Razkrivamo

"Desničarji" v zadregi: Milan Kučan še naprej goreče zagovarja Katalonijo, oni pa tiho sledijo direktivi evropskih konservativcev

Katalonsko vprašanje je dobilo svojevrsten odmev tudi v Sloveniji, kjer je nekdanji predsednik Kučan že večkrat podprl pravico Kataloncev do samoodločbe, vendar se je ob njegovem zadnjem javnem pismu oglasil veleposlanik Kraljevine Španije v Ljubljani José Luis de la Peña in ga precej neposredno okaral, da s svojimi izjavami ogroža dobre odnose med Slovenijo in Španijo. Ambasadorjeve besede so balzam na rane slovenske desnice, ki je v primeru Katalonije očitno požrla ves svoj ponos in že ves čas zgolj tiho sledi uradni politiki Evropske ljudske stranke (EPP) glede Katalonije. Poanta Kučanovega odnosa do Katalonije je zelo preprosta: vsaj tokrat ima prav. Problem slovenske antikomunistične desnice, je ta, da tega noče in ne more sprevideti, ker Kučana patološko sovraži.

28.12.2017 23:06
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   José Luis de la Pena   Milan Kučan   Forum 21   Katalonija   Dnevnik   pismo   neodvisnost   samoodločba   veleposlanik   Španija   Slovenija

Foto: Twitter

Da nekdanji predsednik republike Milan Kučan, ki mu desnica očita, da osamosvojitev Slovenije nikoli ni bila njegova "intimna opcija", zelo odločno podpira pravico Kataloncev do samoodločbe in neodvisnosti, je postalo jasno že v prvi polovici tega leta. Še bolj neposredno se je Kučan izpostavil jeseni, v času katalonskega referenduma, ki ga je španska represivna oblast poskušala nasilno preprečiti. Morda je Kučanova naklonjenost Kataloniji tudi nezavedna posledica slabe vesti, ker je bil vsaj v začetnem obdobju zelo zadržan do slovenske osamosvojitve in se je na pravo stran zgodovine postavil šele tik pred zdajci. Kakšni so dejanski razlogi za njegova stališča, ki so - to mu moramo brez zadržkov priznati - vsaj tokrat načelna in jih lahko samo podpremo, je pravzaprav vseeno in bo ostalo predmet političnih ali celo politikantskih debat dežurnih desničarjev, ki Kučana sovražijo. Razumni ljudje, tudi takšni, ki so bili do nekdanjega predsednika Zveze komunistov Slovenije vedno kritični, toda argumentirano, ne pa histerično, se bodo odzvali drugače. Rekli bodo, da ima vsaj tokrat Kučan pač prav. Z drugimi besedami: to, kar nam sporoča glede Katalonije in Kataloncev, je res. 

 

O tem, kaj je res in kaj ni, bosta bržkone vedno obstajali dve zelo nasprotujoči si "resnici". Tudi razmerja moči v Evropski uniji, Evropski komisiji in celo Evropskem parlamentu so takšna, da katalonski neodvisnosti nikakor ne dajejo velikih možnosti. Konservativci so proti, socialisti (z nekaj redkimi izjemami) prav tako. Edini, ki so še kolikor toliko nevtralni, so liberalci. Slovenska politika se je - in to smo na portalu+ jeseni že večkrat poudarjali - glede Katalonije presenetljivo dobro držala, vsaj če imamo pred očmi našo običajno mlahavost in nagnjenost k podrejanju Bruslju. Vseeno pa je bivši predsednik Kučan stopil še korak dlje in izpostavil nekaj zelo problematičnih točk, tudi v zgodovinskem kontekstu fašizma oziroma frankizma na Pirinejskem polotoku, ki so očitno razburile špansko diplomacijo. Veleposlaniki se namreč silno redko javno oglašajo in neradi polemizirajo v medijih s predstavniki države gostiteljice. To, da je Kučan nekdanji predsednik, je v tem kontekstu povsem brezpredmetno.

 

Španski veleposlanik v Ljubljani José Luis de la Peña se je obregnil ob okroglo mizlo Kučanovega Foruma 21, posvečene razmerah v Kataloniji, ker da na njej ni bilo nikogar, ki nasprotuje osamosvojitvi Katalonije. De la Peña je v pismu Milanu Kučanu, objavljenemu v Dnevniku 20. decembra (vir), očital pomanjkanje intelektualne poštenosti in objektivnosti, ko gre za Katalonijo. Kučanove izjave in opažanja, je zapisal veleposlanik, so "nesprejemljiva in bi morebiti izpadla celo žaljiva, če se ne bi, ker so neutemeljena, diskreditirala kar sama".

