Po odstopu Tomaža Glažarja, predsednika Sveta UKC Ljubljana, ki sta mu sledili še dve predstavnici ustanovitelja, se pritisk ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc na preostalih osem članov Sveta stopnjuje. Pokvarjena Milojka, kot ji pravi vedno več ljudi, bi po naših informacijah rada zrušila strokovno direktorico Kliničnega centra Mišo Pfeifer.
Poznavalci razmer se držijo za glavo, kajti maščevanje Cerarjeve ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc je dobilo povsem iracionalne dimenzije. Ministrica, ki je prejšnji četrtek "izgubila" predsednika Sveta UKC Ljubljana Tomaža Glažarja - ta teden sta mu sledili še predstavnici ustanovitelja Mateja Radej Bizjak in Simona Hribar Motore -, se zaradi okrnjene sestave tega organa nič ne vznemirja. Z neformalnimi pritiski naj bi celo poskušala prepričati večino svetnikov, naj povozijo sklep Strokovnega sveta zavoda in razrešijo strokovno direktorico Kliničnega centra Mišo Pfeifer. Za osvetlitev ozadja takšne vehementne ministričine zahteve je treba pogledati v preteklost, in sicer v leto 2015, ko je bilo izdano Mednarodno poročilo o programu otroške srčne kirurgije na ljubljanski Pediatrični kliniki, pa tudi v prvo polovico letošnjega leta, ko se je Rajko Kenda, strokovni direktor Pediatrije, zaradi smrti 14-letnega dečka septembra lani ponovno znašel pod plazom kritik zaradi svojega dela oziroma nedela. Kot smo že poročali, je bil ključni faktor konflikta na otroški srčni kirurgiji Uroš Mazić, medtem ko je bil Kenda vseskozi njegov zagovornik. Toda tisto, kar je želela narediti ministrica za zdravje s svojim spinom na Svetu UKC, je pravzaprav nekaj drugega, širšega: kljub temu, da leta 2015 ni mignila s prstom, ko je imela na mizi mednarodno poročilo s prvopodpisanim dr. Gregoričem, se je zdaj nenadoma prebudila in odgovornost za zdravniške napake prelaga na trenutno vodstvo UKC Ljubljana. To pa se je zgodilo potem, ko je Strokovni svet Kliničnega centra ravnal v nasprotju s pričakovanju starih političnih eminenc, ki so doslej brez težav obvladovali našo največjo bolnišnico.
Naj posebej izpostavimo, da je lanski proračun Kliničnega centra Ljubljana dobrih 466.000.000,00 evrov. Več kot 466 milijonov evrov torej.
S tem, ko je namreč Strokovni svet UKC ravnal v skladu s strokovnimi kriteriji, so politični botri, katerih orodje je tudi Milojka Kolar Celarc, ostali brez moči. Dodatno preusmerjanje pozornosti iz otroške kardiokirurgije na otroško kardiologijo zato ni naključno, saj gre za interni obračun z vsemi, ki so se v preteklosti upirali nevarnemu programu pod vodstvom uvoženega izraelskega kirurga Davida Mishalyja. Kljub temu, da je mednarodno poročilo o tem programu Kendi naprtilo precej konkretne odgovornosti za malomarna zdravljenja in strokovne napake, ga je ministrica Milojka Kolar Celarc dosledno ščitila. Šla je celo tako daleč, da ga je "pokrila" tudi takrat, ko je izredni strokovni nadzor ob smrti 14-letnega dečka pokazal, da je šlo za malomarno in neodgovorno zdravljenje, Kenda pa je bil takrat v.d. vodja Službe za kardiologijo na Pediatriji.
Kar je dovoljeno Jupitru, ni dovoljeno govedu, pravi latinski pregovor. To, česar ministrica nikoli ni očitala Kendi, bi zdaj rada obesila vodstvu Kliničnega centra, konkretno strokovni direktorici Miši Pfeifer in generalnemu direktorju Andražu Kopaču. Bržkone kot del maščevanja, ker sta pred meseci poskušala zaradi objektivne odgovornosti odpustiti Kendo.
