Komentar

Gospod predsednik Pahor, ne ga srat: kdo pa naj bo moralna avtoriteta, če ne predsednik republike?!

"Nisem popoln in tudi nisem moralna avtoriteta in se to ne trudim biti; tisto, kar potrebuje država, je človek, ki ima neko politično avtoriteto", je rekel Borut Pahor. Predsednik države, ki si bo 22. oktobra morda že v prvem krogu podaljšal mandat še za naslednjih pet let. Pahor je res fenomen sui generis. Toda kaj je tisto, kar ga že dobri dve desetletji drži na vrhu slovenske politike? Iz katerega razloga mu Slovenci - za razliko od javno diaboliziranega Janeza Janše - odpuščajo spodrsljaje, zmote in celo usodne napake?

29.08.2017 23:30
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Borut Pahor   volitve   predsednik   arbitraža   Slovenska vojska   premier

Foto: Mediaspeed

Iskren do sprave in selfijev, samovšečen, teatralen, a tudi ljudski in za razliko od svojega predhodnika prav nič ohol.  Neprimerno boljši predsednik republike kot premier. Morda prav zato za večino Slovencev v tem trenutku še najbolj primeren za predsednika. Ker je od njega na tem položaju vseeno več koristi kot škode.

Zdi se, da Borut Pahor lahko reče karkoli, pa mu bo takoj vsaj pol odpuščenega. Naj gre za seksistično, pravzaprav infantilno verbalno koketiranje na maturantski paradi ali pa za priložnostno filozofiranje o morali in politiki. Uvodna izjava glede njegove nepopolnosti je iskrena, v to nihče ne dvomi. A ko gre za vprašanje moralne oziroma politične avtoritete, je gospod predsednik, ki želi to ostati še prihodnjih pet let, brcnil mimo. Kajti kaj pa je moralna avtoriteta drugega kot (tudi) politična - prav ta moralni aspekt namreč legitimira predsednikovo moč in vpliv v političnem prostoru?! Politična avtoriteta sama po sebi ni nič drugega kot personificirani nosilec oblasti, tudi avtokratske ali totalitarne, če hočete. Sta bila Stalin in Hitler moralni avtoriteti? Jasno, da ne. Sta bila politični? Zagotovo!

 

Borut Pahor ima torej načeloma sicer prav, ko - če ga lahko malce parafraziramo - ugotavlja, da predsedniške volitve niso papeške konklave, vendar pa po drugi strani niso niti lepotno tekmovanje ali iskanje talentov, kot bi to lahko kdo pejorativno sklepal glede na aktualni nabor (ne)resnih predsedniških kandidatov. Slovenci od predsednika ne pričakujejo, da bo svetnik, obenem pa na tem položaju očitno nočejo majhnih spletkarjev ali velikih oholih malomeščanov. Od predsednika pričakujejo predvsem to, da je - normalen. Da ne zapravlja preveč. Da govori razumno in preudarno. Da ne moralizira po nepotrebnem. Da je ravno dovolj ljudski, da se lahko pogovarja z ljudmi kot čisto običajen, navaden človek. Predvsem pa da je politično nevtralen in da se zapleta v dnevnopolitične igrice. Da je - do določene mere - iskren.

 

Zaradi vseh teh lastnosti, ki so po svoje tudi vrline, so avtorji slovenske ustave, v kateri se je definiral status predsednika republike, poskrbeli, da je ta dobil čim manj moči in pooblastil. Morda na povsem nezavedni ravni so kodificirali nekaj, kar se šele danes kaže v vsej svoji negativni razsežnosti: predsednik republike, ta edini neposredno izvoljeni visoki javni funkcionar, niti slučajno ne sme imeti preveč pomembne vloge v politiki in družbi, saj predstavlja ljudstvo, ljudstvo pa je treba imeti pod nadzorom prek posredne demokracije. Če bi bilo drugače, potem bi bila ustavna vloga predsednika republike precej bolj izpostavljena, celo poudarjena, referendumi pa normalna oblika preverjanja pomembnih političnih, socialnih ali ekonomskih odločitev. Pa seveda ni tako.

 

Borut Pahor se torej moti, če misli, da je lahko predsednik le v političnem, ne pa tudi moralnem pogledu. Da se mu ni treba obremenjevati z moralnimi dilemami in vprašanji, kaj je prav, dobro ali pravično. Borut Pahor se moti, če misli, da jo bo tako poceni odnesel s prelaganjem odgovornosti na nekakšen zbor starcev, ki naj predstavljajo moralne avtoritete. Kajti takšnega gremija v tej državi nimamo. Celo katoliška cerkev je tako zavozila - ne le v moralnem, pač pa tudi ekonomskem smislu -, da se je, če smem biti sarkastičen, Bog usmili.

