Razkrivamo

Fotografije nove ljubljanske urgence, ki razkrivajo še eno Potemkinovo vas "pokvarjene Milojke"

Internistični del ljubljanske urgence (IPP) bo jutri po desetih letih vendarle doživel otvoritev. Prav s projektom urgentnih centrov se ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc rada pohvali - pa čeprav ga je samo podedovala od svojih predhodnikov. V prispevku boste v besedi in sliki videli, kakšna farsa bo jutrišnja otvoritev "nove urgence".

13.11.2017 00:26
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   IPP   urgenca   UKCL   Klinični center   Milojka Kolar Celarc   selitev   Hugon Možina

Foto: Finance

Reševalci ne vedo natanko, kako pripeljati bolnika do reanimacijskega prostora, medicinske sestre ne vedo natanko, kaj je v kateri omari ...

Koliko je ministrici za zdravje, v kuloarjih imenovani "pokvarjena Milojka", v resnici mar za paciente, pove dejstvo, da je za pokritje izgub v zdravstvu (beri: dolgov do dobaviteljev za preplačan medicinski material in zdravila) na vrat na nos z interventnim zakonom našla 136 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja. Na drugi strani pa je v več kot treh letih svojega ministrovanja taista Milojka Kolar Celarc komaj zbrala nekaj milijonov, s katerimi so za silo spravili skupaj novi internistični del ljubljanske urgence (IPP). Kirurški del na to srečo še čaka. Na portalu+ smo v zadnjem letu žal večkrat poročali o tem, kako so ta čas so bolniki in njihovi svojci v neživljenjskih in človeka nedostojnih razmerah - tudi v zimskem mrazu, včasih pokriti le s svojimi plašči in bundami - ure in ure čakali na pregled, preiskave in sprejem v našo največjo bolnišnico UKC Ljubljana.

 

Zgodba o sramotno dolgo trajajoči gradnji nove urgence se začne leta 2007, ko so položiloi temeljni kamen. Po treh letih je projekt napredoval do te stopnje, da so na mestu novogradnje stali osnovni zidovi. Sledilo je več let premora, vmes pa so zaradi recesije propadla takorekoč vsa velika gradbena podjetja (SCT, Primorje, Vegrad, GPG). Šele v zadnjih mesecih se je delo ponovno premaknilo in jutri se bo na novi ljubljanski urgenci poleg bolnikov trlo tudi televizijskih kamer in novinarjev, po možnosti pa še znanih glav iz sfere politike in esteblišmenta ljubljanskega kliničnega centra. Prizore lahko naslikamo že sedaj: pomembneži se bodo drenjali pred kamerami, se sončili v soju bliskavic, se prerivali, kdo bo lahko držal za škarje, s katerimi bodo prerezali otvoritveni trak, ter hvalili projekt in drug drugega trepljali po ramah in prepričevali davkoplačevalce, kako skrbijo za bolnike.

 

 

Majhen izziv za predsednika Pahorja

 

Morda bo med njimi tudi novi stari predsednik republike Borut Pahor. In ker je sinoči ob ponovni izvolitvi pravilno ugotovil, da so mu ljudje v prejšnjem mandatu med drugim zamerili predvsem to, da se ni dovolj oglašal in izjasnil o določenih problemih v državi, mu v imenu zaskrbljenih zaposlenih na internistični urgenci, davkoplačevalcev, ki so sramotno dolgo čakali in financirali ta projekt, ter bolnikov, prenašamo skrbi in vprašanja tam zaposlenih in pričakujemo njegov odgovor.

 

- Zakaj je treba po desetih letih ravno zdaj tako urgentno odpreti ljubljansko urgenco, ko nerazrešene anomalije ostajajo? Za lepe slike? Zakaj se ne da počakati še mesec ali dva, da bi prostore ustrezno uredili?

 

- Kaj pa, če vse skupaj še ni varno za bolnike? Če ni ustrezno poskrbljeno za zaposlene? Če prostori še niso ustrezno funkcionalni? Niso testrirani?

 

- Kdo bo odgovarjal, če na dan selitve pride do reanimacije, zaposleni pa niti ne točno ne vedo, kje so ustrezni medicinski pripomočki in zdravila? 

