Komentar

Spoštovana gospa ministrica Milojka Kolar Celarc, kakšno je kaj vaše mentalno zdravje?

Ko bo ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc naslednjič razlagala, kako da se bori za javni sistem in za ločevanje javnega in zasebnega, se spomnite na idejo skrajševanja čakalnih vrst s pomočjo zasebnega podjetja MD Medicina, d.o.o., in jo povprašajte po zdravju. Mentalnem.

15.08.2017 22:59
Piše: Marko Pavlišič
Ključne besede:   javno zdravstvo   zasebno zdravstvo   UKC Ljubljana   MD Medicina   Milojka Kolar Celarc   čakalne vrste

Foto: Mediaspeed

Rešitev je jasna. Potrebujemo sistem, kjer bosta javni in zasebni sektor sodelovala na enakopravni osnovi. Kjer bomo pacienti želi koristi konkurenčnega trga. In nadzor, ki nadzoruje vse izvajalce, po enakih merilih.

Pred dnevi je v javnost prišla novica, da bodo za skrajševanje čakalnih vrst odobrili še dodaten program v podjetju MD Medicina, d.o.o.. Dobra novica za paciente, ki so v čakalnih vrstah pri ostalih izvajalcih, saj bodo tako lahko prej na vrsti. Tako v primeru, če se k zasebnemu izvajalcu odpravijo sami, kot tudi v primeru, če sami sicer ostanejo pri svojem izbranem operaterju, se pa k novemu izvajalcu prestavi kdo, ki je v čakalni vrsti pred njim. Eden izmed razlogov, da je ministrstvo vključilo v program še podjetje MD Medicina, d.o.o., je tudi to, da so izvajalci dodatnega programa za skrajšanje čakalnih vrst, večinoma javnih zavodov, opravili le 30 % zastavljenega dela. Ob takšnem tempu bi sredstva ostala neporabljena, še bolj problematično pa je seveda, da bi pacienti ostali brez storitev.

 

Po poročanju medijev v MD Medicina, d.o.o. večinsko delajo zdravniki, sicer zaposleni v UKC Ljubljana. Verjetno v svojem prostem času, ali pa na UKC niso zaposleni za poln delovni čas. Osebno sem mnenja, da bi morali biti izvajalci v zdravstvu obravnavani enako, ne glede na to, ali gre za zasebno, mirno lahko rečemo tudi profitno družbo, ali za javno, torej neprofitno. Kar šteje, sta kvaliteta in cena. Če uspe zasebnik ob enaki ceni in kvaliteti delati mastne dobičke, mu jih privoščim.

 

Ampak vladajoča garnitura, še posebej pa trenutna ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, ima glede tega drugačno mnenje, ki ga lahko povzamemo z par citati iz programa SMC (vir) in koalicijske pogodbe (vir):

 

  • razmejitev med javnim in zasebnim izvajanjem zdravstvene dejavnosti

  • koalicija obljublja korektiv obstoječega zdravstvenega sistema v luči krepitve javnega zdravstva

  • ... jasnejše ločitve izvajanja javne in zasebne zdravstvene dejavnosti

  • koalicijski partnerji so se zavezali, da bodo krepili javni zdravstveni sistem na način, da bodo imele vse zavarovane osebe enake možnosti do zdravstvenega varstva, ko ga bodo potrebovale in bodo do njega upravičene

  • ....  da je prepletanje javnega in zasebnega interesa oziroma to, da zdravniki hkrati delajo v javnem in zasebnem zdravstvu, samo po sebi precejšnje sistemsko korupcijsko tveganje, to dejstvo pa ustvarja tudi povečana tveganja za nastanek nasprotja interesov. To tveganje je treba s spremembo zakonodaje odpraviti.

 

 

Kako v luči političnega programa in obljub lahko ocenimo zadnje ideje ministrstva?

