Komentar

Kurz gleda slovensko politiko ali kaj mora narediti Janez Janša, da bo desnica končno na oblasti

Avstrijcem res privoščim: medtem ko naše predvolilne ankete kažejo, da bi na volitvah spet močno zmagala levica, bodo severni sosedje najverjetneje dobili najmlajšega premierja v Evropi. Tudi če bo konservativec Sebastian Kurz sklenil koalicijo s Svobodnjaki, še ne bo konec sveta, kajti Haiderja že dolgo ni več, Evropa pa se z anomalijami - Španija je najlepši dokaz za to - ukvarja samo v primeru, ko se dogajajo na periferiji. Torej v tistih članicah, ki so bile nekoč za drugi strani železne zavese. 

15.10.2017 23:05
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Avstrija   volitve   Sebastian Kurz   Ljudska stranka   socialdemokrati   desnica   levica   Janez Janša

Foto: Profil

Že zaradi higiene bi bilo koristno, če bi na prihodnjih volitvah oblast prevzela desnica. Ampak katera desnica? Tisti zunajparlamentarni čudaki? Ali pa morda SDS, s katero, kot se pridušajo, nihče ne bo želel v koalicijo, če jo bo vodil Janša?

Uspeh Sebastiana Kurza, na katerega sem postal pozoren že pred leti, ko so me nanj opozorili avstrijski kolegi, se mi zdi v trenutni slovenski situaciji še posebej pomenljiv, pravzaprav tudi dvoplasten. Najprej zaradi klišeja o Avstrijcih, ki se ga pri nas še nismo znebili iz preprostega razloga - ker nam nihče ni povedal, da se nekatere stare nacije spreminjajo bistveno hitreje kot mi. Slovenci namreč na severne sosede večinoma še vedno gledamo tako kot pred tridesetimi ali štiridesetimi leti: mislimo, da so "holcarji",konservativni, katoliški, ne marajo prišlekov in da v sebi nosijo resentiment nacionalnega socializma. Nekoč, ko so na avstrijskem Koroškem potekali verbalni in celo fizični spopadi za dvojezične table, ko so tam še strašili okoreli Heimatdienstovci ... ja, nekoč je bilo to v precejšnji meri celo res. Toda takrat je bilo drugače še marsikaj drugega; nenazadnje smo bili Slovenci - z izjemo rdeče elite, ki je smučala na avstrijskih smučiščih in nakupovala v dunajskih butikih - v primerjavi s severnimi sosedi navadni socialistični klošarji. Kljub temu, da smo po osamosvojitvi gospodarsko zelo napredovali, še posebej v primerjavi z najrevnejšo avstrijsko zvezno deželo, so se klišeji o avstrijski "zaostalosti" ohranili. Marsikdo od mojih prijateljev in znancev še danes verjame, da je Dunaj edino pravo avstrijsko mesto in da je vse ostalo "kmetija". Hm, kaj pa je potem šele Slovenija, ki niti pravega mesta ne premore več, odkar Trst ni več naš?

 

Sarkazem na stran, zgodb o stereotipih, ki jih je povozil čas, je ogromno. In vse po vrsti dokazujejo kvečjemu to, da smo klišejski postali mi. Če sem bolj konkreten: zaostala, provincialna in na smrt dolgočasna je slovenska politika. Če jo primerjamo z avstrijsko zagotovo. Lani jeseni, ko sta se na predsedniških volitvah spopadla večni konvertit, ljubljenec elite in kandidat "zelenih" Alexander van der Bellen, ter politični outsider in kandidat Svobodnjakov Norbert Hofer, so se v avstrijski družbi že začeli premiki, ki so nakazovali spremembe. Ne samo v smislu klasične in preživete delitve na desnico, sredino in levico, pač pa tudi v generacijskem smislu. Gerontokracija, starci v politiki, postajajo vedno težje breme in ovira pravičnemu razvoju. Problem je seveda v tem, da mlajše generacije praviloma abstinirajo volitve in tako omogočajo vladavino starih političnih sil. V tem pogledu je Sebastian Kurz s svojimi 31. leti na prvi pogled napaka v sistemu. Toda če se ne motim, stoji za njim načrt, po katerem so konservativci pristali na zelo revolucionarne spremembe samo zato, da bi v prihodnosti ohranili in povečali svoj politični kapital.

