Komentar

Cerarjev sestanek s premierjem himalajske kraljevine Butan bo šel v anale diplomacije

Zloraba proračunskih sredstev za financiranje referendumske kampanje, poziv koalicijskim poslancem k obstrukciji seje parlamentarnega odbora za obrambo, desant na košarkarsko igrišče v Carigradu, bizarno bilateralno srečanje s premierjem Butana v palači Združenih narodov ... povsod en in isti igralec, predsednik vlade Miro Cerar. Ker mu oportunistični mediji v glavnem gledajo skozi prste, opozicija pa spi kot kralj Matjaž nekje globoko v polpretekli zgodovini, se marsikdo sploh ne zaveda, da je to, kar počne predsednik slovenske vlade, v bistvu hoja po robu ustavnosti in zakonitosti.  

19.09.2017 23:25
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Miro Cerar   vlada   zloraba   referendum   obramba   Carigrad   košarka   proračun   Združeni narodi   Butan

Foto: Twitter (@Miro Cerar)

Kakšno vlogo ima Butan v slovenski zunanji politiki, ve samo premier Cerar. Blagovna menjava je po podatkih Statističnega urada lani znašala natanko tri tisoč dolarjev.

Ne vem, zakaj je tako težko priznati, toda nismo še imeli takšnega premierja, kot je Miro Cerar mlajši. V negativnem smislu, da ne bo nesporazuma. Da ne dolgovezimo - nikomur od predsednikov vlad doslej oblast še ni tako stopila v glavo. Kdo bi si mislil, da se bo to zgodilo prav Cerarju ... čeprav obstaja tudi relativno logična in verjetna razlaga: opravka imamo z človekom, ki je v politiko stopil brez konkretnih političnih izkušenj in voditeljske "kilometrine". Iz sence direktno v soj žarometov. Jasno, da ga je odneslo in da so vsaj nekatere njegove poteze rezultat popolne izgube občutka za normalnost, spodobnost in zdravo mero. Noben premier doslej še ni počel takšnih faux pasov, ko je šlo za spoštovanje formalnih predpisov. Na seji vlade napol skrivaj vzeti skoraj 100.000 evrov iz proračunske rezerve in jih nameniti za financiranje ene od strani v referendumski kampanji za t.i. drugi tir, je denimo poteza, ki si jo doslej ni privoščila še nobena slovenska vlada. Ustavna pritožba, ki bi jo moralo v razumnem roku obravnavati ustavno sodišče - njeno besedilo smo na portalu+ objavili 8. avgusta (vir) -, je med drugim opozorila tudi na ta vidik kršenja načela nepristranskosti. Kajti vlada bi morala med referendumsko kampanjo ostati nevtralna, medtem ko za stranke, ki sestavljalo vladno koalicijo to seveda ne velja. A glede na nekatera dejstva, ki poznavalcem niso ostala skrita, je bilo že takoj jasno, da niti ustavno sodišče ne bo posegalo v referendum, zato omenjene ustavne pritožbe ni obravnavalo absolutno prednostno. Če bi jo, bi imeli seveda že takoj zadrego, saj bi se morali vsaj trije ustavni sodniki (Matej Acceto, Marijan Pavčnik, Špela Mežnar) zaradi svojih osebnih povezav s premierjem Mirom Cerarjem po mojem izločiti iz postopka.

 

 

Miro Cerar včeraj v Združenih narodih: pogled na zdolgočasene prisotne kaže na stanje duha v OZN.

 

 

Naslednji očitek gospodu Cerarju leti na njegov poziv koalicijskim poslancem k obstrukciji seje parlamentarnega odbora za obrambo ter prepovedi načelniku generalštaba Slovenske vojske in ministrici za obrambo, da bi se udeležila te seje. Česa takšnega doslej še nismo videli. Čeprav je previdljivo. Kdo pa bo najbolj zlorabljal pravo in spodkopaval načelo delitve oblasti, če ne ravno profesor prava?! Prepoved oziroma omejitev gibanja, kar Cerarjev ukaz Andreju Ostermanu in Andreji Katič v bistvu je, nas tako postavlja v situacijo, ko postaja očitno, da vlado vodi nekdo, ki mu je oblast popolnoma stopila v glavo in katastrofalno vpliva na njegovo razsodnost. Nekaj takšnega smo lahko opazili tudi v nedeljo na finalni košarkarski tekmi med Slovenijo in Srbijo v Carigradu. A ker je Slovenija zmagala in osvojila zlato, se s Cerarjevim desantom na košarkarsko igrišče nihče ni ukvarjal. Pa bi se lahko, saj gre za čisto navadno uzurpacijo športa za politično agitiranje. Nihče se ne vznemirja, ko na različnih športnih prireditvah na tribunah in častnih ložah kamera pokaže pomembneže, politike in kronane glave. Problem nastane, če se politika iz tribun in lož preseli na igrišče in tam svojo vlogo gledalca in navijača zamenja za aktivnega udeleženca športnega dogodka.

 

Miro Cerar je državniško poslušal govorca, medtem ko so ostali počeli marsikaj.

 

 

Od spornega financiranja referendumske kampanje prek vmešavanja v suverenost zakonodajnega telesa do zlorabe položaja gledalca na vrhunskem športnem prvenstvu smo prišli do velikega finala Cerarjeve lažne grandioznosti, ki je eden izmed simptomov višinske bolezni. Sintagmo je skoval moj prijatelj Ivo Hvalica in se Cerarju idealno prilega. Lažna velepomembnost je kvečjemu odsev dejanskega občutka nepomembnosti in predvsem nezmožnosti kreiranja učinkovite in kvalitetne zunanje politike. In ker ni nobenih konkretnih dosežkov, se mora veliki državnik potem pohvaliti z bilateralnim srečanjem s predsednikom vlade Butana.

 

O čem sta govorila ta dva državnika, slovenski in butanski premier?

 

 

Kakšno vlogo ima Butan v slovenski zunanji politiki, ve samo premier Cerar. Očitno so gospodarski odnosi plodni, saj je blagovna menjava po podatkih Statističnega urada lani znašala natanko 3.000,00 dolarjev (vir). Z besedo: tri tisoč dolarjev. V Butan smo izvozili tri tisoč dolarjev nečesa, uvozili pa nismo nič. Morda bi kateri izmed vojske svetovalcev premierju Cerarju lahko predhodno prišepnil, da je Butan dežela, kjer so šele pred kratkim dobili prvi semafor, njihov premier pa bržkone ne bo zainteresiran za investicijo v Luko Koper ali drugi tir ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
19
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.987
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.098
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.796
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.484
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.028
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.191
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.127
08/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.046
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 721
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 469