Komentar

Pravica do samoodločbe kot novo orodje demokracije

Pravico do samoodločbe narodov, ki jo opredelujej tudi temeljni akt Združenih narodov, bi lahko razumeli tudi kot neke vrste "orodje demokracije". Prav na primeru Katalonije, ugotavlja naš komentator Miha Burger, pa se kaže, da novih orodij demokracije nočejo niti preizkušati, kaj šele da jih uveljavljali, kajti obstoječi eliti, formirani na osnovi izključno predstavniške demokracije, povsod po svetu enostavno odgovarja obstoječe stanje.

20.10.2017 22:59
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   demokracija   ustanovna listina OZN   Španija   Katalonija   samoodločba   ustava   aktivni državljani

Foto: Scroll

Stanje statusa quo lahko preseže le zadostina količina aktivnih državljanov, ki jih je v Kataloniji mnogo več kot pri nas.

V Ustanovni listini Organizacije združenih narodov (OZN) že v njenem 1. členu (ki govori o skupnem cilju vseh narodov) piše med drugim o spoštovanju pravice do samoodločbe, kar se mora urejati - piše po vrsti - z mirnimi sredstvi, v skladu z načeli pravičnosti in v skladu z mednarodnim pravom. Vsako ukrepanje (urejanje) ima torej sledeč vrstni red: 1. z mirnimi sredstvi, 2. v skladu z načeli pravičnosti in 3. v skladu z mednarodnim pravom. Sedaj pa malo logike: pravično je pred mednarodnim pravom; pravično je pravica do samoodločbe – pravica do samoodločbe je torej pred mednarodnim pravom.

 

Najmanj, kar mora storiti mednarodno pravo, je, da pravico do samoodločbe jasno opredeli v izvedbenih aktih. Z drugimi besedami (ker sem inženir in ne pravnik), s svojimi orodji. Torej mora jasno in nedvoumno postaviti orodje za izvedbo pravice do samoodločbe.

 

Sedaj pa skok v konkretno: Ker Španija očitno nima interesa, da bi to orodje postavila v svojo ustavo, preostane očitno le mednarodni skupnosti, še bolj kot Evropski uniji pa OZN, da jo prisili, da postavi to orodje za izvedbo pravice do samoodločbe v svojo ustavo. Dokler to ni doseženo - pa čeprav je to orodje lahko čisto nekaj novega v svetovnem merilu, precedenčnega, če hočete -, bo vodstvo Katalonije težko kaj doseglo. Tu se kaže tudi njihova osnovna strateška napaka, ko so obljubili, da bo 48 ur po referendumu že razglašena samostojnost.

 

A da se vrnem na začetek: ker že stoji pot za dosego orodja za izvedbo pravice do samoodločbe v prvem členu uvodoma citirane Ustanovne listine OZN, obstaja še vedno upanje tudi za Katalonce. Zakaj to pišem? Ker je za moje aktivnosti (tj. iskanje in poskusi novih orodij demokracije – o čemer pišem skoraj v vsakem članku na portalu+) to dober primer, kako bi morali energijo raje usmeriti v izgradnjo in poskuse z novimi orodji demokracije, kot pa zahtevati svoje pravice, pa četudi so zapisane še tako visoko, kot je citirani prvi člen Ustanovne listine OZN, ne da bi obstajala dovolj jasno in nedvoumno postavljena izvedbena orodja demokracije za dosego te pravice.

 

To, da novih orodij demokracije nočejo niti preizkušati, kaj šele da jih uveljavljali, obstoječi eliti, formirani na osnovi izključno predstavniške demokracije, povsod po svetu enostavno odgovarja. O teh paradoksih demokracije in zakaj in kako je do tega prišlo, sem se v svojih člankih tudi že razpisal. Zato to stanje lahko preseže le zadostna količina aktivnih državljanov, ki jih je - po vsem kar se je dalo videti na posnetkih - v Kataloniji mnogo več kot v Sloveniji. Kar se tiče zadostne količine aktivnih državljanov pri nas, pa za konec le še (vsaj zame) presenetljiva novica. Pred nekaj dnevi je Janez Janša ob predstavitvi knjige Ivana Štuheca spregovoril sledeči stavek: "Šansa za preboj tega zagatnega stanja v Sloveniji je le na aktivnem državljanu."

 

Tudi sam sem težko verjel svojim ušesom in upam, da bodo ta televizijski posnetek še kdaj predvajali. Morda pa se bo tudi v Sloveniji res kdaj nekaj premaknilo v tej smeri.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
8
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.185
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.151
03/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.701
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.550
05/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.221
06/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.159
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 783
08/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.830
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 498
10/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.082