Komentar

Ali bi se zdravili v bolnišnici, kjer so več kot polovico nabav izvedli nezakonito?

Revizijsko poročilo Računskega sodišča glede nezakonitih postopkih nabave medicinskega materiala v ljubljanskem Kliničnem centru letih 2014 in 2015 zgolj potrjuje vse, kar smo v zadnjih dveh letih in pol o naši največji in univerzitetni bolnišnici objavili na portalu+. Mediji so se včeraj razburjali skoraj ves dan, potem pa "pozabili" na to zgodbo. Kriminalisti bodo spet spisali nekaj ovadb, potem pa bo vse skupaj kot vedno obstalo nekje na tožilstvu. V takšnih razmerah se zdi oglasna kampanja, s katero stranka SDS obljublja, da bodo "v zdravstvu naredili red", podobna slabi šali.

31.01.2018 23:00
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Računsko sodišče   UKCL   Klinični center   revizijsko poročilo   zakon o javnem naročanju   70 milijonov   Bojan Uran   Simon Vrhunec

"Težko je najti sogovornika, ki bi bil prisoten daljše časovno obdobje, ki bi se zavedal problema in bi ga bil tudi sposoben rešiti." (Tomaž Vesel)

Predstavljajte si, da ste urednik medija, ki že skoraj tri leta piše, razkriva in poroča o nepravilnostih, zlorabah in anomalijah v zdravstvu. Zaradi tega postanete redni obiskovalec sodišča, kjer vas že vratarji prijazno pozdravljajo kot starega znanca (kar bi vam zavidal sam vrhovni sodnik Jan Zobec). Vsake toliko vam tudi kdo med vrsticami pošlje kakšno dvoumno sporočilo, ki bi ga lahko razumeli tudi kot grožnjo. Ampak morda ste samo preveč pod stresom in v resnici ni nič takšnega. Kakorkoli, zdravstvo je v Sloveniji v marsičem razburljivejše od politike. Ljubljanski Klinični center pa je sploh zgodba zase. Že zaradi skoraj pol milijarde evrov težkega letnega proračuna. Milijonske izgube so v zadnjih letih normalne, še bolj bizarne so stalne menjave vodilnega dueta, generalnega in strokovnega direktorja. Nekoč smo na portalu+ sarkastično zapisali, da bi sive eminence, ki imajo odločilno besedo pri vodenju UKCL, za šefa nastavile tudi šimpanza, če bi bil le opravilno sposoben in bi se znal podpisovati pod pogodbe.

 

Poskušajte nekomu, ki ni iz tega miljeja, razložiti sago o slovenskem javnem zdravstvu, še posebej tisto o največjih bolnišnicah; o preplačanih žilnih opornicah; o legioneli v ceveh komaj zgrajene klinike, o nevarnem programu otroške srčne kirurgije, v času trajanja katerega je umrlo več otrok ... poskušajte nekoga prepričati, da se vse to ni dogajalo v kateri izmed severnoafriških držav, pač pa v Evropski uniji. Zaradi tega je naslov tega komentarja Bi se zdravili v bolnišnici, kjer so več kot polovico nabav izvedli nezakonito? retoričen le za tiste, ki mislijo, da je normalno, da imamo v javnem zdravstvu toliko korupcije, anomalij in birokratskih ovir. Za ostale pa nikakor ni normalno, saj bi se jim zdelo preveč tvegano, da bi imeli kakršen koli opravek z bolnišnico, kjer so po ugotovitvah Računskega sodišča 54 odstotkov medicinskega materiala kupovali mimo zakona o javnem naročanju, torej nezakonito. V dveh letih - 2014 in 2015 - je to pomenilo 70 milijonov evrov.

 

70 milijonov evrov je znesek, ki si ga povprečni državljan ne (z)more predstavljati. Zaradi tega se čustveno ne more odzvati nanj. Pač pa bo skočil do stropa od cifrah, kakršne so 15.000 evrov, 150.000 evrov in - saj veste, na kaj mislim - celo 450.000 evrov. Zato naj vas ne skrbi: teh 70 milijonov, za kolikor so v UKCL obšli zakon o javnem naročanju, je "beyond imagination", torej nepredstavljiv za večino delovnih ljudi in občanov. Kot je zanje, vajene korupcije in anomalij v javnem zdravstvu, nedojemljivo tudi naslovno vprašanje tega komentarja: Bi se zdravili v bolnišnici, kjer so več kot polovico nabav izvedli nezakonito? Ne le nedojemljivo, ampak tudi nerazumljivo. Seveda bi se zdravili, kje pa naj se drugje, se glasi njihov odgovor.

 

Vsakdo pride enkrat tja, me je pred kratkim pomenljivo opozoril znanec. Dobronamerno, recimo. V prevodu bi to pomenilo: morda ni pametno, da se toliko ukvarjaš z zdravstvom, saj se boš komu zameril. In nekoč, ko boš potreboval zdravniško pomoč ... kdo ve. 

 

Morda sem namig razumel napačno, vendar me je spodbudil k razmišljanju o tem, da bi morali v Sloveniji izvesti nacionalno kampanjo za osveščanje državljanov glede njihovih pravic kot pacientov, še zlasti takrat, ko imajo opravka s sumljivo dolgimi čakalnimi vrstami in sumom korupcije. Kajti ideja, ko jo kot enega izmed predvolilnih sloganov že nekaj tednov oglašuje SDS, bo utopična samo tako dolgo, dokler bomo vsi živeli v prepričanju, da je korupcijska hobotnica v slovenskem (javnem) zdravstvu enostavno preveč obsežna, da bi bilo sploh možno razmišljati o tem, da bi jo pokončali. Ko mi je prijatelj nedavno povedal, da mu ponujajo vodenje Kliničnega centra, sem ga samo stekleno pogledal in nekaj zamrmral, kar je bilo razumeti kot "a si povsem nor?!"

 

O posledicah revizijskega poročila Računskega sodišča v teh okoliščinah nima smisla izgubljati prostora. Kriminalisti bodo bržkone spet spisali nekaj ovadb - skoraj zagotovo bo med njimi dolgoletni šef nabavne službe v Kliničnem centru Bojan Uran, morda pa celo v.d. generalnega direktorja v tem obdobju Simon Vrhunec -, potem pa bo vse skupaj obstalo nekje na tožilstvu. Kot vedno doslej. Sum bo obvisel v zraku, ampak epiloga verjento ne bo. V kalni vodi je očitno najlažje ribariti, sploh če ribiči dobavitelji iz mlake vlečejo kapitalce.

 

Ko je včeraj predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel komentiral revizijsko poročilo o UKC Ljubljana, je izrekel misel, ki odlično ponazarja vso to farso: "Težko je najti sogovornika, ki bi bil prisoten daljše časovno obdobje, ki bi se zavedal problema in bi ga bil tudi sposoben rešiti."

 

Good luck with that!*

 

 

* Skoraj nemogoče je, da bi uspelo.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
29
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
PR-okracija*
15
14.04.2023 20:36
Po afriški diplomatski ofenzivi, PR-ovskem debaklu, v katerem je predsednica Državnega zbora na obisku v državi, ki ne priznava ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V Ljubljani za konec tedna prevladuje kokain, v Mariboru pa ekstazi
14
13.04.2023 19:00
Čistost cestnega kokaina se v zadnjih letih povečuje, kar pomeni, da je na črnem trgu veliko kokaina in da je tudi povpraševanje ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.080
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.784
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 919
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 915
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.850
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 689
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.249