Komentar

In memoriam Uroš Šušterič, 1924-2018

Uroš Šušterič je bil legenda. Poslednji še živeči častnik kraljeve jugoslovanske vojske, vojvoda Ravnogorskega gibanja, soustanovitelj Pučnikove Socialdemokratske zveze Slovenije in potem neumorni upokojenec, ki si je do zadnjega diha prizadeval za priznanje t.i. Jugoslovanske vojske v domovini, edine legalne oborožene sile na jugoslovanskih tleh do leta 1944, ko so zahodni zavezniki hinavsko odrekli Draži Mihajloviću in pragmatično stavili na Tita.

13.02.2018 23:33
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Uroš Šušterič   Kraljevina Jugoslavija   II. svetovna vojna

Foto: arhiv portal+

Uroš Šušterič, vojvoda Triglavski, je bil predvsem vedno in povsod oficir kraljeve jugoslovanske vojske. Takšen gospod je ostal do konca.

V svojem majhnem, s knjigami, zemljevidi, slikami, kipi in odlikovanji napolnjenem delovnem kabinetu, kjer je v "sefu" obvezno hranil tudi kak dober viski, vojne zaloge, je rekel temu, je bil Uroš Šušterič kot kapitan na poveljniškem mostu svoje ladje. Ko sem se kot gost udobno namestil v njegovem kabinetu, je vojvoda Triglavski za seboj zaprl drsna lesena vrata in začelo se je najino potovanje v preteklost. Uroš Šušterič je bil namreč predvsem rojeni pripovedovalec. V svoji delovni sobi je našel tisti mir, ki mu ga je v življenju tolikokrat primanjkovalo. In kot bi se tega zavedal, je bil v "vojnem kabinetu" povsem predan zgodovini in historičnim dogodkom, v katerih ni bil zgolj opazovalec, pač pa predvsem aktivni udeleženec.
 
Takšnega ga bom imel vedno pred očmi. Takšen je bil, ko sem ga leta 2001 prvič srečal v njegovem stanovanju na Zeleni poti, in skoraj enak je ostal tudi takrat, ko sem ga pred nekaj leti zadnjič obiskal v tistem njegovem kabinetu. Kljub visoki starosti in nizki postavi je bil žilav, poln neverjetne življenjske energije, intelektualne bistrosti in smisla za humor. Njegova življenjska zgodba je dovolj romaneskna, da bi po njej lahko posneli film.
 
Marsikaj na Urošu, ki je pred leti od Ravnogorskega gibanja prejel naziv "vojvoda Triglavski", je bilo izjemnega. Marsikaj, kar mi je pripovedoval, ko sva se prvič srečala, sem šele kasneje razumel v celoti, ko sem stvari lahko umestil v širši kontekst.
 
Za prvi vtis, ki sem ga dobil o njem pred več kot šestnajstimi leti, pa bi lahko rekel, da je bil mešanica spoštovanja in (za)čudenja. Predvsem zaradi nazorov, ki jih je Uroš Šušterič imel zelo jasno razdelane in za katere bi rekel, da se skozi življenje niso kaj bistveno spreminjali. Bil je demokrat, socialdemokrat in rojalist, kakorkoli kontradiktorno se to sliši. In če gremo od konca proti začetku: socialdemokrat je bil, ko je leta 1989 skupaj s prijateljem Jožetom Pučnikom ustanavljal prvo takšno stranko na Slovenskem po letu 1945; demokrat je bil pred tem, ko to ni bilo sprejemljivo, v bistvu celo prepovedano, in demokrat je ostal tudi takrat, ko so Pučnikovo socialdemokracijo demontirali nekakšni "demokrati". Ves čas pa je bil Uroš Šušterič na nek način tudi rojalist, kajti brez dvoma je vojna izkušnja zaznamovala vse njegovo življenje.
 
Prav ta del Urošove biografije me je že na začetku najinega poznanstva tudi najbolj fasciniral. Gospod Šušterič je bil namreč oficir kraljeve jugoslovanske vojske in je to ostal do konca. Kot pripadnik Jugoslovanske vojske v domovini je ostal lojalen edini zakoniti oblasti v tedanji državi. Do sredine leta 1944 je bila njegova vojska priznana s strani zaveznikov, potem pa so zaradi Churchillovega pragmatizma in razmer na bojišču status zavezniške vojske prevzeli Titovi partizani, "četniki" oziroma "plava garda" pa so potegnili krajši konec. Čiča Draža, kot mu je dejal Uroš, je bil po vojni pred jugoslovanskim vojaškim sodiščem obsojen zaradi vojnih zločinov in ustreljen, četništvo - oziroma kraljeva Jugoslovanska vojska v domovini - pa razglašeno za sovražno. Kot častnika kraljeve vojske so na smrt z ustrelitvijo obsodili tudi njegovega očeta, Uroša pa obsodili na zaporno kazen in prisilno delo.
 
 
 
 
 
 
Marsikaj je Šušterič o svojem medvojnem obdobju leta 2014 razkril v oddaji Pričevalci na Televiziji Slovenija. Več kot dve uri dolga pripoved daje poglobljen vpogled v medvojno obdobje, opisuje kaotičnost dogajanja tako v Sloveniji kot tudi v drugih delih kraljevine ter potrjuje vso absurdnost konflikta, ki je eskaliral v bratomorno vojno. Šušterič je doživel stvari, ki so nam danes nedojemljive. Njegova pripoved bo za vedno zabeležena na filmskem traku.
 
 
 
Kako je Uroš Šušterič prebil dolgo obdobje med leti 1945 in 1990 - torej skoraj natanko 45 let -, ga nisem nikoli spraševal. Morda je doživljal podobno stisko kot akademik Aleksander Bajt, ki je skoraj celo življenje molčal o nekaterih podrobnostih iz obdobja II. svetovne vojne, šele tik pred smrtjo pa vse podrobno popisal v zajetni biografiji Bermanov dosje. Tudi Uroš Šušterič je napisal več knjig in tudi njegov dosje, ki ga je imela Služba državne varnosti, je moral biti zajeten. Toda vedno sem imel občutek, da Uroš svoje življenske izkušnje na naslednike raje prenaša osebno, z neposrednim stikom, zavedajoč se dejstva, da zgodovina nikoli ni črno-bela. Tisti, ki so mu bili zelo blizu, izpostavljajo njegovo pozitivno energijo, pronicljive misli in predvsem ljubezen. Po vsem, kar je prestal v svojem življenju, ni do nikogar gojil nobene zamere. Ali kot je rekel sam: oprostil sem, pozabil pa nisem.
KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.031
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.501
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.191
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 735
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474