Opazili smo

Na Delu spet delajo: Irma Gubanec odhaja, Uroš Urbas prihaja, naklada pa je zgodba zase

Nekoč "osrednji slovenski dnevnik" se danes sooča s precej resnimi težavami, čeprav jih za zdaj vsaj navzven, pred bralci in predvsem pred konkurenco še nekako prikrivajo. Odhodu glavne direktorice Irme Gubanec naj bi sledila menjava v.d. odgovornega urednika Gregorja Knafelca in nekaterih urednikov. Novi Delov uredniški šef bo po naših zanesljivih informacijah postal Uroš Urbas, ki ga s Stojanom Petričem, lastnikom Dela, povezuje najmočnejši adut: oba sta iz iste doline, idrijske.

25.10.2017 21:52
Ključne besede:   Delo   FMR   Irma Gubanec   Gregor Knafelc   Finančna uprava   Policija   inšpektorat za delo   prikrite pogodbe   Andrej Kren   Uroš Urbas

Fotografije: Mediaspeed

Tako delovna inšpekcija kot Finančna uprava sta v bistvu potrdili, da sta Delo doslej že večkrat obravnavali zaradi kršitev Zakona o delovnih razmerjih. Koliko naj bi ta časopisna hiša doslej "prihranila" na račun prikritih zaposlitev, lahko samo ugibamo. Irma Gubanec nas je po odgovore napotila k Nataši Luša, od katere pa ni bilo več glasu.

Že konec avgusta smo poslali novinarska vprašanja na policijo, Inšpektorat za delo ter Finančno upravo, saj so nas nekateri zdaj že nekdanji Delovi novinarji diskretno opozorili, da so na Delu doslej pogosto sklepali t.i. prikrite pogodbe o zaposlitvi, s čemer so se izognili precejšnjim davčnim obremenitvam. Po nekaterih informacijah naj bi več zaposlenih na Delu, ki se je pred časom potihem preoblikovalo iz delniške družbe v družbo z omejeno odgovornostjo, zaradi tega proti odgovornim osebam tega časopisno-založniškega podjetja vložilo prijave oziroma celo kazenske ovadbe. Po teh informacijah, ki smo jih želeli preveriti tudi pri Irmi Gubanec, glavni direktorici Dela, naj bi imelo v preteklosti več novinarjev oziroma drugih "zaposlenih" z Delo sklenjene pogodbe prek svojih s.p.-jev, pri čemer pa je bilo Delo edini naročnik njihovih storitev - kar pa je v bistvu prikrita pogodba o zaposlitvi. Ko smo poskušali oceniti, koliko bi lahko Delo v zadnjih letih prihranilo na ta račun, so bile številke precejšnje, tudi več milijonov evrov. Da bi dobili čim boljši vpogled v doganjanje, smo se torej obrnili na policijo, inšpektorat za delo ter finančno upravo, kot tudi na glavno direktorico Dela.

 

Iz policije so nam kratko in jedrnato sporočili, da PU Ljubljana po "do sedaj razpoložljivem preverjanju" ne obravnava zadeve, povezane z družbo Delo. V nadaljevanju pa so zapisali: "V kolikor imate še kakšne dodatne informacije  (morebitne oškodovance, kdaj oz. kam naj bi bila ovadba posredovana), nam jih prosim posredujte in bomo zadevo ponovno preverili. Glede na vsebino že posredovanih podatkov vam z gotovostjo namreč to ne moremo potrditi. Oškodovanci namreč lahko vložijo kazensko ovadbo na katerokoli izmed policijskih postaj v Sloveniji ali neposredno na tožilstvo."

 

Zlati časi kapitala: Andrej Kren, Irma Gubanec in Stojan Petrič.

