Zakaj je ruski predsednik Vladimir Putin v soboto odlikoval ministrico Cerarjeve vlade Anjo Kopač Mrak in ljubljanskega župana Zorana Jankovića? Iz povsem istega razloga kot je julija 2016 prišel na popoldanski obisk Ruske kapelice pod Vršičem, za katerega je slovenska stran v zadregi pojasnjevala, da je zgolj "pietetne narave", uradni Kremelj pa samozavestno zapisal, da gre za "uradni in delovni obisk".
Ruski predsednik Vladimir Putin je ob nacionalnem prazniku Dnevu enotnosti s premišljeno potezo vnesel dodatna razhajanja v že tako močno načeti enotnosti Evropske unije glede sankcij proti Rusiji. V soboto, 4. novembra, je namreč v Kremlju podelil državna odlikovanja tudi sedmim tujim državljanom. Šlo je za medalje Reda prijateljstva, ki so jih letos prejeli profesor slovanske in grške filologije iz Univerze v Granadi Rafael Guzman Tirado, francoski poslovnež Gilles Remy, turški poslovež in politik Javit Çaglar, predstavnik francoske vlade za odnose z Rusijo Jean-Pierre Chevenement, nekdanji srbski predsednik Tomislav Nikolić ter ministrica za delo, družino in socialne zadeve v vladi Mira Cerarja Anja Kopač Mrak in ljubljanski župan Zoran Janković.
Precej smeha je v tiskovnih sporočilih po podelitvi sprožil nenamerni dobesedni prevod priimka naše ministrice, ki je na presenečenje številnih njenih zagovornikov iz gejevsko-lezbične skupnosti visoko državno odlikovanje mirno prevzela iz rok avtoritarnega voditelja in znanega homogoba Putina; in sicer je Anja Kopač Mrak postala Anna kopacz-Darkness (vir).

Russia News Today je priimek Mrak pomotoma prevedla v Darkness.
Med sedmerico tujih Putinovih odlikovancev sta prav Cerarjeva ministrica in ljubljanski župan ob bivšem srbskem predsedniku vzbudila največ pozornosti. Dejansko pa ima njuno odlikovanje za odnose med Moskvo in Brusljem neprimerno večjo sporočilno težo kot v primeru Nikolića, nekdanjega šefa države, ki tako ali tako ni članica EU. Tudi odlikovanca iz Španije in Francije nimata takšne teže kot Janković kot župan prestolnice ene izmed članic EU (in še zveze NATO povrhu) oziroma Kopač Mrakova kot ministrica vlade članice Unije.

Zoran Janković z Vladimirjem Putinom.
Red prijateljstva (vir) je visoko rusko državno odlikovanje, ki so ga doslej prejeli tudi nekateri zahodni športniki, umetniki, poslovneži, medtem ko se mu politiki praviloma izogibajo. Izjema je aktualni ameriški državni sekretar Rex Tillerson, ki pa mu je državno medaljo Putin na suknjič pripel še v času, ko je bil predsednik uprave naftne korporacije ExxonMobil. Med ostalimi prejemiki Reda prijateljstva, zgolj za ilustracijo, najdemo kirgizijskega politika Sopubeka Begalieva, britanskega dvojnega agenta Georgea Blakea, ciprskega predsednika Dimitrisa Christofiasa, predsednika Republike Srbske Milorada Dodika, grškega patriarha Ignacija IV. Antiohijskega, čečenskega predsednika Ahmeda Kadirova, srbskega režiserja Emirja Kusturico, kazahstanskega obrambnega ministra Sagadata Nurmagambetova, nekdanjega generalnega sekretarja OZN Ban Ki-moona idr.

Velika kremeljska dvorana je gostila ruske in tuje goste ob podelitvi odlikovanj Red prijateljstva.
V obrazložitvi odlikovanj za Jankovića in Kopač Mrakovo so zapisali, da imata zasluge za neprecenljiv prispevek pri krepitvi slovensko-ruskih odnosov in ohranjanju spomina na ruske in sovjetske vojake, ki so padli na slovenskem ozemlju v času 1. in 2. svetovne vojne. Podoben izgovor - namreč počasitev 100. obletnice t.i. Ruske kapelice pod Vršičem, kjer je sicer v plazu umrlo tudi precej vojakov drugih narodnosti, denimo Ukrajincev, ki so se borili v uniformah ruskega carja - je Putinu prav prišel julija lani, ko je obiskal Slovenijo, da bi tako pokazal na neenotnost v stališčih in politiki Evropske unije.
Od sedmerice tujih državljanov, ki jim je Vladimir Putin v soboto na prsi pripel visoko državno odlikovanje, se je v kratkem zahvalnem govoru edinole Zoran Janković dotaknil aktualnih, predvsem pa občutljivih odnosov med Moskvo in zahodom. Kot da bi hotel dodatno spodkopati že tako ali tako omajano kredibilnost Slovenije v Bruslju in Washingtonu, je ljubljanski župan spregovoril o sankcijah proti Rusiji.

Zdravstvuj, Slovenija, na zdravje, Slovenija!
Zoran Janković očitno ni mogel biti diplomatsko tiho, zato se je v Kremlju pohvalil, da bo Ljubljana kmalu gostila konferenco evropskih mest, na kateri bodo, je nadaljeval, "poskusili podpisati deklaracijo o nujnosti odložitve sankcij proti Rusiji". Izjavo je ruska tiskovna agencija TASS (vir) nemudoma povzela, češ da bo Janković na tej konferenci dosegel sprejem izjave, da je "nujno potrebno odpraviti sankcije proti Rusiji".
Zadovoljstvo na obrazu ruskega predsednika ne bi moglo biti večje. Župan ene izmed prestolnic držav članic EU in zveze NATO je javno in odkrito obljubljal nekaj, kar vsaj simbolično spodkopava enotnost zahoda glede sankcij proti Ruski federaciji. Letna konferenca evropskih mest v (Eurocities Annual Conference 2017), o kateri je govoril Janković, pa bo že prihodnji teden, in sicer od 15. do 17. novembra. V Ljubljani, seveda.