Ste vedeli, da imamo tudi vladni Urad za varstvo tajnih podatkov? Že nekaj let, čeprav deluje zelo diskretno in stran od oči javnosti. Ko je portal+ pred kratkim objavil dva prispevka o spornih načrtih za nabavo novih oklepnikov, pri tem pa z dokumenti citiral tudi standarde zveze NATO, se je oglasil ta urad z zaprosilom, naj dokumente zaradi domnevne tajnosti odstranimo s spleta. Ko je naš odgovorni urednik Urad pozval k pravni utemeljitvi takšnega nenavadnega zaprosila, mu je telefoniral šef Urada Dobran Božič in mu zatrdil, da gre le za formalnost in da proti portalu+ ne more biti sprožen noben postopek. Obljubil je tudi uradno pisno pojasnilo, vendar ga na uredništvu do danes še nismo dobili.
Z Urada vlade Republike Slovenije za varovanje tajnih podatkov smo 28. septembra prejeli "zaprosilo za umik dokumentov Zveze NATO s spletne strani". Dokument je podpisal v.d. direktorja tega urada Dobran Božič, ki je bil pred tem načelnik Generalštaba Slovenske vojske. Razlog za to nenavadno intervencijo enega javnosti najmanj znanih vladnih uradov so štirje dokumenti, ki so bili kot faksimile objavljeni v članku Igorja Mekine "Škandalozno: Slovenija kupuje zastarele, prešibko zaščitene oklepnike, izdelane na Poljskem ali Hrvaškem!" (vir). Da je vse skupaj zelo vroče, dokazuje tudi reakcija poljskega veleposlanika Pawła Czerwińskega, ki nam je poslal precej žolčen odgovor, katerega smo sicer skladno z Zakonom o medijih na portalu+ objavili 27. septembra (vir). Poanta zgodbe, ki bo zagotovo v nekem trenutku - ko bo to ustrezalo usmerjevalcem mainstream medijev - postala afera, je enostavna: Slovenija ponovno kupuje nove osemkolesnike oklepnike, menda naj bi jih skupaj bilo 56, naš preiskovalni novinar Igor Mekina pa je razkril, da priprave na razpis potekajo netransparentno, da se razpisni pogoji znova prilagajajo samo enemu, očitno vnaprej izbranemu proizvajalcu ter da obstaja nevarnost, da bomo iz zaloge poljskega ali hrvaškega partnerja razvpite Patrie kupili takšne oklepnike, katerih protioklepna zaščita enostavno ni dovolj močna oziroma bi lahko v boju ogrožala slovenske vojake.

Dokumentov s spletne strani portala+ ne nameravamo umakniti.
Da bi podkrepili trditve glede prešibke protioklepne zaščite, smo objavili štiri dokumente zveze NATO o t.i. standardih STANAG. Gre za določene ravni zaščite za osebje logističnih in lahko oklepljenih vozil (NATO AEP-55 STANAG 4569). Pomembno je vedeti - in Cerarjev Urad za varstvo tajnih podatkov bi to moral vedeti -, da so vsi ti dokumenti z oznako UNCLASSIFIED v obliki pdf že objavljeni na spletu. NATO sicer pozna štiri stopnje zaupnosti v kategoriji zaupnih informacij (t.i. CLASSIFIED information):
NATO RESTRICTED
NATO CONFIDENTIAL
NATO SECRET
COSMIC TOP SECRET.
Štirje dokumenti z oznako UNCLASSIFIED, objavljeni na portalu+, so sicer javni dostopni tudi na strani specializirane službe OZN za projektno pomoč državam (vir). Prav s te strani je naš preiskovalni novinar Igor Mekina tudi prenesel za slovenski vladni organ nenadoma "sporni" dokument. Če kogarkoli od vas zanima, je vir prosto dostopen tukaj. Da bo blamaža za Cerarjeve Jamese Bonde še večja, naj navedemo, da je STANAG standard zveze NATO natančno opisan celo na znameniti Wikipediji (vir), kjer se tudi nahaja povezava do spletne strani specializirane organizacije OZN, kjer je dokument v svoji originalni obliki tudi objavljen ...

Eden izmed štirih domnevno "spornih" dokumentov zveze NATO, ki smo jih objavili.
O tem, da je (bila) objava omenjenih dokumentov na portalu+ v javnem interesu, verjetno ni treba razpravljati. Standard STANAG 4569 namreč pojasnjuje stopnjo protibalistične in protiminske oklepne zaščite, iz konkretnih načrtov obrambnega ministrstva o nakupu novih osemkolesniko pa izhaja, da slovenska vlada slabo skrbi za varnost slovenskih vojakov, še posebej tistih, ki so že ali bodo poslani na nevarne mirovne misije v tujino. Ponavljamo: glede stopnje zaščite po naših preverjenih informacijah Slovenija zahteva zgolj zaščito 3a in 3b po STANAG standardu, medtem ko druge vojske NATO članic kupujejo vozila, ki imajo zaščito po STANAG standardu najmanj 5 (!).

Drugi od štirih dokumenov zveze NATO, ki naj bi jih morali odstraniti s spleta ...
Zahteva Urada za varovanje tajnih podatkov o umiku dokumenta zveze NATO je resda lahko povsem formalna in ne prinaša nobenih sankcij, vendar je po našem mnenju nerazumljiva. O morebitnih drugih ozadjih ne bomo špekulirali.
Oznaka UNCLASSIFIED pomeni, da dokument nima statusa zaupnosti, še manj pa da gre za kak "vojaški dokument", zaradi kakršnega je nekdanja jugoarmada preganjala civiliste oziroma novinarje. Ne razumemo, kako si lahko vlada Mira Cerarja leta 2017 privošči takšno šlamastiko, da na podlagi površne interpretacije osemnajst stare direktive generalnega sekretarja zveze NATO Lorda Robertsona pride do zaključka, da je objava dokumentov iz kategorije UNCLASSIFIED problematična - in to ne glede na to, da so taisti dokumenti javno in prosto dostopni na internetu, da za države članice zveze ne veljajo nikakršne omejitve glede (javne) dostopnosti in da je objava teh dokumentov v slovenskem primeru nakupa novih osemkolesnih oklepnikov brez dvoma v javnem interesu.
Zahteva Urada vlade Republike Slovenije za varovanje tajnih podatkov krši 10. člen Evropske konvencije o človekovih pravicah in 39. člen slovenske ustave. Absurdnost "zaprosila" za odstranitev štirih NATO dokumentov pa je tudi v tem, da od nas zahtevajo nekaj, kar ima objavljeno na svoji spletni strani organ OZN.
Urad vlade Republike Slovenije za varovanje tajnih podatkov se je osmešil s svojim ravnanjem, Cerarjeva vlada pa je karikatura Staneta Dolanca, ki je nekoč kričal "ustavite Reuters" - le da tokrat poskuša demokratična in "moderna" slovenska vlada ustaviti internet oziroma wikipedijo in portal+.
Zakaj? Zato, da javnost ne bi izvedela, kako slabo zaščitene oklepnike kupuje Slovenija. Oklepnike, ki zaradi prešibke protibalistične in protiminometne zaščite ne zagotavljajo takšne stopnje varnosti slovenskih vojakov, kot bi jo morale. Če varnost vojakov ni javni interes - enako kot obveščanje javnosti o pomanjkljivi zaščiti vozil - potem imamo očitno na oblasti vlado, ki nima pojma o temeljnih standardih svobode tiska in si že zato zasluži našo najostrejšo kritiko!