 

V nadaljevanju José Luis de la Peña pravi takole:

 

"Vi in drugi udeleženci okrogle mize se oklicujete – si mislim, da izhajajoč iz utemeljitve, da ste zato moralno in zgodovinsko kvalificirani – za pooblaščene za podeljevanje ali zavrnitve potrdil o demokratičnosti, v tem primeru državi članici Evropske unije, kot je Španija, ki je uresničila zgleden prehod v demokracijo in katere demokratične standarde in vladavino prava leto za letom priznavajo vsi pristojni večstranski organi (...) Trditi, da so v Španiji politični zaporniki, je še ena neutemeljena brezobzirnost, ki je ni mogoče razložiti drugače kot z absolutnim nepoznavanjem prava. V Španiji, tako kot v kateri koli drugi priznani in uradno potrjeni demokratični državi, ni političnih zapornikov, ampak politiki, ki so v zaporu zaradi kršitve zakona in to priznava praktično celotna mednarodna skupnost (izjeme govorijo zase) ter organi kot Amnesty International (...)."

 

V lucidnem pismu španski veleposlanik izraža bojazen, da Kučanovo obnašanje oziroma odnos do Katalonije ne prispeva pozitivno k dobrim odnosom med Slovenijo in Španijo, nasprotno - jih celo ogroža. Po besedah de la Peñe so Kučanova stališča globoko nepravična in celo žaljiva do Špancev in Kataloncev. Na koncu veleposlanik ugotavlja, da je Španija "aktivno podprla vstop Slovenije v evroatlantske institucije in se ji nikoli ni zoperstavila na nobenem področju, ne v zunanji ne notranji politiki, ne na gospodarskem, socialnem, kulturnem ali kakršnemkoli drugem področju".

 

Preden pridemo h Kučanovemu odgovoru, se bomo ustavili ob zgornji trditvi, ki bi ji lahko kdo oporekal v eni točki - in tudi ta ima precej velik notranjepolitični naboj v Sloveniji. Gre pa za neuspešno kandidaturo Danila Türka za generalnega sekretarja OZN, ki jo je Cerarjeva vlada sicer podprla, država je za nekdanjega predsednika Türka dejansko tudi lobirala, vendar pri tem niso bili uspešni, zato se je ta kandidatura sprevrgla v precejšen fiasko tako na osebnem kot tudi kolektivnem oziroma državnem nivoju. Španija je takrat - in tega veleposlanik de la Peña javno seveda ne more in ne sme priznati - zelo intenzivno lobirala za "svojega" kandidata, Portugalca Antónia Guterresa, ki je bil na koncu tudi izvoljen za generalnega sekretarja.

 

Z drugimi besedami, Španci so lobirali proti Sloveniji.

 

Kakorkoli, na Špančevo pismo se je Milan Kučan odzval s precej kratkim odgovorom:

 

"Prepričan sem, da v Sloveniji ni človeka, ki se ne bi z veliko spoštljivostjo spominjal zglednega prehoda Španije iz obdobja Francove diktature v demokracijo, na katerega me opozarjate. Vendar moram ob tem povedati, da nihče, ne človek ne nobena država nimata licence demokratičnosti, ki bi veljala enkrat za vselej. Tudi Slovenija ne.

Demokratičnost je potrebno dokazovati in jo potrjevati vselej na novo, ob vsakem dogodku in v vsakokratnih novih okoliščinah, ki jih prinaša razvoj. O demokratičnosti tudi ne govorijo toliko statistični podatki, na katere me napotujete, ampak predvsem dejanja oblastnih organov. Naj vas spomnim, demokracija se vselej dokazuje v odnosu do tistega, ki misli drugače.

Španska vlada Mariana Rajoya je imela in še vedno ima, še posebej sedaj po izidu nedavnih regionalnih volitev v Kataloniji, sijajno priložnost, da dokaže in potrdi svojo demokratičnost. Ne s policijskim nasiljem, ne s kriminaliziranjem političnih nasprotnikov, ne z zapori in ne s sodišči, temveč z dialogom. Z dialogom tudi o vprašanjih, zaradi katerih veliko Kataloncev v Španiji ne prepoznava države, ki je prijazna do njihove nacionalne identitete in prihodnosti.

Samo za to gre, gospod veleposlanik, za dialog."

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
29
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
11
27.09.2023 20:20
It is safe to say that Africa has been closest ally of China since the Bandung Conference in 1955 during the Maoist era. ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
14
25.09.2023 19:36
Norost brez primere, ki nas vsak dan stane vpliva na Bližnjem vzhodu in Afriki. Pomislimo, da so nas eko norosti oropale ... Več.
Piše: Andraž Šest
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
11
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
15
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.359
02/
Paznica s Kolodvorske in čiščenje javne hiše
Denis Poniž
Ogledov: 1.997
03/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.010
04/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.635
05/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.193
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.201
07/
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
Andraž Šest
Ogledov: 1.109
08/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.790
09/
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
Valerio Fabbri
Ogledov: 407
10/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.279