Komentar

Uredniški komentar: Profesorski goljufi uživajo akademsko imuniteto, mar ne?

Riba smrdi pri glavi, pravi pregovor. Že vse od razkritja, da si je "etični" profesor Miro Cerar, ki - kot rad poudarja - vodi vlado, še kot profesor na ljubljanski Pravni fakulteti in svetovalec v Državnem zboru za predavanja šolam po Sloveniji zaračunaval dvojne potne stroške, je ugled naše javne akademske srenje na psu. Najbolj notoričnih primerov ponarejenih diplom, magisterijev in plagiatskih doktoratov sploh ne bomo omenjali. Dodatki za t.i. stalno pripravljenost profesoric in profesorjev so sramoto le povečali. Primer Karmen Erjavec pa dokazuje še nekaj, namreč resničnost še enega starega rekla - da vrana vrani ne izkljuje oči. Komisija za etična vprašanje ljubljanske univerze, ki bi morala "akademsko nepoštenost" kolegice Erjavčeve pošteno sankcionirati, je nemočno ugotovila, da ji ni bilo mogoče ničesar dokazati, potem pa je v ponedeljek brez slabe vesti zaključila svoj mandat.

19.12.2017 23:36
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Karmen Erjavec   FDV   Univerza v Ljubljani   alma mater   Komisija za etična vprašanja   Mladina   RTV Slovenija   goljufija   Facebook

Foto: Mediaspeed

Mimogrede: le kako je bila lahko Karmen Erjavec na FDV predstojnica katedre za novinarstvo, če pa očitno ni poznala niti najbolj osnovnih kadrovskih zasedb in uredniških funkcij v glavnih slovenskih medijih? Če bi jih, potem ne bi navajala funkcij in položajev, ki jih v resnici ni.

Vsaka zgodba ima vsaj dve plati. Tudi ta, v kateri imamo opravka z nenavadno preprostim izmišljevanjem celega kupa intervjujev z ljudmi, ki v resnici sploh ne obstajajo, ali pa z analizo odnosa osnovnošolcev do Facebooka, v kateri so kot referenca navedene vse slovenske osnovne šole. Karmen Erjavec, ki je bila nosilka obeh raziskav, je bila nekoč redna profesorica na Fakulteti za družbene vede, osrednji valilnici bodočih novinark in novinarjev. Še več, bila je celo predstojnica tamkajšnje katedre za novinarstvo. Afera, ki je pred skoraj tremi leti izbruhnila zaradi teh dveh raziskav, v katerih si je očitno brez posebne domišljije izmišljevala intervjuvance, jo je sicer stala službe na FDV, kar je bila zanjo osebno bržkone huda osebnostna preizkušnja. Toda ker vsak odgovarja zase in za svoja ravnanja, se v to plat zgodbe ne bomo spuščali.

 

Pač pa bomo odprli tisto drugo, institucionalno plat. Kako se je na akademsko nepoštenost oziroma - če uporabimo preprost jezik - goljufijo odzvala naša osrednja alma mater, Univerza v Ljubljani, pod okrilje katere spada Fakulteta za družbene vede. Prav tu se je namreč vse pošteno zapletlo. O potvorjenih znanstvenih delih, ki ju je ob Erjavčevi pripravljalo še nekaj ljudi, vendar je bila kot nosilec projekta ona v celoti odgovorna zanju, smo na portalu+ izčrpno poročali že včeraj. (vir). Erjavčeva je v obširni študiji - mimogrede, zanimivo bi bilo vedeti, kdo jo je financiral -, navajala več deset intervjujev z uredniki in novinarji, ki pa jih v resnici sploh ni izvedla, ker ne obstajajo. V naslednji raziskavi, v kateri je preiskovala vpliv socialnih omrežjih oziroma Facebooka na učenje in vzpostavljanje neformalnega povezovanja med osnovnošolci, pa je trdila, da je vabilo za sodelovanje objavila na spletnih straneh vseh slovenskih osnovnih šol, vse skupaj pa je bilo problematično tudi zaradi starosti otrok (13 oziroma 14 let) itd.

 

Komisija za etična vprašanja Univerze v Ljubljani, ki se je dve leti ukvarjala s primerom Karmen Erjavec, je na koncu kapitulirala. To je seveda samo en možen odgovor, ki predpostavlja, da je šlo za tako neverjetno zahteven primer, da ga sedmerica članov komisije, uglednih in etičnih profesorjev ter profesorice, enostavno ni zmogla rešiti. Zahtevnost se je pokazala že s tem, da se komisija ni potrudila niti toliko, da bi zaslišala urednike in novinarje medijskh hiš, ki jih Erjavčeva omenja, čeprav se je ugotovilo, da njihovih funkcij v resnici - ni.

