Razkrivamo

Kako nastane "fake news", lažniva novica: kaj je Juncker v resnici povedal o migrantih iz Afrike in Evropski uniji

Pred petim vrhom Evropska unija - Afriška unija, ki se je končal včeraj v Slonokoščeni obali, je dal predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker intervju za Deutsche Welle. Britanska izdaja ameriškega portala Breitbart je njegove odgovore selektivno uporabila za svojo zgodbo o tem, kako bo EU odprla vrata milijonom temnopoltim. Breitartovo "kreativno novinarstvo", ki bi ga, če bi šlo za mainstream medije, ameriški predsednik Donald Trump nemudoma imenoval "fake news", je pljusknilo tudi v Slovenijo, kjer medijski prostor tako na levici kot desnici nikakor ni nedolžen, ko gre za lažnive novice.

30.11.2017 22:50
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Jean-Claude Juncker   Evropska komisija   Afrika   intervju   Deutsche Welle   Breitbart   fake news   Reporter

Foto: Deutsche Welle

Junckerjev pogovor za Deutsche Welle oziroma njegove kasnejše "reinterpretacije" predstavljajo klasičen "fake news": iz njegovih izjav je Breitbart sestavil svojo zgodbo, ki jo je povzel in dodatno začinil slovenski Reporter.

Intervju, ki ga je za nemški medij dan pred vrhom med Evropsko in Afriško unijo v Slonokoščeni obali dal predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, je očitno vzbudil precej pozornosti. Novinar Max Hoffman je za Deutsche Welle (vir) Junckerja uvodoma vprašal, kaj si misli o suženjskih tržnicah, ki so se pojavile v Libiji. Pogovor je bil sicer namenjen odnosom med Evropo in Afriko, ki ga po padcu Gadafija zaznamujejo masovne migracije iz obale Severne Afrike proti severnim obalam Sredozemskega morja. "Evropska unija ne sme molčati, ko gre za ta nezaslišani problem, ki izvira iz prejšnjih stoletij", je glede suženjskih tržnic v Libiji dejal Juncker in povedal, da je to vprašanje želel načeti že na prejšnjem srečanju Evropskega sveta. "Ne morem spati, ko pomislim na to, kaj se dogaja ljudem, ki so odšli v Libijo, da bi poskušali izboljšati svoj življenje, pa so se znašli v peklu."

 

 

Originalni pogovor Junckerja za Deutsche Welle je na voljo tukaj.

 

Intervju za DW, čigar naslov je "Jean-Claude Juncker: Migranti potrebujejo legalne poti, da bi pršli v Evropo", je vzbudil tolikšno pozornost zgolj in samo zaradi vprašanja migrantov, saj je po zaprtju t.i. Balkanske poti (p)ostalo Sredozemsko morje glavni kanal, po katerem v Evropo prihajajo t.i. nezakoniti prebežniki iz Severne Afrike. Bistvena Junckerjeva poanta je bila, da bo treba v sodelovanju z afriškimi državami najti drugačen, zakonit način vstopa Afričanov v Evropsko unijo. Nikjer ni bilo rečeno, da bo Evropa odprla meje ali sprejela migrante iz Afrike (ali od kje drugod).

 

Britanska izdaja kontroverznega ameriškega portala Breitbart (vir) je Junckerjev intervju povzela v skladu s svojo uredniško politiko. Že naslov je obljubljal dramatičnost: Evropski predsednik: Brez milijonov afriških migrantov bo Evropa pogubljena (EU President: Without Millions of African Migrants, Europe Will Be Lost). Breitbart je torej z naslovom in "povzetkom" Junckerjevega intervjuja ustvaril t.i. lažnivo novico ali fake news. Iz nekaterih izjav je sestavil dramatičen povzetek, iz katerega bralec, ki Junckerjevega intervjuja ni poslušal, videl oziroma prebral, pride do napačnih zaključkov, saj dobi lažnive informacije. Evropo bodo preplavili "zamorci", ki jih bo Bruselj zdaj kar uradno, tj. zakonito želel spraviti v Unijo. Nekako takšna je poanta njihovega prirejanja izvirnika.

 

Breitbart: Popolno popačenje Junckerjevih izjav. Fake news.

 

 

Ultradesničarski portal Breitbart, ki je zaslovel predvsem po zaslugi Donalda Trumpa - njegov soustanovitelj in solastnik Steve Bannon je bil med ključnimi predsednikovimi svetovalci v predvolilni kampanji in še nekaj mesecev po vselitvi Trumpa v Belo hišo tudi njegov glavni strateg -, je ostal zvest svoji obsedenosti s "fake news", lažnivimi novicami. Besede predsednika Evropske komisije je s kirurško natančnostjo trgal iz kontesta in sestavil v drugačen mozaik - takšen, ki ustreza populistični predstavi o nori Evropski komisiji, delujoči v nasprotju z interesi Evropejcev. Fenomen portala Breitbart je pri nas zaenkrat še brez "uradnega" posnemovalca, čeprav se nekateri portali že nagibajo v podobno smer. Junckerjev intervju za Deutsche Welle je denimo - sklicujoč se ravno na Breitbart - 29. novembra povzel Reporter (vir), kjer so očitno ugotovili, da se populistični članki s protimigrantsko ali protimuslimansko vsebino zelo dobro berejo. Zgodbo, ki jo je po svoji meri preoblikoval že Breitbart, so na Reporterju prevedli oziroma priredili, malce začinili še naslov in zaključek. Junckerju so nalepili pridevnik "škandalozni", na koncu prispevka pa ugotovili, da "Breitbart sicer ne poroča, koliko žganih pijač je Juncker spil pred pogovorom za Deutsche Welle".