 

Avstrijci so torej v marsičem precej bolj napredni od nas. Njihova politična elita se je tudi na tokratnih volitvah konsolidirala v treh centrih, zgodovinsko v marsičem primerljivih z našimi razmerami. Mislim seveda na konservativni, liberalni in socialdemokratski tabor. Delitev je pogojno točna, kajti avstrijski liberalci so pod Haiderjem zašli zelo zelo daleč na desno, slovenske socialdemokrate pa so po letu 1945 ideološko utopili v komunistični partiji, odkoder se mentalitetno še do danes niso povsem vrnili. Ne glede na to, da bi jim ustvarjalci javnega mnenja zdaj radi ustvarili imidž zmagovite vladne stranke - morda ste opazili, da nekatere agencije Socialne demokrate že mesec ali dva brezsramno "pumpajo" in da so jih postavile celo na prvo mesto, pred Janševo SDS in Cerarjevo SMC -, pa je kadrovski, predvsem pa generacijski razkorak vseeno prevelik za kakršne koli zgodovinske korake. SD je namreč združenje treh ali štirih različnih skupin, med katerimi najdemo iskrene levičarje, sindikaliste in zagovornike delavskih pravic, pa tudi brezsramne kapitaliste, tranzicijske povzpetnike in tajkune, da o skorumpiranih strankinih funkcionarjih ne govorimo. Problem Socialnih demokratov je tudi v tem, da nimajo voditelja.

 

Če kdo misli, da bo našel kaj podobnosti med avstrijsko in slovensko politiko v treh strankah, ki naj bi zastopale tri svetovnonazorske smeri - krščanskodemokratsko, socialdemokratsko in liberalno -, bo podobno razočaran kot tisti, ki je verjel v klišeje o Avstrijcih med Slovenci. Naj slovenski mediji še tako moralizirajo o tem, kako umazana da je bila avstrijska predvolilna kampanja (hm, kakšna pa naj bo, viteška?!), dejstvo je, da je za mentalno higieno in zdravo tekmovalnost vedno bolje, da pride do spopada različnih kandidatov in idej, kot pa da smo že na začetku sprejeli tezo o rezultatu, ki se ga ne da spremeniti. Volitve predsednika republike Slovenije so najlepši dokaz za to. Če je Borut Pahor tako idealen kandidat (in roko na srce, glede na konkurenco je verjetno še najboljši za ta položaj), potem naj ga odkrito podprejo tudi v tistih strankah, ki ga potihem podpirajo, ampak imajo zaradi "higieničnosti" svoje kandidat(k)e. Čemu toliko sprenevedanja?! Saj niso vsi Slovenci tako neinteligentni, da tega ne bi spregledali.

 

Fenomen Sebastiana Kurza, ki je - naj s politično mlačnostjo in brezbarvnostjo obremenjeni slovenski volivci tega ne preslišijo - vseeno predsednik Ljudske stranke, se pravi krščanski demokrat, konservativec, desničar (ježešmarija!), bi težko preslikali v naše okolje, četudi bi si želel podobnih aplikativnih političnih čudežev. Si predstavljate, da bi iz vodilnih strank v ospredje stopili mlajši ljudje in prevzeli videjše vloge? No, v Novi Sloveniji in Levici se je to zgodilo. Si predstavljate, da bi se to zgodilo pri janševcih in bi to stranko prevzel profil politika, kakršen je Kurz? Bi to lahko spremenilo zacementirano slovensko politično geometrijo?

 

Že zaradi higiene bi bilo koristno, če bi na prihodnjih volitvah oblast prevzela desnica. Po štirih letih nesposobne, zanikrne, skorumpirane in amaterske vlade moralista Mira Cerarja sprememba zagotovo ne bi škodovala. Toda kdo jo lahko prinese? Slovenska desnica? Kdo pa je to? Zunajparlementarni čudaki, ki govorijo jezik, ki ga morda razumejo kvečjemu najbolj zadrte katoliške stranke na Poljskem?! Kdo je torej ta desnica? Je to Janez Janša s svojo doolgo kompozicijo frustracij, zamer, medijskih umorov in osebnih konfliktov?

 

Mislim, da bo treba narediti novo desnico. Mlado, moderno, osvobojeno predsodkov in frustracij.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
26
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.019
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.569
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.985
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.729
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.355
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.139
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.080
08/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.324
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 413
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 436