Zaprtje največje plaže hotelskega kompleksa Bernardin v Portorožu je novica sama po sebi. Ne samo zato, ker se to doslej še nikoli ni zgodilo, pač pa tudi zato, ker so lokalni turistični mojstri, Hoteli Bernardin in t.i. pristojne službe zaradi nespretnega komuniciranja z javnostjo in mediji afero s fekalijami v precejšnji meri sami spravili na nacionalno raven.
Kdo bi si mislil, da se bomo na portalu+ to poletje ukvarjali tudi s kanalizacijo. Celo dobesedno. O političnem dreku pogosto poročamo, to je res, in zadnje mesece tudi o vedno pogostejših ekoloških nesrečah, katerih posledice so zasvinjano ali celo zastrupljeno lokalno okolje, zaradi katerega so upravičeno zaskrbljeni vsaj tisti ljudje, ki prebivajo v neposredni bližini onesnaženja. Ostalim je očitno tako ali tako vseeno. Nacionalni karakter pač. No, o fekalijah, ki so skozi meteorni jašek odtekle na eno najbolj obiskanih portoroških plaž, pa doslej še nismo poročali. Ker se to, vsaj tako trdijo kronisti, še nikoli ni zgodilo. In ker se še ni, se je moralo zgoditi zdaj. Letošnje poletje zato očitno ne bodo zaznamovale kisle kumarice, pač pa drek. Ni čudno, če so temu osrednjo pozornost namenili tudi na večernem nacionalkinem Dnevniku: odjeknila je namreč novica o fekalijah na eni glavnih plaž v Portorožu, kar je v četrtek med analizo vzorcev morja obalnih kopališč odkrila Agencija za okolje (Arso) - in zaradi česar je zdravstvena inšpekcija to plažo potem tudi zaprla, z dramatično operacijo pa so minuli petek okoli poldneva iz morja nagnali okoli petdeset plavalcev.
Vprašanje je, če bo kdaj znan povzročitelj fekalnega incidenta v Bernardinu oziroma tisti, ki je - če povemo po domače - v slovensko morje spustil drek. Glede na učinkovitost organov pregona lahko dvomimo v to. Vsekakor pa je dejanje anonimnega onesnaževalca sprožilo niz posledic, zaradi katerega portoroški turizem ne bo ravno pridobil na ugledu. Podjetje Hoteli Bernardin naj bi namreč po naših infomacijah že nekaj dni pred objavo uradnih rezultatov testa morske vode vedelo, da je nekaj narobe, vendar tega ni ravno obešalo na veliki zvon, še manj pa z neprijetnimi dejstvi obremenjevalo svojih gostov. Kar je zelo slabo za hotelski menedžment, saj se z gosti tako enostavno ne dela. Tudi t.i. pristojni organi so rabili doolgo časa, da so se sploh zganili. Podobno kot v primeru vrhniškega Kemisa. Počasi, obotavljivo, predvsem pa neverjetno diletantsko in neprofesionalno. Kot da še nikoli v življenju niso slišali za odnose z javnostmi. PR. Public relations, če kaj pomaga?
Ko so na Obali končno objavili podatke, zaradi katerih so morali v Bernardinu nemudoma obesiti rdečo zastavo in po nalogu inšpekcije zapreti kopališče, so se prebudili tudi v javnem podjetju Okolje Piran. Staknili so glave in sklenili, da je treba krivca iskati med zasebniki. Nekdo je pač nelagalno speljal svojo kanalizacijo v jašek za meteorne vode. Pol bratske Črne gore in Albanije dela tako, zakaj se ne bi še mi. Vendar pa se je ta politično nekorektna interpretacija izkazala za lažno. V resnici je neposredno ob kopališču v Bernardinu počila kanalizacijska cev. Ups. Kako pa to? Kdaj so pristojne službe nazadnje preverjale stanje "na terenu", kot se temu reče? Že v tem tisočletju?
Kanalizacija, ki je speljana v nesporedni bližini hotelskega kompleksa, med katerim so tudi kapacitete s petimi zvezdicami, sicer ni nič posebnega v turističnih krajih. V Tanzaniji, Šrilanki ali južnem Vietnamu. Nikakor pa ne v Evropi. Morda se kdo med vami, ki ga je kdaj zaneslo med Portorož in Piran, spomni, kako je med romantičnim sprehodom nenadoma zaznal tisti značilni, nezgrešljivi vonj kanalizacije - il profumo dei canali, kot bi dejali v Benetkah. Takšen smrad, ki zaznamuje degradirana okolja predmestij, bi moral biti zadnje, kar bi človek pričakoval na tistem delu slovenske obale, za katerega si hotelirji želijo, da bi bil monden. Turisti bi si o tej mondenosti mislili svoje, če bi vedeli, da so na tem delu slovenske obale čistilne naprave stare komaj dobrih pet let. Prej se je vse, kar so izplaknile straniščne školjke, na koncu izlilo v - morje.
A če se že kdaj zgodi - malce dvoumno bom napisal, a z razlogom -, da drek priplava na površje, potem je seveda ključno, kako se na to nesrečo odzove lokalni turizem, lokalna oblast in nenazadnje tudi odgovorni na državni ravni. Če po objavi rezultatov kakovosti morja po nalogu inšpektorata zaprejo kopališče, potem je to incident, ki lahko katastrofalno vpliva na turistično podobo kraja. In če že lokalni mojstri ne vedo, kako bi piarovsko sanirali nastale razmere, bi jim lahko pomagali vsaj tisti, ki na nacionalni ravni skrbijo za promocijo slovenskega turizma. To pa so tisti eksperti in strokovnjakinje, ki delujejo pod okriljem ministrstva za gospodarstvo, kjer pa se Zdravko Počivalšek zaradi zapleta pri gradnji Magnine lakirnice v Hočah očitno nima časa ukvarjati z drugimi zadevami. Če bi minister vedel, da so imeli novo analizo vzorcev morja v Bernardinu že v petek - in po naših podatkih je bila negativna -, objavili pa so jo šele po koncu vikenda, potem bi zagotovo izgubil živce in vpil, da bo moral nekdo odgovarjati za to. Kopališče, ki je zaprto cel vikend samo zato, ker se neki javni instituciji ne ljubi delati čez vikend, ne prinaša ravno dobička, mar ne? In podobno velja za turizem na slovenski Obali: vsi bi bili radi mondeni, pa jih demantira že vonj po kanalizaciji ...