Razkrivamo

Cerarjevi nasledniki: Boris Koprivnikar, tisti podpredsednik vlade, ki mu primanjkuje karizme

Po napovedih bo Marjan Šarec 3. junija prihodnje leto nastopil na parlamentarnih volitvah, kar pomeni, da se panika v vladajoči, predvsem pa potapljajoči se SMC povečuje. Tudi kongres Bojana Dobovška, ki ima od sobote svojo stranko, ni dobro vplivala na počutje vodilnih funkcionarjev nekdanje stranke Mira Cerarja. Premier sicer še vedno misli, da je najboljši predsednik vlade po osamosvojitvi, vendar se celo v njegovi stranki potihem že "evidentirajo" potencialni kandidati za njegovega naslednika. Na portalu+ jih bomo v prihodnjih tednih nekaj razkrili. Začenjamo s podpredsednikom vlade in "superministrom" za javno upravo Borisom Koprivnikarjem, ki doslej nikoli ni imel težav z mediji oziroma svojo javno podobo, zaradi česar naj bi ga Miro Cerar nezaupljivo opazoval kot potencialnega konkurenta znotraj stranke ... 

19.11.2017 21:53
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Boris Koprivnikar   SMC   Miro Cerar   javna uprava   karizma   politika   volitve

Foto: Mediaspeed

V Sloveniji, kjer kult osebnosti še vedno prevladuje pred političnim programov, je karizma temelj za uspeh. In Koprivnikar te karizme na svojo žalost in Cerarjevo veselje nima.

Ministru za javno upravo dr. Borisu Koprivnikarju ne moremo očitati manjko energije in trme na osebni in poslovni ravni. Niti ni pošteno, da bi mu očitali pomanjkanje izkušenj iz gospodarstva, ki so tako nujne za to, da imaš podlago za ministrovanje. Po izobrazbi je informatik in ima občutek za ljudi. Slednje je za informatike prej redkost kot ne. Kot dober pogajalec je Koprivnikar v isti ligi kot premier dr. Miro Cerar. Enako kot premier nosi doktorski naziv in je tudi vsestransko nadarjen (pravijo, da je boljši kitarist od premierja). Prav ta samozavest je kriva, da je rinil in pririnil z vladnim obiskom v, recimo, Uber, Teslo in Google. Njegova angleščina je - če jo primerjamo s slovenskimi politiki - na nadpovprečni ravni. Rad je tudi zelo domač v pogovorih, če ima občutek, da lahko s tem sogovornika dobi na svojo stran. Na neki pripravi na intervju sredi mandata je Koprivnikar denimo neformalno, off the record nekemu novinarju povedal zelo preprosto in naravnost, brez ovinkarjenj, nekako takole: "Veste, vodil sem tim 30 ljudi, na ministrstvu jih je pač desetkrat več. A nič hudega. Če sem si podredil 30, si bom tudi 300 sodelavcev. Da se in uspelo mi bo. Ne bom odnehal." In če smo iskreni, Koprivnikar je Ministrstvo za javno upravo zgledno uredil. Uspelo mu je speljati začrtane aktivnosti, na svojo stran je dobil ključne akterje na ministrvu za finance, sproti je s pomočjo kriminalistov na MNZ razkrinkal in ob službo spravil amatersko združbo policistov (na čelu s šefom policijskega sindikata), ki so mu neuspešno nastavili past v kontroli prometa, vse skupaj pa so se dogovorili kar v svoji Facebook skupini.

 

 

Koprivnikarjev projekt državnega IT clouda (oblaka)

 

Minister Koprivnikar ima potencial, ima pa tudi ego. Tisti ego, ki ga kot politik potrebuje, ni pa še na stopnji, da ga bi znal (u)krotiti. Če se mu bo to posrečilo, potem ga lahko ponižnost, priznanje napak ali celo manipulacija na račun svojega ega pripeljejo še višje. Za ilustracijo bomo navedli primer, ki kaže na to, da ga lahko drago stane samozavest, zaradi katere se včasih rad vtakne tudi v tista področja, kjer ni najbolj suveren. Preden je kot minister obiskal Združene države Amerike, se je medijem po marketinško dobrikal, katera vrata bo vse odprl slovenskim podjetjem v ZDA in obratno. Ko je septembra lani obiskal Kalifornijo in bil sprejet v korporacijah Tesla, Linkedin, Facebook, Google in Uber, je po politično mislil, da je storil vse, kar je treba.

 

Koprivnikar je z globalno družbo Uber celo podpisal pismo o nameri s ciljem, da bi storitev Uber delovala tudi v Sloveniji. Ko se nihče od omenjenih v svetovnih korporacij razen nekaj vljudnostih fraz za Slovenijo po Koprivnikarjevem obisku ni zanimal, je minister zapisal je, da je "razočaran" in da je "težko delati spremembe na bolje v okolju, kjer si vsak pisunček, ki ima pet minut časa, lahko privošči zaničevati trdo delo ekipe ljudi, ki jim je mar za prihodnost te države". Če smo natančni: Koprivnikar je predlagal spremembo zakonodaje za Uber, vendar neuspešno. Trčil je ob realnost, kjer mu osebnostne lastnosti ne pomagajo več.