 

Kdo bo torej tisti, ki mora nase prevzeti breme moralnega arbitra med sprto nacijo, obremenjeno s preteklostjo, apatično v sedanjosti in bolj kot ne nezainteresirano nad prihodnostjo, če ne prav predsednik? Kajti Pahorju lahko dejansko marsikaj zamerimo in očitamo, le tega, da njegova prizadevanja za pomiritev med sprtima ideološkima taboroma niso iskrena, ne. Kaj pa je to drugega, kot vzpostavljanje institucije predsednika republike kot apolitičnega arbitra in moralne avtoritete?

 

Ne vem, česa Pahor tu ne razume. Kot predsedniku vlade mu res marsikaj ni bilo jasno, medtem ko je kot predsednik doslej relativno nepristransko krmaril med Scilo levice in Karibdo levice. Zaradi tega ga danes ortodoksna, komunistična levica neizmerno sovraži, medtem ko se mu precejšen del salonskih levičarjev posmehuje. Na desnici je drugače. Pahor je namreč prvi predsednik države po letu 1945, ki ni na noben način, niti subtilno ne, diskriminatoren do verujočih državljanov oziroma konservativne populacije. Tudi zaradi tega se na politični desnici ne trudijo preveč z iskanjem svojih kandidatov, saj je Pahor zanje povsem sprejemljiv.

 

A da pričujoči komentar ne bo izpadel kot hommage predsedniku, je potrebno omeniti tudi temno stran Pahorjevega "Camelota": bil je eden najmanj uspešnih slovenskih premierjev, ki je imel to smolo, da je oblast prevzel ravno v času, ko se je nad državo začela zgrinjati bližajoča se ekonomska kriza. Kar pa v ničemer ne opravičuje usodnih napak, ki jih je zagrešil. Tega, da je aktualni vrhovni poveljnik Slovenski vojski v času, ko je bil premier (2008-2011), odvzel tretjino proračunskih sredstev, mu ne moremo odpustiti. Sploh zato ne, ker si vojska še do danes ni opomogla od tega šoka.

 

Ne moremo mu odpustiti niti kapitulacije v Stockholmu, kjer je leta 2009 podpisal Arbitražni sporazum z Jadranko Kosor in se pustil prelisičiti Hrvatom, ki so pogodbo pod patronatom švedskega predsednikovanja Evropskemu svetu podpisali s figo v žepu. Pohor seveda ni kriv za prisluškovalni škandal, ki se je zgodil čez nekaj let, vendar do njega ne bi prišlo, če leta kot premier ne bi popustil pred pritiski in Hrvaški omogočil, da je v Evropsko unijo vstopila brez določenih meja (ne le s Slovenijo, pač pa tudi s Srbijo, Bosno & Hercegovino in Črno goro!). Šele danes je jasno, kako katastrofalni sta bili Pahorjeva solistična diplomacija in objemanje z Jadranko Kosor - kljub arbitražni odločbi smo danes prav tam, kjer smo bili pred osmimi ali osemnajstim leti.

 

A zdi se, da ga zaradi tega nihče ne bo pretrdo prijel. Na jesenskih volitvah bo, kot kaže, brez resne konkurence. Zelo verjetno je, da bo zmagal. Morda celo v prvem krogu. Na levici bodo to sicer težko požrli, vendar bodo. Na desnici pa bodo tako ali tako potihem vsi glasovali zanj.

 

Borut Pahor je idealni predsednik te politično shizofrene države.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
14
Migracijska tempirana bomba
3
24.09.2023 21:21
Politika, domača in evropska, se problematike migracij loteva podobo kot podnebnih sprememb. Veliko moraliziranja, političnega ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
20
23.09.2023 10:19
Leta in leta političnega kupčkanja na RTV Slovenija, vladnega vmešavanja v uredniško delo ter nenormalnega novinarskega ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
23
21.09.2023 23:17
Čez tri mesece bomo praznovali 33. obletnico plebiscitarne odločitve velike večine Slovencev in vseh slovenskih državljanov za ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.151
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.669
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.478
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.445
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.582
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.050
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.177
08/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.546
09/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 288
10/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.696