Komentar

Levo-desna korespondenca: Dimitrij Rupel odgovarja Marko Crnkoviču

Marko Crnkovič je 24. februarja 2018 napisal "Pismo Dimitriju Ruplu o desničarjih (in v nadaljevanju tudi o levičarjih)"vir, v katerem je priznal, da pri govorjenju o levici in desnici "zanemarjamo nianse". Domneval je, da mi je - piscu teh vrstic - od levice ob vsej distanci ljubša desnica, njemu pa je od desnice ljubša levica. Na koncu sklepa, da se o pomenu besed ne moremo zediniti "zaradi naše (post)partizanske in (kripto)komunistične zgodovine".

25.02.2018 21:33
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   Marko Crnkovič   Dimitrij Rupel   desnica   levica   Evropski parlament   Milovan Djilas   Edvard Kocbek

Foto: arhiv portal+

Marka Crnkoviča resno sprašujem, ali imajo v Sloveniji večje težave tisti, ki se zapletejo v polemike z levico, ali tisti, ki kritizirajo desnico? Moje mnenje je, da se bolj splača spoopadati z desnico kot z levico in da ima slovenska levica na voljo mnogo več orodij za premagovanje svojih desničarskih nasprotnikov kot jih ima desnica.

Mislim, da se o pomenu desnice in levice ne bo tako težko zediniti, če bomo pošteni. Oznako, ki so jo (menda vse od leta 1974) zame osebno uporabljale obveščevalne službe jugoslovanskega/slovenskega partijskega establišmenta (Udba, Kos ...), da namreč predstavljam "meščansko desnico", je mogoče razložiti relativno preprosto. Te službe so se imele za ustanovo oz. za avantgardo levice; vsi, ki se nismo istovetili z njo oz. ji nismo bili poslušni, smo bili logično desničarji. V razmerah, ki jih Crnkovič opisuje kot postpartizanske in kriptokomunistične, je bilo mesto levice trajno zasedeno z enopartijskim režimom, kar pomeni, da je bila nasprotna stran, s katero so komunisti večinoma pospravili in ki so jo imenovali desnica, škandalozen, nezakonit in kazniv pojav. Prestavitev iz levice na desnico, kar se je meni osebno zgodilo med služenjem vojaškega roka leta 1973, je pomenila poklicno in politično izobčenje.

 

Najbolj posrečeno ime za jugoslovansko komunistično oblast je iznašel Milovan Đilas. Imenoval jo je novi razred, za katerega je bilo značilno vzvišeno, nasilno, celo zločinsko, arogantno in nedotakljivo oblastno ravnanje, in ki je prevzel vse vzvode, predvsem pa premoženje starega režima. Desničarstvo in levičarstvo sta bila del partijsko-policijske ureditve v času realnega in poznega socializma, torej smo po osamosvojitvi dobili edinstveno priložnost, da to terminologijo vržemo na smetišče. Da se imajo danes razočarani in obupani komunisti, njihovi dediči in privrženci za levičarje, je seveda kolosalen nesporazum. Poiščimo si pomoč drugje.

 

Webstrov slovar Levico (Left) opisuje kot "posameznike ali skupine s prepričanjem, za katero sta značilna nasprotovanje uveljavljenemu redu in želja po njegovem spreminjanju (z reformo ali z revolucijo) - predvsem v politiki - in ki običajno zagovarjajo spremembe v imenu večje svobode in blaginje navadnih ljudi (demokratični Levici pripadajo izročilo liberalizma, demokracije in socializma…)". O Desnici (Right) pove, da je "tisti del zakonodajnega telesa, ki se nahaja desno od predsedujočega funkcionarja in v katerem v celinskih evropskih in drugih državah s podobnimi političnimi vzorci sedijo člani, ki imajo bolj konservativna ali desničarska stališča o političnih vprašanjih kot drugi člani".

 

Francoski Larousse Levico (la Gauche) razlaga kot "skupino strank in državljanov, ki si želijo politične in družbene spremembe v korist najrevnejših družbenih razredov", Desnico (la Droite) pa kot parlamentarno skupino, ki sedi desno od predsedujočega in je običajno konservativna.

 

V slovenščini je o desnici in levici relativno zgodaj (1937) pisal Edvard Kocbek v "Premišljevanju o Španiji":

 

" ... Levica, gnana od množic, je začela razvijati socialno revolucijo, desnica pa je skokoma napredovala v fašizem ... Borba se vedno bolj zavlačuje, oba tabora se tehnično izpopolnjujeta s pomočjo iz inozemstva, vladi pomaga Rusija, upornikom pa Nemci, ki so poslali okrog 100.000 mož, 300 avionov in izdali že blizu 200 milijonov mark. Italijani pa najbrž še vsega več. Španski narod je smrtno razdeljen, že pol leta traja bratomorna vojna, gode se najblaznejše stvari, uničuje se narodno premoženje, poleg tega pa je izgubilo življenje okrog 250.000 ljudi.

