Komentar

Ljudje, potolažite se: V SFRJ so pri velikih investicijah pokradli med 30 in 60 %, danes v samostojni Sloveniji pa pol manj!

Avtocestni križ, TEŠ 6, t.i. drugi tir. Veliki državni infrastrukturni projekti, kjer se porabljajo milijarde. Nevarnost nepravilnosti in kraje davkoplačevalskega denarja se drastično poveča, hkrati pa nihče noče resno jemati tistih, ki opozarjajo na luknje v javnem naročanju, zaradi katerih izginjajo milijoni evrov javnih sredstev. Paradoksalno pa niti javnost praviloma ne reagira na očitna oškodovanja proračuna, kar pomeni, da se v tej državi po poti dokazovanja nepravilnosti ne da ničesar doseči. Edina pot k bolj transparentnemu trošenju javnih sredstev in manj nepravilnosti, pravi naš sodelavec Miha Burger, je kvalitetna preventiva: "Ker tudi aktualna vlada - kot še nobena do sedaj - ni bila sposobna vzpostaviti kvalitetne preventive, je sedaj, ko je pred vrati referendum o večjem javnem naročilu, tj. novi železnici med Divačo in Koprom, priložnost, da z glasom PROTI opozorite, da ta vlada tega ni naredila."

13.09.2017 20:00
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   drugi tir   železnica   Koper - Divača   Patrik Vlačič   avtocestni križ   civilna iniciativa   referendum   preventiva   Borut Pahor   Miro Cerar

Dokazovati nepravilnost? Neumnost. Ne gre. Je bil kdo kaznovan zaradi evidentnih nepravilnosti pri gradnji avtocestnega križa? Sem tudi sam opozarjal in dokazoval na vse mogoče načine. Ne, ni bilo nobene reakcije. Kvečjemu posmeh in cinizem. 

Izhodišče za moj tokratni prispevek je komentar o drugem tiru, ki ga je 27. avgusta na portalu+ objavil Blaž Mrevlje pod naslovom Tovornjake in bedake - take in take - na vlake. Ali Brčko - Banovići od Divače do Kopra (vir); ko je navajal vladne argumente za drugi tir, je v točki 11 zapisal oziroma citiral vlado: "Slabe prakse, ki so bile prisotne pri projektu TEŠ, bomo obvladovali z doslednim izvajanjem javnih naročil in konkurenčnimi postopki izbire izvajalcev. Najbolj odgovorno bomo upravljali projektni predračun in skrbeli za kakovostno in pravočasno izvedbo projekta, skladno z časovnimi načrti." Temu pa je dodal še svoj komentar: "Da, zavedamo se, da ste pri projektu TEŠ6 preveč videli in izvedeli. Za to se vam opravičujemo. Iz tega primera organiziranega kriminala in korupcije smo se veliko naučili in obljubljamo vam, da pri projektu #2tir ne boste ne videli, ne občutili, kako vam bomo pred očmi pokradli denar, ki bi moral sicer biti namenjen zdravstvu in šolstvu. Razumite, kot naši očetje tudi mi potrebujemo vikende in jahte. Kako pa bi izgledalo, če bi nakradli manj. Verjemite, potrebna bodo velika vlaganja. Primite se za denarnice. Če boste lačni, jejte potico."

 

Zadetek. Pa bom poskusil nadaljevati še po svoje, tako kot poskušam že več kot dvajset let.

 

Z vladinim zapisom 11. točke kot tudi z vsemi ostalimi argumenti ZA drugi tir ni na prvi pogled prav nič narobe, še najmanj po pravni plati. Pač neobvezne puhlice. Še manj pa bi se dalo dokazati, da je kdorkoli v vladi razmišljal, kot se je zapisalo Mrevljetu. A vendar sem zgoraj zapisal: "Zadetek." Ker verjamem in vem iz dolgoletne izkušnje, da je absolutno premalo narejenega, da bi preprečili, da se zgodi, kot zapiše Mrevlje, če eventuelno kdorkoli v vladi ali okoli nje razmišlja na ta način. In še huje, ker zaradi premalo narejenega v sferi preprečevanja ne bi kasneje mogli komurkoli karkoli dokazati. V tem grmu tiči zajec!

 

 

Sfera preprečevanja!

 

Kjer bi moral stati in obstati osnovni princip, da postaviš pametne pogoje javne gradnje, ki omogočajo enostavno, jasno preglednost porabe in stroškov, ali pa tega ne postaviš. Skratka, gre za princip, da boš bolj zmanjševal možnost "evaporacije" javnega denarja - po domače bi rekli, da "so fičnki izginili v luft" -, ali pa tega principa (izboljšav) ne uvedeš, se izgovarjaš, da je itak dovolj kontrole. Se delaš neumnega, ker dobro veš, da z nekontrolirano porabo omogočaš stranske, dodatne prilive. In vsakega, ki izrazi samo sum, cinično napotiš, naj dokaže nepravilnost.

 

 

Dokazovati nepravilnost?