 

 

Z Inšpektorata za delo (IRSD) nam je Branka Knafelc - naključje je, da ima gospa isti priimek kot v.d. odgovornega urednika Dela Gregor Knafelc - prijazno sporočila, da so pri delodajalcu Delo, d.o.o. opravili več pregledov in pri tem ugotovili tudi "kršitve prepovedi sklepanja pogodb civilnega prava, ker so pri delu delavcev obstajali elementi delovnega razmerja (kar je v nasprotju z drugim odstavkom 13. člena Zakona o delovnih razmerjih; ZDR-1)". To pomeni, da je delovna inšpekcija Delu doslej sicer izdala že več odločb o prekrških, vendar pa te še niso pravnomočne, ker se je Delo nanje pritožilo oziroma vložilo zahteve za sodno varstvo, o katerih pa sodišče še ni odločilo.

 

IRSD pa je delodajalcu, tj. časopisno-založniškemu podjetju Delo zaradi kršitve drugega odstavka 13. člena Zakona o delovnih razmerjih izdal tudi upravno odločbo, s katero mu je prepovedal opravljanje dela s posameznimi (poimensko naštetimi) delavci do odprave nepravilnosti, ker je dejavnost opravljal na podlagi pogodb civilnega prava, čeprav je delo delavcev vsebovalo vse elemente delovnega razmerja. Delodajalec se je na odločbo pritožil, pritožbeni organ (Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti) pa je pritožbi ugodilo in zadevo vrnilo v ponovno odločanje IRSD. Ponovni postopek tudi v tem primeru še ni zaključen.

 

Manj konkretni so bili na Finančni upravi, kjer so nam sporočili le to, da na "vprašanja, ki zadevajo konkretne davčne zavezance, ne moremo odgovoriti zaradi varovanja davčne tajnosti". So pa nam v nadaljevanju poslali splošen odgovor v zvezi s to tematiko, v katerem so posredno priznali, da so v Delu že opravili t.i. ciljno usmerjeni nadzor na  področju prispevkov za socialno varnost, pri katerih se preverja pravilna davčna obravnava in ekonomska vsebina dohodka fizičnih oseb. Takšni nadzori se opravljajo pri zavezancih, so zapisali na FURS-u, pri katerih je bilo "zaznano, da zanje fizične osebe opravljajo dela kot samostojni podjetniki, pri tem pa obstaja velika verjetnost, da pri izvajanju takšnega dela obstajajo elementi odvisnega pogodbenega razmerja".

 

FURS namreč pri izvajanju takšnih nadzorov ugotavlja, če je gre morebiti za izogibanje ali zlorabo (npr. če se dohodek, ki bi moral biti izplačan kot plača, zaposlenemu izplačuje na račun njegovega statusa s.p.), saj se v tem primeru šteje, da je nastala davčna obveznost, kakršna bi nastala ob upoštevanju razmerij, nastalih na podlagi gospodarskih (ekonomskih) dogodkov (torej, da se dohodki, izplačani zaposlenemu na njegov s.p., obdavčijo kot dohodek iz delovnega razmerja z vsemi pripadajočimi obveznostmi): "V tem primeru bi moral zavezanec plačilo, ki ga je izplačal fizični osebi na podlagi računa, ki ga je ta izstavila kot s.p., obravnavati kot dohodek iz zaposlitve, torej kot bruto plačo, od katere bi moral obračunati prispevke za socialno varnost in akontacijo dohodnine."

 

 

Irma odhaja, Uroš prihaja

 

Pri pripravi članka smo se, kot že rečeno, obrnili tudi na Irmo Gubanec, ki smo jo po elektronski pošti vprašali, ali je formalno še vedno direktorica Dela in potemtakem pravi naslov za vsa vprašanja, povezana s prikritimi pogodbi o zaposlitvi oziroma domevnim utajam davkov in drugih prispevkov. Gubančeva nam je sicer odgovorila - in sicer, da z 31.10.2017 zaključuje mandat glavne direktorice družbe, da pa je naša vprašanja posredovala Nataši Luša, ki "v upravi družbe Delo pokriva to področje". No, Nataša Luša nam na vprašanja nikoli ni odgovorila.

 

 

Nataša Luša velja za Petriču bližji kader od Irme Gubanec, ki odhaja z Dela.