 

Komisija za etična vprašanja Univerze v Ljubljani je po dveh letih trdega dela zaključila ne le s tem primerom, ampak tudi s svojim mandatom (kako prikladno, mar ne?). Uradno je prišla do frapantnega zaključka, da je Erjavčeva sicer res ravnala "metodološko in etično nesprejemljivo", obenem pa so si profesorji pilatovsko umili roke, češ da se njenega nepoštenega ravnanja ni dalo zatrdno dokazati - zaradi česar se postopek dokončno zaključuje. Z drugimi besedami, ko je sedmerica članov komisije ugotovila, da Karmen Erjavec ne morejo dokazati goljufivega ravnanja - pri čemer se okoli tega niti niso posebej trudili -, je sum akademske nepoštenosti formalno in bržkone dokončno ovrgla. Še dobro, da "etična komisija" ne preiskovala ropa banke, saj bi bržkone ugotovila, da ni dokazov zanj, saj ropar ni vodil evidence svojih podvigov ...

 

Kolegi z Mladine so bili doslej edini, ki so v posebni izjavi (vir) opozorili, da si je Erjavčeva intervjuje z štirimi uredniki in novinarji njihovega tednika enostavno izmislila. Včeraj so se oglasili tudi iz MMC Televizije Slovenija (vir) in zatrdili, da ne držijo navedbe profesorice Erjavčeve v reviji Journal of the European Institute for Communication and Culture, češ da so v okviru raziskave o uporabi tviterja pri slovenskih novinarjih leta 2014 opravili tudi intervjuje z zunanjepolitičnim urednikom in notranjepolitičnim urednikom spletnega novičarskega portala rtvslo.si. Z RTV Slovenija sporočajo, da takšne funkcije pri njih na MMC "ne obstajajo in tudi v preklosti niso obstajale".

 

Toda "etična komisija" se je primera lotila s takšno akademsko sterilnostjo, da bi lahko koga spomnila na začetene preiskovalne postopke znotraj cerkve, ko je šlo za vprašanje pedofilije: nobenih prenagljenih sklepov ali celo zasliševanj, vsi smo vendar nedolžni in verjamemo v Boga ... Nekako tako je delovala "etična komisija" - ni zaslišala nikogar, ki bi hitro pojasnil hudo problematično metodologijo dela profesorice Erjavčeve. In da bo absurd še večji, komisija ni zaslišala niti Erjavečeve same (!), s čemer je grobo kršila njene procesne pravice. Tukaj ima Nataša Pirc Musar, pravna zastopnica Karmen Erjavec, prav. Brez pravice do zagovora in obrambe je vsak proces brezpredmeten in fundamentalno nepošten.

 

Zaradi vsega tega se laiki sprašujemo, kako to, da je Komisija za etična vprašanja tako zelo "šlampasto" opravila svoje delo? Je želela tako "pokriti" Erjavčevo? Tudi če je ni, tudi če so imeli profesorji in profesorice v njej same dobre namene, so s svojo pasivnostjo in nezmožnostjo izpeljati korekten in vsebinski postopek povzročili prav to - občutek nekakšne imunitete, ki velja znotraj akademskih krogov za "naše". Kot sem karikiral že uvodoma: vrana vrani ne izkljuje oči.

 

Na Fakulteti za družbene vede, kjer so očitno precej bolje vedeli, kaj se dogaja, s sklepom senata Univerze v Ljubljani seveda niso navdušeni, vendar ne morejo narediti praktično ničesar. Njeno ravnanje lahko še naprej obsojajo in grozijo, da bodo s sklepom senata "seznanili znanstvene revije, ki jih primer zadeva". Prava reč. Nič se ne bo zgodilo. V stilu, da se je tresla gora, rodila pa miš, so tudi na ljubljanski univerzi včeraj ponovili, da najstrožje obsojajo "objavljanje objavljanje raziskovalnih del, ki zaradi neizsledljivosti in nedostopnosti raziskovalne dokumentacije ne vzdržijo znanstvene presoje verodostojnosti". To v slovenskem prevodu pomeni, da goljufij ne marajo. Toda glede na primer Karmen Erjavec je blaga verbalna obsodba s ščepcem moraliziranja tudi največ, kar lahko pričakujemo od naše akademske tovarišije.

 

P.S. Mimogrede: le kako je bila lahko Karmen Erjavec na FDV predstojnica katedre za novinarstvo, če pa očitno ni poznala niti najbolj osnovnih kadrovskih zasedb in uredniških funkcij v glavnih slovenskih medijih? Če bi jih, potem ne bi navajala funkcij in položajev, ki jih v resnici ni. Morda sploh ne bi odkrili njene "akademske nepoštenosti", kot se po novem reče goljufijam, če bi si Erjavčeva izmislila vsaj intervjuje z realnimi liki ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
13
26.03.2023 21:45
Mogoče je dohodninska zakonodaja za ministra za finance res nepregledna, kar je tudi razumeti, saj minister za finance ni ... Več.
Piše: Ivan Simič
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
19
25.03.2023 23:00
Ob silnem medijskem razkritju domnevno nepravilnega ravnanja nevrokirurga dr. Romana Bošnjaka čakam novinarje, da pogledajo ... Več.
Piše: Milan Krek
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
14
23.03.2023 23:00
Danes se bije boj za Bližnji vzhod in Afriko med ZDA, Rusijo in Kitajsko, medtem ko je Evropska unija nekoliko zaspala zaradi ... Več.
Piše: Andraž Šest
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
11
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
16
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
11
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.100
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.955
03/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.345
04/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.138
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.320
06/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.404
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 940
08/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 518
09/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.951
10/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.509