno politiko, odkup športnih in ostalih pravic ... Ne gre namreč pozabiti, da je skupina United Group lastniško posredno povezana tudi s programi Sport klub

 

Bo minister Tone Peršak, ki ne loči splošno-informativnega dnevnega časopisa od revije, sploh znal ukrepati oziroma se odločiti? Bojimo se, da ne.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
19
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.760
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.811
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.815
04/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.404
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.070
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.141
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 702
08/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 813
09/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.796
10/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.143