Komentar

Škandal v Združenih narodih: Hrvaško šahiranje in slovenska zmešnjava

Hrvaški grb vsebuje šahovnico in najbrž ni naključje, da so naši sosedje odlični šahisti. Morda bi se splačalo tudi med Slovenci poiskati nekaj dobrih šahistov ali pa bi morali predlagati drugačno igro. (Košarko?) V vsakem primeru bo treba zoper hrvaško napadalnost, ki zasluži vse priznanje za spretnost in duhovitost, najti boljše igralce.

22.09.2017 21:59
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   Slovenija   Hrvaška   arbitraža   OZN   Miro Cerar   Andrej Plenković   OECD   meja   Piranski zaliv   EU   Borut Pahor

Foto: Euractiv.com / portal+

Grožnja z nasprotovanjem hrvaškemu članstvu v OECD ali v schengenskem sistemu je neprimerna, obenem pa Hrvaška v tem trenutku ni resna kandidatka za nobeno takšno članstvo.

Če bi bilo treba z eno samo besedo označiti aktualno slovensko politiko, bi izbral besedo zmešnjava. To se mi je potrdilo 21. septembra zvečer ob gledanju oddaje Odmevi na TV Slovenija. Razumni voditelj Slavko Bobovnik je najprej poročal o diplomatskem škandalu v New Yorku, ko je hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković pred vesoljno Generalno skupščino OZN obtožil slovensko vlado, da ne upošteva mednarodnega prava, slovenski govornik Miro Cerar pa je – če sem dobro razumel medijska (s)poročila – razpravljal o čebelah. Druga točka Bobovnikovega sporeda je bil drugi tir. Če se ne motim, se je tokrat v televizijskem studiu nakopičilo več kot trideset prepirljivih poznavalcev dvotirnosti. Sporočilo Odmevov je bilo, da se bodo slovenski volivci težko odločali, ker ne bodo vedeli, za kaj sploh gre? Gre za podporo ali za zavračanje drugega tira? Gre za zapravljivost ali varčnost? Gre za izbiranje zemljišč in tras, po katerih naj bi v prihodnje tekla železnica? Gre za glasovanje v korist vlade ali opozicije

 

Pisca teh vrstic je seveda še bolj kot drugi tir zanimal newyorški škandal. Najprej nekaj uvodnih ugotovitev:

 

1. Namesto, da bi zdržala napetost ali nemara celo razpletla slovensko-hrvaške odnose, je vlada Boruta Pahorja (2008-2012) te odnose zelo zapletla. Čeprav Pahorja cenim in bom nemara celo volil zanj, je najprej pretiraval s kazanjem mišic (z napovedjo, da bo Slovenija nasprotovala članstvu Hrvaške v EU), nato pa je čez noč popustil in sklenil s Hrvati zelo slab (arbitražni) sporazum, v katerega so Hrvati vgradili dragulj, ki se imenuje "stik", v angleščini pa "junction". Ta dragulj je svojo pravo "dragocenost" pokazal v razsodbi, ki je Sloveniji namesto teritorialnega izhoda na odprto morje prisodila "najliberalnejši režim" plovbe skozi hrvaško morje – rešitev, ki jo je Hrvaška ponujala že dvajset let nazaj, pa je Slovenija ni sprejela.

 

2. Slovenija bi najbrž lahko dosegla dobro rešitev zase s povezavo podpore Hrvaški pri pristopu k EU in zahteve po teritorialnem izhodu na odprto morje. Seveda takšnih pogojev in povezav ni dobro razglašati urbi et orbi – česar se je vlada, v kateri sem sodeloval, zelo strogo držala. Naš minimum pred nastopom Pahorjeve vlade je bil sporazum Drnovšek - Račan, ki so ga v teh dneh nekateri privrženci levice imenovali "neuresničenega", kar seveda drži, vendar je postal merilo uspešnosti in uresničljivosti, ki bi ga lahko povezali s podporo hrvaškemu vstopu v EU. Pahor je v stockholmskem arbitražnem sporazumu dosegel neuravnovešeno rešitev: nedvoumno in vnaprejšnjo podporo hrvaškemu vstopu za časovno odložen in dvoumen stik slovenskega morja z mednarodnimi vodami. Takrat so Hrvati prvič odpirali šampanjce.

 

3. Naslednjič so odpirali šampanjce, ko so slišali znameniti telefonski pogovor Türkovega izbranca Jerneja Sekolca z Erjavčevo izbranko Simono Drenik. Zadeva se je začela potapljati in Hrvati so še enkrat napovedali šah Sloveniji. Haaško odločanje se je zavleklo, predvsem pa so se sodniki ustrašili, da jih bodo obtožili pristranskosti v korist Slovenije, kar je še bolj obremenilo razsodbo.

 

4. Karl Erjavec in Cerar sta za Slovenijo slabo razsodbo – iz razumljivih razlogov – razglasila za slovensko zmago, mediji pa so jima v glavnem sledili. Nakar se je začela agonija. Hrvati so povedali, da razsodbe kljub ugodnosti in koristnosti zase ne bodo upoštevali. Očitno so menili, da bi bi jo lahko z vso teatralnostjo in mučeništvom sprejeli ob dodatnih koncesijah, npr. v Piranskem zalivu.

 

5. Agonija je dosegla posebno tragikomično fazo, ko sta Cerar in Erjavec začela siliti Hrvate, naj za božjo voljo sprejmejo zanje ugodno in za Slovenijo neugodno razsodbo. Hrvati so šahirali naprej, Slovenci pa so jih tožarili na vseh mogočih in nemogočih naslovih – ne vedoč, da se resne države v takšnih primerih izogibajo polaganju vseh jajc v isto košaro.

 

6. Čeprav ne poznamo podrobnosti in ne vemo, ali sta se predsednika zares sporazumela o dnevnem redu zagrebškega sestanka, je videti, da je na koncu Plenković v New Yorku Cerarja tako rekoč matiral in osmešil na podoben način, kot ga je nekoč matiral neki hrvaški šaljivec, ki se je predstavil kot hrvaški premier Tihomir Orešković.

 

 

Postavlja se vprašanje, kako je mogoče razrešiti to nadvse zapleteno in zavozlano situacijo. Slovenija – po svoji krivdi – nima veliko municije. Grožnja z nasprotovanjem hrvaškemu članstvu v OECD ali v schengenskem sistemu je neprimerna, obenem pa Hrvaška v tem trenutku ni resna kandidatka za nobeno takšno članstvo. Obrambne sposobnosti Slovenije so – žal spet po zaslugi več levih vlad po letu 2008 – zelo slabe. Diplomacijo pa vodi Erjavec, ki slabo govori tuje jezike in ga zanima le stranka, ki se odlikuje s ponujanjem miloščine upokojencem.

 

Hrvaški grb vsebuje šahovnico in najbrž ni naključje, da so naši sosedje odlični šahisti. Morda bi se splačalo tudi med Slovenci poiskati nekaj dobrih šahistov ali pa bi morali predlagati drugačno igro. (Košarko?) V vsakem primeru bo treba zoper hrvaško napadalnost, ki zasluži vse priznanje za spretnost in duhovitost, najti boljše igralce.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
8
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.030
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.500
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.188
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 734
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.052
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474