 

Neumnost. Ne gre. Je bil kdo kaznovan zaradi evidentnih nepravilnosti pri gradnji avtocestnega križa? Sem tudi sam opozarjal in dokazoval na vse mogoče načine. Ne, ni bilo nobene reakcije. Kvečjemu posmeh in cinizem. Ne, nič se ne da doseči po poti dokazovanja nepravilnosti na tem področju javnega naročanja. Edina pot k bolj prav in manj nepravilnosti (!) je kvalitetna preventiva. Ker ta vlada (kot še nobena do sedaj) ni postavila kvalitetne preventive, je sedaj, ker se je zgodil referendum o večjem javnem naročilu na področju gradnje, prilika da z glasom PROTI opozorite, da ta vlada tega ni naredila.

 

Pa pojdimo nekaj let nazaj. Recimo v januar 2011. Minister za promet Patrik Vlačič slavnostno izjavi v TV dnevniku:  "Od sedaj bo vsaka porabljena vreča cementa iz kateregakoli javnega naročanja isti dan na internetu!" Spomnim se, da sem po tej izjavi zapisal, to pa je končno kar dober predlog, pa saj je morda sedaj čas, ko je to mogoče itd. itd.  Pa je minilo nekaj mesecev in sem zapisal: "Kaj je s tistim Vlačičevim predlogom?"

 

Kar nekaj mesecev sem poskušal na vse načine dobiti odgovor, trkal sem na vrata najodgovornejših mož v državi, ponekod so se mi celo odprla, (npr. pri Radovanju Žerjavu pa pri Gregorju Virantu), ponekod ne (npr. pri predsedniku vlade Borutu Pahorju in Patriku Vlačiču), a odgovora ni bilo nikjer.

 

 

Sami čukasti pogledi ...

 

Skratka, kako stimulirati kogarkoli (!) za dober predlog izboljšave javnega naročanja, še več, kako stimulirati kakšen preizkus predloga izboljšave javnega naročanja? Kjerkoli sprožim to vprašanje, sami čukasti pogledi, od bližnjih do daljnih znancev, od preprostih državljanov do visokih uradnikov in funkcionarjev. Kvečjemu ponavljajoči odgovori "dokaži ali pa bodi tiho" ali "daj prijavo, če imaš kakšen dokaz o nepravilnosti". Včasih pa se najde tudi kakšen bolj dobrohoten nasvet: "Saj lahko čez štiri leta izbereš kakšne bolj poštene". Nazadnje se pojavi še kakšen konkreten: "Nehaj s tem donkihotstvom!". No, najbolj konkreten komentar na enega mojih zadnjih člankov na portalplusu: "Gospod Burger, vaša soseda ima prav, nehajte se ukvarjati s politiko."

 

Pa vendar, sprašujem bralce, ali lahko kdo odgovori na preprosto vprašanje: Ste za stimulacijo kakšnega preizkusa predloga izboljšave javnega naročanja? Oziroma ali bi podprli tistega, ki bo takšen preizkus pripravljen izvesti ali se bo k temu zavezal? (Morda pa se bo k temu zavezal celo kakšen predsedniški kandidat?) Ja ali ne? In potem to tudi dokažete z glasovanjem na referendumu o drugem tiru.  Ves cinizem na to temo, ki šumi okrog mojih ušes, sicer pomeni, da bo verjetno udeležba prešibka, a to vas ne sme odvrniti od glasovanja PROTI. Le tako je namreč narejen vsaj majhen korak proti "evaporaciji" javnega denarja.

 

Za konec še kratka resnična zgodba o "evaporaciji", bolj za ilustracijo, kako smo se o tej problematiki pogovarjali že v prvi polovici devetdesetih, bolj resno kot se sedaj, ko je popolnoma prevladala apatija in pišmevuhovstvo: 1. julija 1993 smo kot Civilna Iniciativa za Slovenijo v okrogli dvorani Cankarjevega doma organizirali okroglo mizo o transparentnosti javnih financ na primeru izgradnje avtocest. Omenjam samo en izsek iz večurne razprave.

 

Ko je Edo Ravnikar dejal, citiram po magnetogramu: "Smo odločno za ceste, a proti temu da bencinski tolar financira še kakšne druge interese. Po raznih ocenah je bila v Jugoslaviji pod bivšim režimom 'evaporacija' pri kapitalnih investicijah med 30 - 60 odstotkov. Najhitreje bomo prišli do denarja tako, da bomo preprečili njegov  ilegalni odtok. Javnosti hočemo predočiti, zakaj je v njenem interesu, da pozorno spremlja porabo denarja pri izgradnji avtocest."

 

Nato se je oglasila iz občinstva starejša dama, predstavila se je kot gospa Slana, in dejala, citiram po magnetogramu:

 

"Evaporacija pomeni izhlapitev, odparitev,  skratka  nepovratno izginotje na kakršenkoli način! Ko so se že začeli  gospodje pričkati okoli ekonomskih teorij, mislim, da se vse sesuje tisti hip, če začnemo vračunavati petdeset odstotno evaporacijo. Me prav zanima tistih 3,2 milijona dolarjev na  kilometer avtoceste. Je evaporacija vračunana ali ne? (Odgovor iz  dvorane: Ne) Če ni vračunana, potem bodo naši kilometri okoli 5 milijonov. Če se ne bomo začeli resno ukvarjati s transparenco javnih financ kot civilna družba, potem tukaj sedimo popolnoma zastonj!"

 

Od takrat je minilo že več kot 24 let. Smo kaj na boljšem glede "evaporacije" javnega denarja?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
19
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.996
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.098
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.799
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.485
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.054
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.191
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.128
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 721
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.047
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 469