 

 

Teh vprašanj ne zastavljamo na pamet. Zdravniki na internistični urgenci so - skupaj še z nekaterimi drugimi zaposlenimi v Kliničnem centru - zaskrbljeni, ker tam krožeči zdravniki pripravniki in specializanti ne vedo, kje je kaj. Čudno se jim zdi, ker jim prostorov in opreme doslej še nihče ni razkazal. Kako bodo vedeli, kje je prostor za oživljanje in kje so aparati, ko bo šlo zares? Pravijo, da vsega tega ne vedo niti tam redno zaposleni. Reševalci ne vedo natanko, kako pripeljati bolnika do reanimacijskega prostora, medicinske sestre ne vedo natanko, kaj je v kateri omari. Simulacije različnih situacij ni bilo. Prostori so bili razkazani samo t.i. zdravniški eliti, ki pa se s takšnimi situacijami tako in tako ne ukvarja.

 

 

Selitev čez vikend

 

Selitev v nove prostore je bila opravljena dva do tri dni pred otvoritvijo - za vikend. Zadnja opravila so pod pritiskom vodstva opravljali na volilno nedeljo. Zaposlene zdaj logično skrbi, ali je bilo res vse ustrezno preseljeno in nameščeno. Kako bodo vse to preizkusili danes, torej dan pred otvoritvijo, jim ni jasno. Skrbi jih za bolnike.

 

Kadra ni dovolj. Kadrovska stiska ostaja. Iz stare, 400m2 premajhne urgence se selijo na nekaj manj kot 1500m2, število zaposlenih pa ostaja enako. Kje bo čakalo večje število bolnikov, ker "odliv" na oddelke UKCL še vedno ni rešen? Kot dosedaj - v opazovalnicah?

 

Skrbi jih, ker so poti do diagnostike predolge, nove ambulante manjše od obstoječih. Skrbi jih za varnost osebnih podatkov, ki ni zagotovljena. Pravijo, da so zaradi vsega tega in zaradi nakopičenih problemov odnosi med zaposlenimi tako na psu, da ne pomnijo kaj takega niti najstarejši. Kot smo že večkrat napisali na portalu+, vodstvo IPP za zaposlene in njihove skrbi nima posluha. Vodstva UKC Ljubljana ta problematika niti ne zanima. Odgovor je vedno isti: "Če komu kaj ne ustreza, gre lahko drugam."

 

In gredo. Masovno odhajajo. Se kdo vpraša zakaj? Ne zaradi natrpnega urnika. Ne zaradi nočnih turnusov. Ne zaradi vikendov, ki jih preživijo v službi, namesto s svojci. Ne zaradi slabih plač. Pač pa le zaradi vodstva, ki jih jim nihče ne prisluhne. Ker ni izhoda iz sivine IPP. In vse gre samo na slabše. Kljub stalnim opozorilom so ušesa vodje IPP Hugona Možine in glavne medicinske sestre Maruše Brvar, pravijo, zanje gluha. Oba le čakata na dokončanje še kirurškega dela, da bosta lahko prevzela vodenje celotne ljubljanske urgence ...

 

Fotografije pa govorijo zase.

 

Odrezana miza, ki je na eni strani krajša od druge.

 

Dan pred otvoritvijo je bilo še vse v razsulu.

 

Držala za infuzije so tako visoka, da jih manjši od 170 cm sploh ne dosežejo.

 

Vrata se odpirajo v ambulante in zadanejo v ročaje steklenih (!) omar.

 

Okna za komunikacijo z bolniki v triažnih ambulantah ni. Ga je nekdo pozabil narisati?

 

Oprema razpada še preden so jo začeli uporabljati.

 

Ponoči je (bilo) na internistični urgenci 13 stopinj, popoldan je termometer zlezel na dobrih 16.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
17
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
5
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljena čast Mateja Accetta in specialna operacija proti RTV Slovenija
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.063
02/
Prvo leto Roberta Goloba: Leto (izgubljenih) priložnosti?
Anže Logar
Ogledov: 1.780
03/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.730
04/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.780
05/
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
Uredništvo
Ogledov: 1.161
06/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.614
07/
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Tomaž Seljak
Ogledov: 983
08/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 1.088
09/
Nedeljsko berilo: Kultura in prosveta, to naša (levičarska) bo osveta!
Denis Poniž
Ogledov: 482
10/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.333