Komentar

O novinarskem aktivizmu ali kako slovenski mediji perfidno kreirajo politiko

Marko Pavlišič, ki je že komentiral na portalu+, se po več kot dveh letih vrača s tehtnim razmišljanjem o tem, kako mediji kreirajo politiko. Tekst je objavil na svojem blogu (vir) in je za objavo na našem portalu delno editiran. Gre za aktualno polemiko, pravzaprav medijski stampedo, v katerem se je znašel Boštjan M. Zupančič. No, Pavlišič se je lotil izvora "problema" - namreč tega, da se je vse skupaj začelo na časniku Dnevnik, ki se je - podobno kot Mladina - obregnil ob Zupančičev zapis na Facebooku 22. julija glede (ne)reakcij slovenske birokracije po že četrtem požaru nevarnih snovi v Sloveniji. BMZ je tedaj ugotavljal, da bi šli v Franciji zaradi takšnih škandalov ljudje že na ulice, medtem ko se pri nas ne zgodi nič. Ker je zapisal "debilni in debeli obrazi birokratk, ki sedijo v pisarnah in prekladajo papirje", se ga je najprej lotila Dnevnikova novinarka Meta Roglič, potem pa se je v spopad s profesorjem Zupančičem kolektivno vključilo uredništvo Dnevnika.

06.08.2017 22:30
Piše: Marko Pavlišič
Ključne besede:   Dnevnik   Boštjan M. Zupančič   Darijan Košir   Odbora OZN za človekove pravice   Vasilka Sancin   Mladina   RTV Slovenija   Facebook

Foto: N1

Naj najprej poudarim, da se mi ne zdi nič narobe, če želi kdorkoli vplivati na "politiko". Se pravi, na politike, kajti politika je stvar vseh nas. Še premalo se zavedamo, kaj vse je odvisno od nje. In v bistvu so vse politične javne izjave - v času socialnih omrežij pa je to praktično že vsak (političen) twit ali Facebook zapis - vplivanje na politiko. Toliko bolj, če ga povzame še kateri od medijev, kar recimo televizijske politične oddaje redno počnejo, pa tudi spletni in tiskani mediji. Je pa seveda prav, da se to počne transparentno. Tudi novinarji, če že radi poudarjajo, da je njihovo delo poslanstvo, naj ga opravljajo profesionalno.

 

Tale prispevek je v bsitvu nastal na osnovi kratke debate, ki sem jo imel z Darijanom Koširjem (urednikom na Dnevniku, op. uredn.):

 

Če bi brali @Dnevnik_si bi videli, da so se to že zmenili. In tudi drug kandidat je že.

— Darijan Košir (@DKosir7), 3. avgust 2017

 

na kar sem jaz to komentiral z:

 

Cela zadeva mi izgleda bolj kot medijski pritisk na @vladaRS kot sprejeta odločitev. Seveda pa @MiroCerar pada na takšne finte.

— Marko Pavlišič (@MarkoPavlisic) 4. avgust, 2017

 

 

Celo debato si lahko preberete na tejle povezavi na twiterju.

 

 

 

 

Zakaj sem torej mnenja, da gre tukaj bolj za medijski pritisk, kot pa novinarsko poročanje o odločitvi? Če preberete Dnevnikov članek na hitro, boste dobili občutek, da je slovenska vlada že kar odločena, da bo v Odboru OZN za človekove pravice pristala Vasilka Sancin. Da so vladni predstavniki (množina!) ocenili, da bi Boštjan M. Zupančič težko deloval v omenjenem odboru. Če pa preberete podrobno, boste razbrali:

 

  • da je vlada BMZ podprla za člana odbora
  • da bo minister Karl Erjavec šele predlagal spremembo
  • da bo po vsej verjetnosti predlagal Vasilko Sancin
  • da je bil Goran Klemenčič proti BMZ, ampak je njegovo ministrstvo vseeno pripravilo predlog za njegovo kandidaturo, ki jo je vlada potrdila.

 

 

Članek v Dnevniku poda še mnenje Matjaža Grudna, anonimno mnenje iz pravosodnega ministrstva in potrditev Vasilke Sancin, da je res tudi ona želela na to funkcijo. Skratka, iz dejstev, ki jih izvlečemo iz članka, čeprav se moramo kar potruditi, lahko sklepamo, da gre za klasičen članek, kjer nekdo želi pač vplivati na vlado, pri tem se pa ne želi razkriti. Ali mu gre bolj v nos BMZ, ali gre predvsem to, da se najde mesto za Vasilko Sancin, niti ni pomembno.

 

Glede na razmere je jasno, koga iz vlade boš poklical, če želiš dobiti potrditev za nekaj, kar sicer podpira predsednik vlade Miro Cerar. Karl Erjavec je pač že v predvolilnem času in bo vsako takšno zadevo z veseljem pograbil. Če bi medij - v tem primeru Dnevnik - želel korektno opraviti svoje delo, bi pridobil vsaj še mnenje s strani največje vladne stranke (SMC) oziroma s strani tistega, ki je pooblaščen za zastopanje vlade (predsednik) ali vsaj službe za odnose z javnostmi. Od nikogar izmed teh niso pridobili odgovora. Če so poskušali, pa lahko le ugibamo.

 

Takšno medijsko delovanje ni nič posebnega. In je učinkovito. Slovenska vlada namreč deluje kot skupek vrtnarjev (ministrov), ki vsak obdeluje svoj visoko ograjen vrt, kaj je okoli, pa jih v glavnem ne zanima. In če v vladi ni nikogar, ki bi ga neka zadeva prav posebej zanimala, potem gre to dokaj neopaženo mimo, pri čemer seveda pomaga, če mediji pred tem že poročajo, da je bilo to in to "že itak dogovorjeno". Da potem vsi mislijo, da je dogovorjeno. Toda če bi vprašali vsakega posebej, pa je vprašanje, če bi sploh vedeli, da so se o tem dogovarjali.

 

Podobni mehanizmi seveda delujejo tudi pri poslancih. Ničkolikorat so mi mediji v naprej sporočili, kaj vse je že koalicijsko usklajeno, a so bila usklajevanja sklicana šele čez par dni. Medijska krajina v Sloveniji pa je takšna, da novico enega hitro poberejo drugi in objavijo novico o novici. Zelo podoben članek kot v Dnevniku so naslednji dan objavili nacionalka (MMC), Mladina in Večer.

 

Vsekakor bo zanimivo spremljati, kakšen bo razplet. Če se bo izkazalo, da bo vlada res naredila tako, kot je napovedano, potem se je vsekakor za vprašati, kakšno vlado imamo, če sprejema odločitve, ki jih nato z levo roko spremeni. Mimogrede: koliko je kritik o sodniku na Evropskem sodišču za človekove pravice, kjer je BMZ služboval od 1998, pred tem pa je bil 5 let slovenski ustavni sodnik?

 

Pa še to: Darijan Košir je seveda tisti Košir, ki je bil tiskovni predstavnik Pahorjeve vlade. Tako da so mu ti mehanizmi popolnoma znani. Kot tudi to, katera je njegova intimna politična opcija. Nič narobe s tem. Vsak ima svojo. Je pa fajn, da se ve.

 

 

Marko Pavlišič je nekdanji poslanec, sicer pa poslovnež, kolesar in liberalec. Njegova stališča ne odražajo nujnio stališč uredništva portala+.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
14
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.032
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.501
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.196
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 736
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474