Slovenski predsednik vlade se je iz nedavnega Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu redno oglašal na tviterju, pri čemer je slovensko javnost zalagal z napol izmišljenimi zgodbicami o številnih pomembnih državniških srečanjih, med drugim tudi francoskim predsednikom Macronom in kanadskim predsednikom vlade Trudeaujem. Za kakšna "srečanja" je v resnici šlo? Naša nova sodelavka Ajda Kus je šla po sledi Cerarjevega "čivkanja" ...
Zadnje leto se skrivaj ali pa tudi ne smejimo Američanom, češ kakšnega predsednika imajo. Donald Trump je za marsikoga sinonim neumnosti, manipulacij ali celo zlorabe oblasti, njegove objave na tviterju pa občasno grozijo, da bodo zanetile celo kakšno vojno. A če za Trumpa vsaj vemo, česa vse je zmožen, potem smo lahko toliko bolj presenečeni, če na podobne manire naletimo tudi pri slovenskem premierju Miru Cerarju. Pod drobnogled smo ga vzeli zaradi njegovih "čivkov", ki jih je konec januarja pošiljal iz srečanja Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v švicarskem mondenem Davosu. Pozorna analiza in novinarska preiskava, ki je po zaslugi neodzivnosti kabineta Mira Cerarja trajala teden dni, je pokazala neprijetno resnico: predsednik vlade Republike Slovenije Miro Cerar je na svojem tviter profilu objavljal zelo prikrojene, če že ne povsem neresnične zgodbe!
"Fake news" tvit: srečanje s Trudeaujem
Predsednik vlade Miro Cerar se je iz Davosa redno javljal preko svojega profila na tviterju. V oči nas je najprej zbodla fotografija, na kateri se rokuje s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Videti je, kot da sta se srečala - bržkone po naključju - na hodniku oziroma v predverju konferenčnega centra in spregovorila nekaj besed.

Cerar in Macron: naš premier bi iz srečanja na hodniku najraje ustvaril "državniški sestanek".
Naslednja fotografija, ki jo je na tviterju objavil Cerarjev piarovski štab, pa je bila tista, na kateri sta slovenski premier in kanadski ministrski predsednik Justin Trudeau. Pod sliko pa je pisalo takole: "S kanadskim predsednikom vlade sva spregovorila o gospodarskem sodelovanju med državama."
Če Cerar v primeru fotografije, na kateri se rokuje z Macronom, ni objavil ničesar, kar bi bilo v nasprotju z vsebino same fotografije, pa je bilo v primeru, ko se je slikal s kandskim premierjem Trudeaujem precej drugače. Predvsem se nam je zdelo zanimivo, da kanadski premier, ki iz Davosa prav tako redno tvital, o dogovarjanjih s Cerarjem ni poročal. Niti besedice. In to kljub temu, da je na svojem tviter profilu pokomentiral in objavljal slike sestankov s predsednikom izraelske vlade Benjaminom Netanjahujem, generalnim direktorjem Microsofta Satyo Nadello, predsednikom Argentine Mauriciom Macrijem, nemško kanclerko Angelo Merkel itd.

Cerarjev tvit o "srečanju" s Trudeaujem.
Podrobna analiza fotografije nas pripelje do zelo konkretnih zaključkov: že kontekst fotografije bolj spominja na izmenjavo nekaj vljudnostnih fraz ob slučajnem srečanju, kot pa na nek v naprej dogovorjen sestanek med predsednikoma vlade dveh držav. Manjkajo zastave, vijolična osvetlitev pa kaže na poznejšo (večerno) uro dogajanja. V ozadju je bilo, kot je razvidno iz fotografije, precejšnje število ljudi. Že takoj se nam je zdelo, da gre za nekakšen sprejem, nikakor pa ne za "sestanek" dveh državnikov, s katerim se je pohvalil naš premier.

Takole je videti resnični sestanek Justina Trudeauja. Zastava, fotelja in stoli za člane delegacije.
Naše sume, da dejansko ni šlo za nikakršen "sestanek", je kmalu potrdil tudi kabinet kanadskega premierja, na katerega se je obrnil naš odgovorni urednik s prošnjo, da nam razložijo naravo in vsebino "srečanja" med Cerarjem in Trudeaujem. Konkretno, zanimalo nas je, kdo je sestanek predlagal ter o čem sta se Cerar in Trudeau pogovarjala. Iz kabineta Justina Trudeauja so nam odgovorili, da sta predsednika vlad "na hitro govorila" na sprejemu, ki ga je v četrtek, 24. januarja zvečer organizirala kanadska delegacija v Davosu.

Odgovor iz Trudeaujevega kabineta je Cerarja postavil na ... kratke noge.
Slovenska različica zgodbe
V kabinetu slovenskega predsednika vlade pa so si za odgovor na naša vprašanja vzeli še nekoliko več časa. V ponedeljek smo jih morali celo precej ostro opomniti, da so nam po zakonu dolžni odgovoriti v predpisanem roku. Pojasnili so nam sicer, da se je Cerar foruma v Davosu udeležil na povabilo njegovega predsednika in ustanovitelja Klausa Schwaba in da se tam srečal z mnogimi predstavniki gospodarstva in držav, med drugimi tudi s predsednikom kanadske vlade Justinom Trudeaujem: "Slovenski premier je s kanadskim sogovornikom ter njihovo ministrico za zunanje zadeve Chrystio Freeland govoril predvsem o krepitvi gospodarskega sodelovanja med obema državama."
Kljub temu, da v slovenskem kabinetu predsednika vlade še vedno stojijo za zgodbo (pravzaprav "fake news"), da sta se Cerar in Trudeau sestala in pogovarjala o krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama, lahko vsak, ki bo prebral ta članek, pride do spoznanja, da ni šlo za noben sestanek. To je sicer eksplicitno potrdil tudi kabinet kanadskega predsednika vlade, medtem ko se Cerarjev kabinet še naprej dela neumnega.
Rokovanje Trudeauja in Cerarja torej ni niti slučajno "sestanek", "srečanje" pa je le toliko, kolikor gre to razumeti dobesedno: premierja sta se srečala na kanadskem sprejemu. Naj za boljšo ilustracijo pokažemo fotografijo, ki jo je iz Davosa poslal hrvaški premier Andrej Plenković, ki se je tam sestal s svojim izraelskim kolegom Netanjahujem.

Hrvaški premier Plenković in njegov izraelski kolega, ki je imel v Davosu očitno veliko sestankov.
Plenković in Netanjahu sta denimo v Davosu potrdila orožarski posel, po katerem bo Hrvaška od judovske države kupila 12 vojaških letal F16 ... česar za Cerarja seveda ne moremo reči, kajti uradni seznam njegovih "srečanj", ki so nam jih razkrili v kabinetu predsednika vlade, razen Macrona in Trudeauja - pa morda še irskega in estonskega premierja - našteva imena, kot so srbski predsednik ter premierji Bolgarije, Makedonije, Bosne in Hercegovine, Albanije in Črne Gore. So imena, zaradi katerih je šel Cerar v Davos?

Iz kabineta Mira Cerarja še kar vztrajajo, da se je premier "srečal" z Macronom in Trudeaujem.
Vse skupaj spominja na basen o lisici in kislem grozdju. Ker lisica nikakor ni mogla do grozdja, se je odločila, da je to kislo ter se zadovoljila z limono, češ da je ta tako ali tako bolj sladka od grozdja. V našem primeru je lisjak Cerar, vendar nas nikakor ni prepričal, da je njegova limona res sladka.