Prislovične slovenske nacionalne značajske lastnosti, ki jih nekateri mediji še podžigajo, so ponovno pokazale svoje zobe. Škodoželjnost, privoščljivost in želja po obsojanju so bile pogoste reakcije na "incident", ki se je zgodil v sredo v paradni večerni informativni oddaji Odmevi na Televiziji Slovenija. Vzrok je bila voditeljica Tanja Gobec. Na uredništvu smo spremljali reakcije medijev, predvsem pa razprave na družbenih omrežjih. Po premisleku smo iz množice mnenj skladno s svojo avtonomno uredniško politiko povzeli komentar znanega lobista Miloša Čiriča, ki ga z manjšimi redakcijskimi popravki objavljamo v celoti.
Primer Tanje Gobec nazorno pokaže na štiri stvari: kako hitro se stvari vrnejo kot bumerang (1), da smo Slovenci neizprosni in komaj čakamo na priložnost, da nekoga pokopljemo (2), da stvari sodimo po videzu (3) in da sprejemamo sodbe brez preverjanja dejanskega stanja (4). Zgodba o Tanji Gobec in njenem vodenju oddaje Odmevi v sredo, 11. oktobra 2017, je eksemplaričen primer tovrstne prakse. Ko se je pred meseci dogajal primer Thomson - mislim na intervju z razvpitim in vsekakor tudi kontroverznim hrvaškim pevcem -, zaradi katerega se je moral Igor Pirkovič posloviti od funkcije urednika Tednika na Televiziji Slovenija, sem opozarjal, da gre za mnogo preostro reakcijo. To, da Pirkovič v svojem intervjuju ni prikazal Marka Perkovića Thompsona kot zagovornika ustaštva, po mojem mnenju ne bi smel biti razlog za takšen silni pogrom, kot ga je zaradi pogovora doživel novinar Pirkovič. Komentarji pa se niso ustavili samo pri tem, ampak so ga napadli tudi kot človeka. Ta, recimo mu spodrsljaj, je postal grozljivka, v kateri so pravičniški aktivisti fanatično zahtevali ne samo Pirkovičevo glavo, ampak glave vseh v "poveljniški" verigi.
Nekaj, kar bi se v normalnih sistemih in razmerah eventuelno končalo z opominom, se je sprevrglo v dramo, v pravi ideološki boj. Argumenti in pojasnila so naleteli na gluha ušesa. Še posebej zato, ker se je ta primer želel izkoristiti kot vzvod za dokončni kadrovski obračun na nacionalki in vzpostavitev ideološko čistega medija.
Seveda je bilo jasno, da to ne bo ostalo brez posledic. In Tanja Gobec je ponudila priložnost za povračilni udarec. V sredinih Odmevih je po mojem mnenju resnično izgledala, kot da je pred tem spila kak kozarček preveč. Vsaj tako je bilo videti. Toda ker sem se v življenju naučil, da tisto, kar vidiš, ni nujno tudi povsem točno, sem malce povprašal, kaj se dogaja z njo. Izvedel sem, da ima hude težave s hrbetnico, zaradi katerih ima težave s spanjem. Povedali so mi, da zaradi bolečin jemlje močna zdravila. Protibolečinska zdravila imajo običajno stranske učinke, ki v kombinaciji z nespečnostjo dajejo podobne učinke, kot smo jih lahko videli v Odmevih. To seveda ne pomeni nujno, da je bila povsem "čista", nas pa njen primer opozarja na previdnost pri pripisovanju vzrokov za to, kar se je dogajalo.
Rad bi ob tej priložnosti zapisal tudi to, da bi bilo zelo koristno, če bi imeli Slovenci malce več strpnosti drug do drugega. V našem medijskem prostoru so redki posamezniki, ki bi si resnično zaslužili "rdeči karton" oziroma odstranitev iz svojih medijskih vlog, ki jih zlorabljajo. Res je tudi, da se včasih dogajajo in zgodijo spodrsljaji. Kljub temu, da je treba stremeti k temu, da jih je čim manj, pa je treba istočasno pokazati ljudem tudi srce in jim omogočiti, da se učijo ter razvijajo. O empatiji govorim. Sočutju, po domače. Razumevanju, če hočete.
Običajno mnogo več dosežemo, če ljudem, ki so v stiski, pomagamo, da se izboljšajo. S tem naredimo neprimerno boljše delo, kot če jih menjujemo. In ko smo ljudje bolani, smo pod velikim stresom. Veliko je takih, ki takrat sprejemajo nerazsodne odločitve. To še posebej velja za tiste, ki so na položajih. Kajti če smo kot vodja do vsega in vseh okoli sebe neizprosni, potem nam ljudje ne bodo prišli povedati, ko bodo imali težave. In verjetnost za napake so bo s tem povečevala.
Pojasnilo RTV Slovenija v zvezi z nastopom Tanje Gobec
Nastop voditeljice v napovedniku oddaje Odmevi, dne 11. oktobra 2017, je bil posledica osebne stiske in stresa, a brez dvoma neprimeren in ni ustrezal standardom javnega nastopanja. Vodstvo RTV Slovenija okoliščine neljubega dogodka že preučuje in bo sodelavki nudilo vso potrebno pomoč ter ukrepalo v skladu s postopki in pravili, ki so predvideni za take primere. Vsem gledalcem se iskreno opravičujemo in dogodek obžalujemo.
RTV Slovenija, javni zavod