Komentar

Špansko zaničevanje Kataloncev pred volitvami 21. decembra se stopnjuje: zdaj je prepovedana celo rumena barva!

Vse se vrti le okrog boja za ali proti neodvisnosti. Ne govori se o tem, da je španska pokojninska blagajna v rdečih številkah, ne govori se o brezposelnosti ali o korupciji. Če Katalonija res želi stopiti na samostojno pot, potrebuje več kot le majavo večino v parlamentu in do nje lahko pride le s privlačnim projektom, ki bo za seboj potegnil še koga. In če naj bi Katalonija po mnenju unionistov ostala v Španiji, bi se slednja morala lotiti temeljite prenove "frankistične" ustave iz leta 1978.

08.12.2017 11:34
Piše: Alenka Vrečar
Ključne besede:   Katalonija   Španija   volitve   21. december   Carles Puigdemont

Foto: Twitter

Španski režim z zaprtimi katalonskimi politiki ravna podobno kot so v preteklosti ravnali z baskovskimi teroristi.

Proti pričakovanjem se je šestega decembra, ravno na praznik španske ustave in dan pred rumeno manifestacijo v Bruslju, na naslovnicah španskih in katalonskih časopisov znašlo špansko sodstvo, ki se je odločilo za umik mednarodne tiralice zoper Carlesa Puigdemonta, stotridesetega predsednika Generalitat in preostale štiri ministre v izgnanstvu. Kaj to pomeni za volino kampanjo, ki se je začela ta teden? Vsekakor je za vsakogar s ščepcem soli v glavi jasno, da je Španija uvidela, da jo lahko odločitev belgijskega sodišča spravi v neprijeten položaj, kajti sodnik naj bi se nagibal k opustitvi najhujše obtožbe, upora, nasprotno pa so tega obtoženi vsi preostali člani katalonske vlade. Šest jih je ta ponedeljek lahko zapustilo madridske zapore proti plačilu varščine, podpredsednik vlade Oriol Junqueras in notranji minister Joaquim Forn ter oba predsednika civilnih združenj pa ostajajo v preventivnem priporu, menda zaradi nevarnosti ponovitve kaznivih dejanj, saj bi lahko znova prišlo do izbruha nasilja (!). Seveda je nalog za aretacijo petih politikov v izgnanstvu še vedno veljaven v Španiji, kar pomeni, da jih bodo v trenutku, ko pričnejo svoj poslanski mandat, strpali v zapor. Vse te poteze so del nove strategije sodstva, ki je vseh dvaindvajset obtožnic združilo na vrhovnem sodišču z utemeljitvijo, da gre za sum kolektivnega kaznivega dejanja. No, vrhovno sodišče je za vsa ta kazniva dejanja menda vsaj pristojno. Težko pa bi trdili, da je povsem nepristransko, saj po besedah sodnika Pabla Llarene nočejo, da bi se Puigdemont okoristil z odločitvijo belgijskega sodišča. Odločitev, ki bi vsekakor vplivala na potek volilne kampanje.

 

Prav za secesioniste so te volitve bistvenega pomena, saj se ob morebitni zmagi unionistov ne obeta nič dobrega. Kar naravnost se v zadnjih tednih govori o posegih v model katalonskega javnega šolstva, ki ga je treba "korigirati", in o zaprtju javne televizije ter njenem ponovnem odprtju z "normalnimi in pluralno mislečimi ljudmi". Španska vlada stopetinpetdeseti člen ustave izkorišča zato, da po hitrem postopku postori vse, česar prej ni mogla. Volilna komisija prikimava neštetim prijavam unionističnih strank. Tako je dobesedno prepovedana rumena barva – simbol podpore zaprtim politikom. Katalonski javni televiziji so prepovedali govoriti o "predsedniku Puigdemontu v izgnanstvu" in "zaprtih ministrih", češ da s tem ustvarjajo paralelno resničnost. Odstranjujejo se številni plakati v podporo političnim zapornikom, češ da le-teh ni, v isti sapi pa se od odstavljenih ministrov zahteva, da priznajo veljavnost 155. člena ustave, če želijo zapustiti svojo celico, ki je na stotine kilometrov oddaljena od Katalonije. Tako so v preteklosti ravnali z baskovskimi teroristi ... 

 

A to je le ena od nevarnosti, ki jo s seboj prinaša zmaga t. i. tihe večine. Druga in veliko bolj boleča nevarnost je dejstvo, da bi se razočaranje po neverjetni mobilizaciji ljudi na referendumu 1. oktobra in neuspelem poskusu razglasitve neodvisnosti lahko pretvorilo v slab volilni rezultat secesionsitičnega bloka in tako utemeljilo očitke unionistov o prirejanju referendumskih rezultatov, odsotnosti zanesljivega volilnega imenika in možnosti večkratnega glasovanja. Bili bi tarča posmeha celotne Španije, češ "saj smo vedeli, da jih ni toliko". Tarča posmeha celotne Evrope. In katalonskega procesa bi bilo v hipu konec. A javnomnenjske raziskave tega zaenkrat ne potrjujejo. Oba bloka sta skoraj izenačena, najnovejša raziskava časnika El Periódico pa celo kaže, da sta tako najmočnejši sili bloka za neodvisnost, leva Esquerra Republicana de Catalunya (ERC) in lista predsednika Puigdemonta Junts per Catalunya (Skupaj za Katalonijo), kot tudi unionistični Cuidadanos in Partit Socialista de Catalunya (PSC), izenačeni, svoj rezultat pa bi poslabšali tako skrajno leva Candidatura d'Unitat Popular (CUP) kot tudi Partit Popular (PP), ki bi bila tako najšibkejša sila v katalonskem parlamentu. Absolutni večini pa so vendarle znova bližje secesionisti, ki ne odstopajo od svojega cilja. A v vladajoči v Madridu so že konec oktobra posvarili, da se bodo konkretna dejanja v tej smeri končala s ponovno uveljavitvijo 155. člena.

 

Ne eni ne drugi sicer zares pomembnim stvarem ne posvečajo pozornosti, vse se vrti le okrog boja za ali proti neodvisnosti. Ne govori se o tem, da je španska pokojninska blagajna v rdečih številkah, ne govori se o brezposelnosti ali o korupciji. Če Katalonija res želi stopiti na samostojno pot, potrebuje več kot le majavo večino v parlamentu in do nje lahko pride le s privlačnim projektom, ki bo za seboj potegnil še koga. In če naj bi po mnenju unionistov ostala v Španiji, bi se le-ta morala lotiti temeljite prenove ustave iz leta 1978. Po mnenju uglednega strokovnjaka za ustavno pravo Javierja Péreza Roya je taka reforma sicer praktično nemogoča, saj ustava temelji na parlamentarni bipolarnosti med ljudsko stranko (PP) in socialisti (PSOE) in s sestavo senata zapira vsakršno možnost federalni državi. In seveda se vladajoča PP temu ne bo prostovoljno odpovedala ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
3
Migracijska tempirana bomba
3
24.09.2023 21:21
Politika, domača in evropska, se problematike migracij loteva podobo kot podnebnih sprememb. Veliko moraliziranja, političnega ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
20
23.09.2023 10:19
Leta in leta političnega kupčkanja na RTV Slovenija, vladnega vmešavanja v uredniško delo ter nenormalnega novinarskega ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
23
21.09.2023 23:17
Čez tri mesece bomo praznovali 33. obletnico plebiscitarne odločitve velike večine Slovencev in vseh slovenskih državljanov za ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.150
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.667
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.478
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.439
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.581
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.050
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.177
08/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.546
09/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.696
10/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 524