Komentar

Prekletstvo večinskega volilnega sistema

Če bi bil Janez Drnovšek za večinski sistem volitev v Državni zbor, bi bilo od leta 1992 v naši državi marsikaj drugače. Ker je bil Janez Drnovšek za sorazmerni sistem volitev v Državni zbor, imamo od leta 2000 hude, hujše in vedno večje težave. Vsak poskus, da bi volivci v resnici odločali o izbiri kandidatov, je bil v kali zatrt. Preferenčni glas – ne, kombinirani sistem – odločno ne, večinski sistem – trikrat ne. In na bližnjih volitvah se nam že četrtič obeta ponovitev stanja, ko večina volivcev voli stranko Nenjega, dobi pa vladnega mačka v žaklju, ki mijavka in praska, vladati pa ne zna ali ne more. Prekletstvo volilnega sistema ...

02.10.2017 20:45
Piše: Zoran Božič
Ključne besede:   Zoran Božič   ustava   ljudstvo   volive   Državni zbor   večinski volilni sistem   Janez Drnovšek   ustavno sodišče

Foto: arhiv portal+

Že sedemnajst let temeljna ustavnopravna zahteva o odločilnem vplivu volivcev ni uresničena: kar četrtina volilnih okrajev sploh nima poslanca. Volivec ne ve, komu da v resnici svoj glas. So takšne volitve resnično legitimne? So sploh legalne?

V demokraciji je običajno, da odloča večina. Včasih tudi na račun manjšine. Ampak če namesto večine volivcev odloča manjšina, če o izvoljenih predstavnikih ljudstva odločajo strankarske elite ali celo posamezniki, ima demokracija resen problem. Ker se nevarno približuje diktaturi. Sorazmerni volilni sistem nam ni pisan na kožo, nasprotno: Slovenci ne volimo strank, pač pa osebnosti. Temu se uspešno prilagajajo županske volitve, kjer je vedno več nestrankarskih ali "nestrankarskih" kandidatov. Državnozborske pač ne: Slovenci kljub strankam volimo Janšo ali Nejanšo, ki se piše Pahor ali Janković ali Cerar ... Kako se imenuje stara ali novokomponirana stranka in kakšen je njen program, v resnici ne zanima nikogar.

 

Slovensko ljudstvo verjame, da je pošteno voliti predsednika po dvokrožnem večinskem sistemu. To ljudstvo je prepričano, da mora biti vsak župan izvoljen po dvokrožnem večinskem sistemu. In vsak predsednik ali župan, ne glede na to, kako se imenuje ali katere politične barve je, ima za sabo več kot pol opredeljenih volivcev. S tem pa ne samo legalnost, ampak tudi polno legitimnost. Volivci vedo, koga volijo, komu so dali svoj glas. In ga po koncu mandata, če niso z njim zadovoljni, lahko zamenjajo. Kar se redno dogaja: razen če nisi Pahor, Janković, Popovič, Princes iz Vipave ali Mužič iz Goriških Brd.

 

Naše ljudstvo pa obenem mirno dopušča, da se od začetka tisočletja brezobzirno krši ustavno določilo, da imajo volivci odločilen vpliv na izbiro kandidatov. Ti ga nikakor nimajo, ker imajo ta vpliv vodstva strank. Ki so med drugim v ustavi komaj omenjene. V isti ustavi, v kateri je jasno in glasno in vedno bolj cinično zapisano, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo ... Že sedemnajst let temeljna ustavnopravna zahteva o odločilnem vplivu volivcev ni uresničena: kar četrtina volilnih okrajev sploh nima poslanca, v veliki meri pa so izvoljeni kandidati, ki so po številu prejetih glasov na drugem, tretjem, celo četrtem mestu. Nekateri, ki so jih prehiteli za več sto odstotkov, niso prišli v Državni zbor. Volivec ne ve, komu da v resnici svoj glas.

 

So takšne volitve resnično legitimne? So sploh legalne?

 

Dvokrožni večinski sistem je preprost. In zelo pregleden. Vsak volivec točno ve, koga voli in zakaj ga voli. Omogoča kandidaturo posameznikov, brez blagoslova odtujenih strank. In omogoča, da so izvoljeni poslanci resnične osebnosti, omogoča celo njihov nadzor in odpoklic. Ta volilni sistem edini v celoti uresničuje načelo, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo. Kako torej, da kljub referendumski volji ljudi iz leta 1996 še vedno volimo sorazmerno, kako to, da se nekateri politiki ob omembi večinskega sistema samo pomilovalno nasmehnejo, da nekateri novinarji dobijo ošpice, da se ljudstvo ne prebudi, ne vzdigne in ne protestira?

 

Dvokrožni večinski sistem je preklet. Zaznamovan. Očrnjen. Češ da spodbuja ideološko razklanost. Da omogoča popolno prevlado ene same stranke. In vendar: nikoli še nismo bili tako razklani. Tako na dveh bregovih. Kljub sorazmernemu sistemu. Za zvezdo in proti njej, za križ in proti njemu, za spolno enakost in proti razbijanju družine ... Vsak politični spopad zaznamuje nasprotje rdeče – črno.

 

Dvokrožni večinski sistem ni enokrožni. Pri slednjem res lahko postane poslanec nekdo, ki dobi le tretjino opredeljenih glasov. In morda le desetino glasov vseh volivcev. Dvokrožni ima varovalko: vsak kandidat, ki prvič ne dobi polovice glasov angažiranih volivcev, mora v drugi krog. S tem da ostaneta samo dva. Zmagovalec potrebuje absolutno večino od vseh veljavnih glasov. Dvokrožni sistem zahteva prilagoditev večini volilnega telesa: kdor je preveč izključujoč ali enostranski, bo zanesljivo poražen. Zato je ta sistem demokratičen.

 

Slovensko ljudstvo že dve leti in pol čaka na ustavno presojo nekaterih spornih členov sedanje volilne zakonodaje. Ampak ustavnemu sodišču se ne mudi. Kljub urgencam in opozorilu, da se volitve nezadržno bližajo. Uresničevanje ustavnega načela, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo in zato volivci morajo imeti odločilen vpliv na izbiro kandidatov za Državni zbor, za ustavno sodišče očitno ni prioriteta. Volivci zgolj nemočno opazujejo aroganco oblasti, ki skrbi za vsakdanji kruh in igre, karavana strankarskih veljakov pa gre po politični puščavi mirno dalje. Do naslednjih volitev ...

 

Dr. Zoran Božič je državni svetnik.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
15
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.006
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.431
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.966
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.711
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.306
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.317
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.125
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.070
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 422
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.157