 

  1. Razmejitev med javnim in zasebnim jim očitno ne gre od rok. S tem, da posel, ki naj bi ga opravili javni zavodi, selijo v zasebni sektor, kjer potem delajo zdravniki, zaposleni v javnem zavodu, mešanje med javnim in zasebnim samo še povečujejo.

  2. Očitno tudi ni govora o krepitvi javnega sistema, saj ta očitno ne zmore opraviti storitev, ki jih nato opravi zasebni.

  3. Če zdravnik lahko dodatno dela pri zasebnem izvajalcu, ne more pa dodatno delati v okviru svojega (javnega) delodajalca, potem to kaže, da je nekaj hudo narobe tako s sistemom financiranja kot tudi nagrajevanja. Če bi bil sistem nagrajevanja takšen, da bi zdravniki dodatno delali pri svojem delodajalcu in ne zasebniku, bi s tem javni zavodi dobili tudi sredstva za amortizacijo in ostalo osebje. Vendar tudi tega ministrstvo ni uredilo.

 

 

Mirno lahko torej zaključimo, da ministrstvo za zdravje, ministrica Milojka Kolar Celarc in vladajoča garnitura eno govori in obljublja, rezultati so pa nekaj popolnoma drugega. Marsikdo bi pričakoval, da bi takšno politiko podpirali, saj nenazadnje vodi v večjo zasebno ponudbo. Ampak je ne.

 

Takšen način netransparentne privatizacije zdravstva namreč vodi v najslabši možen sistem, saj s tem, ko zdravniki delajo v dveh, treh ali več ambulantah, povzročajo slabšo izkoriščenost opreme v posamezni ambulanti. Kar pomeni, da je oprema v javnih zavodih manj izkoriščena, kot bi sicer bila, kar seveda vodi v višje stroške. Ravno tako je bistveno manj optimalno delo zdravnika, če se seli med ambulantami, v primerjavi z tem, da bi svoje delo, pa čeprav z veliko nadurami, delal vedno v isti ambulanti z isto opremo. Pa tukaj ne gre zgolj za stroške in izgubljen čas na poti. Gre tudi za navajenost na osebje, opremo, informacijsko podporo in podobno.

 

Pa še ena podrobnost. Če je količina dela zasebnika odvisna od dobre volje ministrstva, ali bo vključen v nek projekt ali ne, potem je logično, da bo to tveganje prelil v cene svojih storitev, saj si bo želel vložek čim prej povrniti. In vložki v zdravstvu niso majhni. Podobno je pri koncesijah. Če podeliš koncesijo za 20 let, bo zasebnik preračunal, da se mu naložba povrne recimo v 10 letih, 10 let pa potem "služi". Če pa podeliš koncesijo za 10 let, bo pa zahteval povračilo bistveno prej, kar pač pomeni višje cene.

 

Nenazadnje, takšno načelno vstrajanje pri "javnem sistemu" je na področju zobozdravstva pripeljalo v stanje, kjer je zobozdravstvo v veliki meri samoplačniško in se počasi že seli v tujino. Popolnoma običajno postaja, da si greš zobe "zrihtat" na Hrvaško ali v Bosno. Potihem pristaši javnega temu celo ploskajo, saj več kot je samoplačništva, več denarja ostaja njihovemu sistemu, iz katerega ga potem črpajo preko prirejenih razpisov in predrage opreme.

 

Rešitev je jasna. Potrebujemo sistem, kjer bosta javni in zasebni sektor sodelovala na enakopravni osnovi. Kjer bomo pacienti želi koristi konkurenčnega trga. In nadzor, ki nadzoruje vse izvajalce, po enakih merilih. Skratka, ko bo naslednjič ministrica za zdravje razlagala, kako se bori za javni sistem in za ločevanje javnega in zasebnega, se spomnite na idejo skrajševanja čakalnih vrst s pomočjo MD Medicina, d.o.o., in jo povprašajte po zdravju. Mentalnem.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
6
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
19
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.001
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.098
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.799
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.487
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.082
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.191
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.130
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 727
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.048
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 471