Komentar

Dipo mi paše, ampak humanistika se splača

Pred kratkim je kot strela z jasnega med učitelji klasične literature vsega sveta zaokrožila novica, da je Bill Willer, izjemno uspešen finančnik in doktor filozofije, doniral ameriški univerzi Johns Hopkins 75 milijonov dolarjev. Za razširitev oddelkov filozofske fakultete. Novica o največji tovrstni donaciji vseh časov je neverjetna, a resnična. Tudi med ekonomisti, finančniki, menedžerji se krepi spoznanje, da se humanistika splača.

11.03.2018 13:00
Piše: Zoran Božič
Ključne besede:   humanistika   učenje   klasika   Homer   Shakespeare   Bill Willer

Pred približno petnajstimi leti sem skoraj padel v depresijo. V nekem članku sem prebral, da v ZDA poznavanje klasične literature, ki je nekoč veljalo za izkaznico izobražene elite, hitro izgublja na veljavi. Sodobni japiji so lahko bogati in ugledni tudi brez poznavanja Homerja in Shakespearea in Tolstoja in Ibsena in Orwella ... In lahko zadostijo šolskim zahtevam tudi z branjem povzetkov, s povzetki prebranega, z učenjem povzetkov branja povzetkov. Kdo bi se mučil z dva tisoč stranmi romana Vojna in mir, če za šolsko rabo zadošča petdeset strani priročnika Kresničke? In napoved, da gre ta trend skozi vrata nepovrata ...

 

Zamislil sem se. Zgrozil. Vedoč, da vse dobro in slabo prihaja tudi na sončno stran Alp. Kaj naj odgovorim dijakom na upravičena vprašanja "Čemu brati? Čemu brati klasike? Čemu brati stare, zaprašene, razpadajoče bukve?"? Širjenje obzorja? Hm. Bogatenje besednega zaklada? Hm hm. Oblikovanje osebnosti? Hm hm hm. Osebna stiska učitelja, ki dobro ve, da je denar sveta vladar tudi v naši kurji državici in da le "petica da ime sloveče". In da mi pri tem čisto nič ne pomaga natančno branje zemljevidov domotožja ...

 

Samo moja prislovična graparska trdoživost in puntarska trma sta me priklepali na pouk tukaj in zdaj in z lažnim optimizmom, da smo Slovenci lahko tudi napaka v družbeno-ekonomskem razvoju, sem premagoval skušnjavo, da se vržem s solkanskega mostu brez "bandžidžampinga". Še naprej sem tiraniziral uboge najstniške dušice in preverjal vsako domače branje in z zvrhano zajemalko pedagoškega erosa prepričeval nemočne, da je dilema Antigone še danes aktualna ... Dokler me ni pred natančno osmimi leti skoraj streznilo odprto pismo Gregoryja A. Petska rektorju newyorške državne univerze v Albanyju, ki je v humanistiki videl le nepotreben strošek. Briljanten zapis o Faustovi kupoprodajni pogodbi s hudičem, živ dokaz o dragocenosti klasične literature in o škodljivosti ukinjanja humanističnih smeri na tej univerzi je izgledal kot boj z mlini na veter. "Aha, japiji, ki so bogati in ugledni, zmagujejo," sem si resignirano rekel. Pa sta me spet popadli graparska trdoživost in puntarska trma in sem še naprej tiraniziral uboge najstniške dušice in preverjal vsako domače branje. Nisem hotel razumeti, da je že davno minil čas očetov ...

 

Pred kratkim je kot strela z jasnega med učitelji klasične literature vsega sveta zaokrožila novica, da je Bill Willer, izjemno uspešen finančnik in doktor filozofije, doniral ameriški univerzi Johns Hopkins 75 milijonov dolarjev. Za razširitev oddelkov filozofske fakultete. Novica o največji tovrstni donaciji vseh časov je zdaj tudi na sončni strani Alp. Neverjetna, a resnična. Tudi med ekonomisti, finančniki, menedžerji se krepi spoznanje, da se humanistika splača. Ker se je ne da programirati, ker ne operira s številkami, ker razgalja, opozarja, celo predvideva. Ker motri ta svet, njegovo dejanje in nehanje s kritične razdalje, je dragocena in ima tržno vrednost.

 

Ja, humanistika se splača. Zato bom še naprej, tokrat brez graparske trdoživosti in puntarske trme, spodbujen s spoznanji iz novega sveta, tiraniziral uboge najstniške dušice in preverjal vsako domače branje. In prepričeval bodoče ekonomiste, da je dilema Antigone še danes aktualna. Predvsem z namenom, da naše šole ne bodo samo bivališča teles, ampak tudi bivališča duš.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
1
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.048
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.697
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.740
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.394
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.095
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 593
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.329
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 445