 

 

Vmešavanje v zadevo Tetra

 

Naslednji primer, v katerem se Boris Koprivnikar ni izkazal, je bil že deležen obravnave na portalu+. Gre za zadevo Tetra: še danes razpis za interne komunikacije varnostno-obrambnega sistema naše države ni končan (!). Kako to? Tudi zato, ker se je nekje vmes v razpisnem postopku minister Koprivnikar, po izobrazbi informatik, vpletel v zgodbo Ministrstva za notranje zadeve. Zakaj je to storil, ne ve nihče. Se pa natančno ve, kaj je storil in kje je njegova krivda, da razpis še ni končan.

 

Ministrstvo za notranje zadeve še vedno aktivno izvaja razpis za sistem IP tetra. Gre za komunikacijski sistem državnih organov na osnovi tehnologije IP. Favorit v tem razpisu za je bil v začetku kranjski Iskratel, ki ima po naših informacijah odkritega zagovornika predvsem v zunanjem ministru Karlu Erjavcu, čeprav je prava želja slovenske policije, ki bo v največji meri uporabljala novi sistem IP tetra, sistem Nokia, ki pa jo zastopa državni Telekom Slovenije. Da bi bila zmeda na področju varnih državnih komunikacij še večja, se je v zgodbo vmešal še t.i. superminister za javno upravo Boris Koprivnikar.

 

Kakšna je bila njegova vloga? Minister je pritiskal na Policijo in Ministrstvo za obrambo, naj gradnjo IP tetra in podobnega sistema obveščanja DMR opustita. Kaj je DMR? To je kratica za digitalni mobilni radio, kar je nekakšna slaba alternativa sistemu tetra. Koprivnikar in Jurij Bertok, ministrov svetovalec na ministrstvu za javno upravo za to področje, verjameta, da bosta vse vpetene akterje prepričala, da bosta zgradila novo omrežje na tehnologiji LTE za vse potrebe digitalnih komunikacije v državni upravi. Torej novo, tretje omrežje, ki ne bo niti tetra niti DMR. Seveda sta oba spregledala, da se bodo standardi za storitve javne varnosti na tehnologiji LTE v Evropi in drugod po svetu dokončno oblikovali šele po letu 2020. In nihče od njiju nima odgovora, kaj storiti do tedaj? Ohraniti status quo obstoječega sistema, ga nadgraditi v IP sistem, ali morda kaj tretjega?

 

 

Kaj storiš, če te kamera na mara?

 

Znan slovenski medijski lastnik je pred davnimi leti izrekel preprosto resnico: "Če te kot politika ne mara televizijska kamera, nimaš vodstvenega potenciala. Pika." Ni torej pomembna vsebina, podpora, mediji ali piarovske agancije. Če kot oseba v politiki nimaš kemije s televizijsko kamero, nimaš potenciala. In minister Koprivnikar nima medijskega potenciala pred kamero. Za primerjavo vzemite Karla Erjavca.

 

Je premier Cerar že začel z nezaupanjem gledati na svojega "superministra" in podpredsednika?

 

 

In če gremo še korak dlje od vsebine, ega in koketiranja s televizijsko kamero, pridemo do ključne lastnosti za politika z državniškim potencialom – namreč do karizme. Marsikdo v vladi se lahko od ministra Koprivnikarja uči, kaj pomeni javno nastopanje. Gospod Boris je vedno pripravljen in nepopustljiv. Zato je uspešen pri pogajanjih s sindikati. Po vztrajnosti spominja na Janeza Janšo, po spretnosti pa na Janeza Drnovška.

 

Koprivnikar definitivno ima osebni in politični potencial. Premier Cerar to ve. In ni mu všeč. Ko namreč potencial ministra preraste v potencial vodje, se morajo v strankarskem ali koalicijskem ustroju prižgati prvi alarmi. In so se, čeprav tega javnosti ne vidi. Koprivnikar beži od od te vloge, mediji njegovega potenciala (še) niso prepoznali. Zakaj? Ker nima karizme. Koprivnikar je zelo deloven, pameten, spreten, zvit, politika je njegov parket, toda ...

 

Minister Koprivnika žal ni oseba, ki bi izžarevala prepotrebno osebno lastnost, ki ji rečemo karizma ali karakter. In nič ni kriv, da je nima. Težava ministra je v tem, da se te lastnosti ne da naučiti, priučiti, zamaskirati, naštudirati, zaigrati, kar je doslej zelo spretno počel Marjan Šarec. Ironično pri vsem skupaj je, da nekarizmatičnost po krivici zakrije tudi vse dobre lastnosti, ki jih ima gospod Koprivnikar kot politik. Nekarizmatičnost je v svetu politke, kjer je v glavnem forma pred vsebino, zelo pomembna. V državi, kjer televizijska soočenja odločajo volitve, je karizma nujna. V Sloveniji, kjer kult osebnosti še vedno prevladuje pred političnim programov, je karizma temelj za uspeh. In Koprivnikar te karizme na svojo žalost in Cerarjevo veselje nima. Če cilja na kaj več od ministra, potem je to bržkone njegova ključna oziroma usodna slabost. Zaradi tega lahko napovemo, da Boris Koprivnikar ne bo Cerarjev naslednik.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
12
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.079
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.783
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 916
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 914
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.850
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 688
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.249