ČLANI SVETA ZAVODA UKCL
Predstavniki ustanovitelja
- Tomaž Glažar, predsednik - odstopil!
- Brigita Čokl
- Mateja Radej Bizjak - odstopila!
- Simona Hribar Motore - odstopila!
- Branko Gabrovec
- Andraž Jakelj
Predstavniki zaposlenih
- Blanka Pust, namestnica predsednika
- Asja Jaklič
- Marko Turenšek
Predstavnik mesta Ljubljana
Predstavnik uporabnikov
O tem, kakšni so lahko razlogi za tako neverjetno protekcijo, skorajda že imuniteto, ki jo gospod Kenda uživa pri ministrici, smo že pisali in lahko le ponovimo, da bržkone ostaja eden skritih kandidatov za bodočega ministra za zdravje. V tej vlogi pa seveda ne sme biti izpostavljen kakršnim koli neprijetnim ugotovitvam, kaj šele ugotovljeni objektivni odgovornosti v vlogi (zdaj že nekdanjega) strokovnega direktorja Pediatrične klinike.
Ko je minuli četrtek odstopil predsednik Sveta UKCL Tomaž Glažar, je bila to neposredna posledica političnih pritiskov, ker v svoji funkciji ni omogočil, da bi 11-članski Svet odločal o odgovornosti vodstva UKCL glede otroške kirurgije na Pediatrični kliniki. Odločitev je sicer strokovno in vsebinsko pravilna in korektna, pravijo naši viri: Svet UKCL vsaj tokrat ne more odločati o nečem, česar ni. Pfeiferjevi in Kopaču, ki sta na tem položaju komaj leto in pol, ne moremo obesiti odgovornosti za nekaj, kar se je dogajalo pred njunim mandatom. Pač pa bi bilo razumljivo, da bi o takšni odgovornosti razpravljali v primeru Rajka Kende, ki se bo upokojil konec tega meseca, strokovni direktor Pediatrije pa je bil do septembra letos, in to kar dva mandata. Ko je vodstvo UKC Kendo letos spomladi želelo sankcionirati zaradi objektivne odgovornosti za malomarno zdravljenje štirinjastletnika, ki je umrl lani septembra, se je ministrica za zdravje takoj odzvala in preprečila kakršne koli konkretne posledice za Kendo. Sta pa se v trenutku v nemilosti pri njej znašla Pfeiferjeva in Kopač.

Izjava šestih svetnikov kaže na poskuse medijskega manipuliranja glede sprejetih sklepov.
Zavezništvo med Glažarjem in ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc pa se je očitno zdaj izteklo. Če bi poslušal "namige", Glažar zagotovo (še) ne bi odstopil. Toda ministrica je njegov odstop sprejela in bo na vladi predlagala njegovo razrešitev. V posmeh dejstvom in okoliščinam namreč ministrica sicer še vedno vztraja, da vodstvo UKCL "ni naredilo dovolj za odpravo nepravilnosti na otroški kardiologiji". V ozadju ostaja njena namera, da za vsako ceno zruši vodstvo Kliničnega centra, tj. strokovno direktorico Mišo Pfeifer, kar naj bi dosegla prek tistih članov sveta UKCL, ki še niso odstopili oziroma so dovzetni za "prijateljske sugestije". Vendar bo takšna lobistična operacija za pokvarjeno Milojko, kot ji pravijo, precejšen problem, kajti Svet UKCL je doslej dejanja in odločitve Pfeiferjeve z zvezi z otroškim kardiokirurškim programom soglasno podprl. Kako naj zdaj glasujejo drugače in ohranijo obraz pred javnostjo? Milojka Kolar Celarc teh težav nima, saj ga je že zdavnaj izgubila.