 

 

Mimogrede, Nataša Luša je bivša žena Andreja Krena, ki bo verjetno postal član uprave Dela in zamenjal Irmo Gubanec. Slednjo nekateri, ki jim ni ušlo, kako dobro se razume s premierjem Mirom Cerarjem in njegovo punco Mojco Stropnik, vidijo že na "novih delovnih izzivih", predvsem na položajih, kjer kadruje vlada oziroma Cerjeveva stranka SMC. Gubančeva se torej z Dela relativno sporazumno "umika", nasledil pa naj bi jo prav Andrej Kren, ki je trenutno član uprave FMR, d.o.o.. Tako Luša kot Kren veljata za zelo zvesta in zanesljiva sodelavca Stojana Petriča, lastnika Kolektorja, ki prek svoje hčerinske družbe FMR, d.o.o. lastniško obvladuje Delo.

 

Glede Uroša Urbasa, ki naj bi v kratkem - po naših informacijah še letos - zamenjal zdaj že "dolgoletnega" vršilca dolžnosti odgovornega urednika Dela Gregorja Knafelca, pa lahko zapišemo samo to, da velja za korektnega, ekonomsko precej liberalnega, drugače pa vernega človeka, kar bi bilo v vseh okoliščinah dobra popotnica za bodočega šefa Dela, vendar pa je v tem konkretnem primeru to lahko tudi problem, saj je znano, kakšno je vzdušje na Delu. Res pa je, da sta prav Gregor Knafelc in njegova ekipa - zlasti pomočnik Luka Dekleva - v zadnjem letu in pol precej kadrovsko "stabilizirali" novinarsko ekipo in jo tudi ustrezno zmanjšali, zato kakšnega posebnega upora ob prihodu Urbasa ne gre pričakovati. Precej manj gotova je naklada Dela, ki kljub različnim uredniškim in logističnim "optimizacijam" vztrajno pada.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
Jože Dežman piše Tanji Fajon in Dominiki Švarc Pipan
4
15.05.2023 12:31
Predlagam, da udeležencem konference za sprejem konvencije o sodelovanju pri pregonu genocida in drugih hudodelstevrazložite ... Več.
Piše: Jože Dežman
Drugo pismo državnemu sekretarju Frangežu in ministru Hanu
2
26.02.2023 21:59
Prvega oktobra lani sem pisal Matevžu Frangežu, državnemu sekretarju na Ministrstvu za gospodarstvo, razvoj in tehnologijo, ter ... Več.
Piše: Mark Stemberger
Avtonomija muzejev: Kdo odloča o muzejih in slovenski dediščini? Javnost, stroka ali politiki?
8
27.01.2023 07:05
Muzeji postajajo orodje političnega boja, ugotavlja 80 podpisnikov odprtega pisma v podporo avtonomiji muzejev. O odločitvi ... Več.
Piše: Uredništvo
Golobova kulturna revolucija ali ukinjeni muzej osamosvojitve
15
25.01.2023 14:04
Izjava za javnost zaposlenih v Muzeju novejše zgodovine Slovenije ob ukinitvi in združitvi dveh muzejev v novo muzejsko ustanovo ... Več.
Piše: Uredništvo
Ko oblast zlorabi javno za utrjevanje oblasti
7
10.01.2023 14:19
Vse državljane pozivamo, naj natančno preučijo stavkovne zahteve, opozarjajo na portalu Zdravstvo.si, kjer so nas prosili, naj ... Več.
Piše: Uredništvo
Editorial Open Letter to the Dutch Ambassador to Slovenia
9
07.12.2022 22:00
In recent years the Tulip Award has been presented to human rights activists in Uganda, Armenia and Pakistan. In this case we ... Več.
Piše: Uredništvo
In memoriam Joco Žnidaršič (1938-2022)
1
02.12.2022 17:38
Fotoreporter je bil z vsem srcem in dušo. Nikamor brez fotoaparata. Vedno je iskaldober ali še boljši motiv. Za njega ni ... Več.
Piše: Srđan Živulović
Zakaj je Milan Brglez proti opredelitvi Rusije kot teroristične države
12
23.11.2022 22:47
Pri glasovanju o končnem besedilu resolucijesem se vzdržal. Resolucija predstavlja škodljiv odmik od enotnega stališča ... Več.
Piše: Uredništvo
Češka predlaga včlanitev Slovenije v Višegrajsko skupino