 

... Na obeh straneh se godijo krute stvari, obe strani sta krvavi, noben tabor ni izvzet od krivde na mučenju, ubijanju, požigih in ostalih nečloveških dejanjih. To je treba reči zato, ker večina evropskega tiska poroča tako, da nehote vzbuja predstavo o belem ali pravičnem ter o rdečem ali ubijalskem taboru. Če pa je zares potrebno kak tabor posebej ošibati, potem je to fašistični tabor, ki se postavlja za branilca krščanstva, pa pri tem nekrščansko nastopa.

 

... Kot kristjani obsojamo levičarsko brezobzirnost, zato moramo grajati tudi desničarsko silovitost ..."

 

 

V stari Jugoslaviji je kritično stališče o desnici Kocbeku prineslo izobčenje iz Cerkve, njegova kritika levice pa mu je (ne le zaradi Premišljevanja o Španiji) povzročila usodne težave v novi Jugoslaviji. Tu se zdaj postavlja zanimivo vprašanje: ali je neodvisna Slovenija bolj podobna stari ali novi Jugoslaviji? Marka Crnkoviča resno sprašujem, ali imajo v Sloveniji večje težave tisti, ki se zapletejo v polemike z levico, ali tisti, ki kritizirajo desnico? Moje mnenje je, da se bolj splača spoopadati z desnico kot z levico in da ima slovenska levica na voljo mnogo več orodij za premagovanje svojih desničarskih nasprotnikov kot jih ima desnica. Kritika levice je bolj tvegana od kritike desnice. Privilegijev in kariernih dosežkov kritikov desnice tu ne mislim navajati, naj zaenkrat zadostuje, če rečem, da so številni in znatni.

 

Kdo pa so levičarji in desničarji? Kako so razporejene stranke v evropskem in slovenskem parlamentu? V Evropskem parlamentu na skrajni desni sedijo Skupina Evrope narodov in svobode, Skupina Evropa svobode in neposredne demokracije in Skupina evropskih konservativcev in reformistov. Te skupine predstavljajo okrog 20% vseh poslancev. Na levi pa sedijo Konfederalna skupina evropske združene levice (7%) in Skupina naprednega zavezništva socialistov in demokratov v EP (25%).  Če zanemarimo zelene, sta na sredini dve skupini: Liberalci in demokrati za Evropo (9%) in Evropska ljudska stranka krščanski demokrati (29%).

 

Bistvo našega nesporazuma pokaže primerjava evropskega in slovenskega parlamenta. V slednjem najbolj desno sedijo poslanci krščansko-demokratske Nove Slovenije, poleg njih je Slovenska demokratska stranka. Obe slovenski stranki spadata v okvir EPP, ki v Bruslju velja - kot smo videli - kot sredinska stranka. Manj zavajajoč je položaj slovenske levice: v Državnem zboru na levi sedijo Združena levica, Socialni demokrati in Demokratična stranka upokojencev, ves sredinski prostor pa je zasedla Cerarjeva SMC. Ta stranka je odrinila dve sredinski stranki na desno, svojo oblastno in poveljniško mašinerijo pa uporablja za njuno diskvalifikacijo in demonizacijo.

 

Levica in levičarstvo sta postala sredstvi za upravičevanje različnih spornih poslov, društev, civilnodružbenih organizacij, protestov in demonstracij. Bistveno spoznanje tukajšnjega premišljevanja je, da si vladajoči razred in njegova veleposestniška omrežja (za katera je bila - kot pravijo bistrejši slovenski ekonomisti - Ljubljanska banka zasebni bankomat, in ki se prav zato upirajo njeni privatizaciji oz. prodaji) ne morejo veljati za levico. To vodi k drugemu sklepu: da ni dostojno napadati t.i. desnice (ki dejansko ni nič drugega kot desna sredina) s stališč, ki so objektivno povezana z nasiljem in krajo.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Paznica s Kolodvorske in čiščenje javne hiše
12
26.09.2023 20:28
Ali se vsi ti, ki hlapčevsko in suženjsko podpirajo trenutne politikante, ki jim dobesedno nekam lezejo, ki se slinijo in samo ... Več.
Piše: Denis Poniž
Migracijska tempirana bomba
14
24.09.2023 21:21
Politika, domača in evropska, se problematike migracij loteva podobo kot podnebnih sprememb. Veliko moraliziranja, političnega ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
25
23.09.2023 10:19
Leta in leta političnega kupčkanja na RTV Slovenija, vladnega vmešavanja v uredniško delo ter nenormalnega novinarskega ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
23
21.09.2023 23:17
Čez tri mesece bomo praznovali 33. obletnico plebiscitarne odločitve velike večine Slovencev in vseh slovenskih državljanov za ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.358
02/
Paznica s Kolodvorske in čiščenje javne hiše
Denis Poniž
Ogledov: 1.994
03/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.010
04/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.634
05/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.193
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.201
07/
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
Andraž Šest
Ogledov: 1.109
08/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.790
09/
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
Valerio Fabbri
Ogledov: 401
10/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.279