Opazili smo
Režim v Madridu hoče cenzuro nad katalonskimi mediji!
Španska vlada ne izvaja represije le nad katalonsko regionalno oblastjo, civilno družbo in njenimi predstavniki, ampak tudi in zadnje čase predvsem nad neodvisnimi katalonskimi mediji, ki poročajo o dogajanju v tej provinci. Ker so pritiski na katalonske javne medijske hiše - predvsem televizijo TV3 in katalonski radio - ter ACN, katalonsko tiskovno agencijo, vedno hujši, so novinarji sestavili manifest, v katerem opozarjajo, da bo režim v Madridu posredoval tudi v medijskem prostoru. Uveljavitev zloglasnega 155. člena španske ustave bo namreč pomenila, da vlada Mariana Rajoya prevzema neposredni nadzor tudi nad katalonskimi (javnimi) mediji, kar je seveda enako cenzuri.
Ključne besede:
mediji
Katalonija
Španija
TV3
ACN
svoboda tiska
cenzura
Foto: Sky News
Naklep španske vlade, da z uveljavitvijo 155. člena ustave prevzame neposredni nadzor nad katalonskimi (javnimi) mediji, je nezaslišan in nepredstavljiv v demokratični Evropi. Pomeni naposredni napad na ustanovna načela Evropske unije.
Izjava katalonskih novinarjav (vir) je seveda dramatična tudi zato, ker novinarji in medijske hiše doslej niso bili tarče reakcionarne "ljudske vlade" v Madridu, ki od 1. oktobra letos nad svojo uporno provinco zaradi referenduma o neodvisnosti ter kasnejše napovedi razglasitve neodvisnosti obravnava nepojemljivo primitivno in brutalno. Javna katalonska televizija TV3 and Radio Katalonija (Catalunya Ràdio ) sta bila ustanovljena samo nekaj let po koncu fašistične diktature generala Franca, med katero je bil katalonski jezik prepovedan, Katalonci pa - podobno kot Baski - drugorazredni državljani. Oba javna medija so ustanovili s sklepom regionalnega katalonskega parlamenta, kjer so to soglasno podprle vse politične stranke. Javni značaj TV3 in Radia Katalonija je bil posebej izpostavljen.
Po 34 letih oddajanja programa v katalonščini in za Katalonce sta TV3 in Radio Katalonija dobila status maksimalno pluralnih in verodostojnih medijev, kar so dokazovale tudi raziskave, saj sta oba prejela priznanje za najvišjo stopnjo zapanja v resničnost poročanja.
Grožnja španske vlade, da bo prevzela neposredno kontrolo nad katalonskimi javnimi mediji - vključno s katalonsko tiskovno agencijo ACN, predstavlja neposredni napad na prebivalce Katalonije ter pomeni zanikanje njihove pravice do verodostojnih, objektivnih, pluralnih in uravnoteženih informacij, kar je ena temeljnih pravic vsake demokracije.
Preprosto dejstvo, da španska vlada načrtuje prevzem in nadzor nad temi mediji, je zadosten dokaz njenega namena po ukinitvi teh pravic. Vladni nadzor nad mediji se ne sklada s svobodo tiska. Takšno vpletanje vlade v medije je nepredstavljivo v demokratični Evropi. Pomeni naposredni napad na ustanovna načela Evropske unije, so še povedali katalonski novinarji v precej dramatični izjavi za domačo in predvsem tujo javnost.
Na uredništvu portala+ jim izrekamo popolno solidarnost in ob tej priložnosti ponovno apeliramo na naše bralce, naj preko socialnih omrežjih širijo ta članek in s tem po svojih močeh protestirajo nad nezaslišanim ravnanjem režima v Madridu.