Opazili smo
"Vejperji" zaradi diskriminacije na ustavno sodišče
Po pričakovanjih je bila na ustavno sodišče vložiena pobuda za presojo ustavnosti Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, saj ta prepoveduje spletno prodajo t.i. e-cigaret in z njimi povezanih izdelkov. V praksi je to pomenilo, da so ljudje elektronske cigarete kupovali oziroma naročali v tujini, zakon pa je, na to so mnogi opozarjali že v času sprejemanja, zgolj še eden od neuspelih projektov Milojke Kolar Celarc, verjetno najslabše ministrice za zdravje v slovenski zgodovini.
Ključne besede:
e-cigarete
vejperji
ministrstvo za zdravje
nikotin
kajenje
diskriminacija
ustavno sodišče
Prepoved spletne prodaje elektronskih cigaret v Sloveniji bo najverjetneje spodbudila nastanek črnega trga.
Združenje vejperjev Slovenije (ZVS), ki združuje slovenske kadilce elektronskih cigaret, je prepričano, da je država s sprejetjem Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ZOUTPI) domače trgovce pahnila v propad, na drugi strani pa zakonska prepoved in onemogočanje spletnega poslovanja z elektronskimi cigaretami v ničemer ni prizadela tujih podjetij, ki poslujejo pri nas. V ZVP opozarjajo, da se ustvarja položaj, ki predstavlja nelojalno konkurenco in ki v nasprotju z zakonom omejuje konkurenco. To pa je protiustavno in nasprotuje tudi evropskemu pravnemu redu.
Združenje vejperjev prav tako skrbi, ker se s takšnim delovanjem ne zagotavja varnost za končnega potrošnika pri naročevanju izdelkov iz tujine: "V primeru, da potrošnik naročuje izdelke iz Slovenije, prejme regulirane, pravilno označene in preverjene izdelke, kar za naročila iz tujine ne moremo trditi, saj lahko potrošnik prejme slabo ali nepravilno označene izdelke, ki niso v skladu s slovensko zakonodajo."
Ob tem poznavalci pravijo, da ministrstvo za zdravje, ki ga vodi Milojka Kolar Celarc, z novim protitobačnim zakonom ni prav nič zmanjšalo uporabe tobačnih izdelkov, sploh pa ne med mladimi. Omejila se je kvečjemu spletna prodaja na območju Slovenije, medtem ko se nakupi prek tujih spletnih strani nemoteno nadaljujejo, med kupci pa so seveda tudi mladoletniki.
Prepoved spletne prodaje e-cigaret vzpodbuja tudi nastanek črnega trga, saj uporabniki izdelujejo svoje "cigarete", prodajajo pa se tudi tekočine z višjo vsebnostjo nikotina.