4
12.10.2022 21:00
Med srečanjem predsednic in predsednikov štirih držav, članic Višegrajske skupine v Bratislavi, je češki predsednik Miloš Zeman ... Več.
Piše: Uredništvo
Resno pismo ministru Hanu in njegovemu sekretarju Frangežu
4
06.10.2022 10:35
Ideja nekaterih politikov v Evropski komisiji pa tudi pri nas, da zamrznemo oziroma damo del energetsko potratne industrije v ... Več.
Piše: Mark Stemberger
Etiketiranje Giorgie Meloni s fašistko je pretiravanje, četudi je njena stranka zelo desna, nacionalistična in z močno socialno agendo.
5
26.09.2022 11:53
Zmaga desne koalicije na italijanskih parlamentarnih volitvah, prejela je okoli 44 odstotkov glasov, ne prinaša sprememb le v ... Več.
Piše: Božo Cerar
Buongiorno, Giorgia! Ali bo Italija v nedeljo dobila prvo premierko v zgodovini?
0
23.09.2022 09:00
Parlamentarne volitve v Italiji so dobesedno pred vrati. Po anketah najbolje kaže desnici, posebej stranki Bratje Italije, kjer, ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Primerjava cen: Mercator sledi Eurospinu, najdražji Tuš
3
20.09.2022 09:43
Najcenejša slovenska košarica osnovnih življenjskih dobrin znaša 29 evrov, najdražja pa je pri sosedih v Avstriji, kjer morajo ... Več.
Piše: Uredništvo
In memoriam Ivo Hvalica (1936-2022)
0
29.08.2022 06:27
Ivo ni le razumel bistva parlamentarizma, ki je v italijanskem glagolu parlare , torej v govorjenju, saj to nadomešča ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Atentat na Salmana Rushdieja: Verski fanatizem je zlo, proti kateremu se bo treba boriti z vso ljubeznijo, ki jo premoremo
12
15.08.2022 13:15
Rezilo noža, ki je zabodlo Salmana Rushdieja, je zarezalo tudi v nas, idealiste, ki še verjamemo v svobodo misli in besede. Ki ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Lukašenkovi buldožerji nad poljske grobove
3
15.07.2022 14:18
V zadnjem mesecu je režim Aleksandra Lukašenka, edinega pravega Putinovega zaveznika v Evropi, večkrat oskrunil pokopališča na ... Več.
Piše: Uredništvo
Suši na Obali ni videti konca, Brežanovi birokrati pa "vse spremljajo in imajo pod nadzorom"
10
13.07.2022 09:00
Trajna rešitev problema vodooskrbe štirih obalnih občin se odmika najmanj za 10 do 15 let v prihodnost. Sedanja vladna koalicija ... Več.
Piše: Matija Ž. Likar
"Moj ponos je več vreden kot 12.000 evrov in zaradi tega bom odstopil."
5
22.05.2022 23:23
V začetku junija 2022 bomo dobili novo, že 15. vlado Republike Slovenije. Prišel bo novi finančni minister, ki si bo izbral ... Več.
Piše: Ivan Simič
Ruske matere, vaši otroci streljajo na mirne civiliste. Ubijajo ženske, ubijajo otroke.
1
04.03.2022 21:08
Metropolit Kliment, škof ukrajinske pravoslavne cerkve, ki v teh dneh preživlja najhujše čase po Stalinu in Hitlerju, se je ... Več.
Piše: Uredništvo
Do konca februarja razstava priznanih umetnikov v Galeriji Bažato
0
06.01.2022 17:51
16 umetnikov z deli različnih generacij, ki za svoje ustvarjanje uporabljajo raznovrstne tehnike in medije se do konca februarja ... Več.
Piše: Uredništvo
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.079
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.783
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 913
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 914
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.850
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 688
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.249