 

 

Ena izmed slovenskih verzij "fake news" portala Breitbart.

 

 

S primerjavo treh "novic" smo želeli opozoriti na lahkotnost izkrivljanja izjav ali dejstev. Pogovor Jean-Claudea Junckerja za Deutsche Welle je po "reinterpetaciji", ki so jo naredili na Breitbartu, obšel svet in dosegel neprimerno več ljudi, kot jih spremlja DW. V Sloveniji je izvirnik prebralo morda deset ljudi - no, ta številka bo narastla, če si boste zdaj Juckerjev intervju prebrali vsaj bralci portala+ -, članek v Reporterju pa je videlo nekaj tisoč. Fenomen lažnivih novic je torej kot virus, ki ga je nemogoče ustaviti.

 

Za tiste, ki vas še zanimajo dejstva, ne pa priredbe, montaže in lažnive novice, dodajamo tudi angleški prevod Junckerjevega intervjuja za Deutsche Welle (ki je sicer potekal v francoščini).

 

DW: You've said Africans and Europeans should be equals. But now we have a situation in Libya where people are apparently being sold as slaves. Shouldn't Europe be doing more to stop this?

Jean-Claude Juncker: Europe cannot be silent in the face of this outrageous problem, which dates back to another century. Africa is all too familiar with the issue of slavery. I'm appalled by the information that's reaching me from Africa. We know about Libya's problems: Libya is not a state like any other. So it is neither conceivable, nor acceptable, for Europe to close its eyes to this tragedy, a daily tragedy for so many people — children, women, men — in Libya. I had already wanted us to address this problem at a previous European Council meeting. I can't sleep easy when I think about what's happening to those people who went to Libya to try and improve their lives, only to find themselves in hell.

 

 

Were you shocked? It was known that the situation in Libya was very difficult, but the extent of it —Africans being auctioned off as slaves — were you shocked?

Yes, I was very shocked. I didn't know until two months ago the full extent of the problem. It's become a constant, urgent situation. No — although Europe has a proper relationship with Libya, it cannot be silent. And it will not be silent. But isn't it also a direct result of the fact that migration controls in the Mediterranean have been reinforced — that it's become more difficult for Africans to get to Europe?

The controls have been improved — they needed to be improved. But the fact that there are a growing number of refugees on Libyan territory who are no longer able to get to Europe across the Mediterranean is not reason enough to rape, kill and rob people in the camps — which are like prison camps, not refugee camps.

 

Shouldn't we rather be finding legal ways for people to migrate to Europe in order to alleviate these problems in Libya?

Since 2014, and during the campaign for the European elections, and afterward, too, in my address to the European Parliament, I have always argued in favor of legal migration. I believe that if we don't offer legal ways of emigrating to Europe, and immigrating within Europe, we will be lost. If those who come — who are, generally speaking, the poor and needy — are no longer able to enter the house of Europe through the front door, they'll keep making their way in through the back windows. We need to create legal ways to come to Europe, and the Commission has already made suggestions. Europe will clearly need immigration in the coming decades, so we have to provide those who want to come, and are able to come, and whose situation makes it possible for them to come, with legal paths to get to Europe.

 

Why has there been so much resistance? Why have you not succeeded in implementing this idea?

We've told the member states of their responsibility, and we will see what the member states do about it. The member states, in their wisdom, don't always follow the Commission's proposals. In 2001, the Commission proposed a joint system to protect the external borders. The member states rejected it then, only to demand it now. And now we've implemented these joint controls of the external borders. When it comes to resolving the great challenges of our age, we have to leave it to the imagination of those who are governing the member states and nations. And immigration and migration is a great challenge of our age. It's not just about preparing for the future; we should have prepared for the present yesterday.

 

Is fear of migration, as well as fear of populism, proving the death of reason among member states?

The populists themselves are dangerous, but they are far more dangerous when the traditional, classic parties adopt their harmful proposals. If the traditional parties follow the populists, they become populist themselves, which is a phenomenon we are already seeing in some EU countries. No, we should not be afraid of the populists; we should embrace those they are fighting.

 

That's what should happen, but it's not what is happening. Isn't fear overcoming reason with regard to immigration?

No — there are the Commission's proposals, which also have the backing of the European Parliament. Now it's up to the member states to follow the path of wisdom.

 

You've called for more solidarity with Africa, not just solidarity among Europeans. Is this solidarity more than just financial?

Yes, but it's a solidarity that must touch on all areas of international life. Africa must become aware of the fact that it is already, today, a big international player. Europe must not distance itself from Africa's universal ambitions. Africa is not a continent that will become part of our history tomorrow. Africa has always been a part of history. Certain Europeans just didn't see it that way.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
5
05.06.2023 20:00
Trije ugledni slovenski zgodovinarji, strokovnjaki za novejšo zgodovino, Mitja Ferenc, Tamara Griesser Pečar in Milko Mikola, ... Več.
Piše: Uredništvo
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
12
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, je v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.495
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.076
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.150
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.009
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 882
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287