Komentar

Kdo bo umrl v opoziciji?

Brez lovk po državnih institucijah, paradržavnih podjetjih in brez sivega denarja so koalicijske stranke praviloma obsojene na nekajletno vožnjo v leru.

20.07.2014 22:30
Piše: Kizo

Ob hudo populistični Združeni levici bo SD postala nepotrebna. Levosredinska ne bo, ker bo to SMC, histerična ne more biti nikoli bolj kot ZaAB in rdeče radikalna, kot ZL.

Bodimo realni, Karl Erjavec verjetno zaradi neučakanosti že teden dni ne spi, fant bi v vlado in to tako silno, da če se ga kmalu ne polije z vodo, zna doživeti samovžig.

 

Združena levica lahko preživi samo v opoziciji. Takšna je narava radikalnih komunističnih strank. Vsak vdor realnosti v njihove fantazije in gradove v rdečih oblakih bo namreč preveč boleč, da bi preživeli.

 

Ocena verjetnosti preživetja Združene levice v opoziciji? 60 odstotkov. Ne 100 odstotkov, ker gre za radikalce, ki če bodo prekršili zakone komunistične morale ali pa se kot pravi radikalci začeli preštevati in cepiti med seboj (kar je ob maoistki Tomičevi realno), bodo sami sebi izvedli politično evtanazijo.

V tej kolumni bomo analizirali koalicijska pogajanja, ki se po napovedi začenjajo ta teden. Ker tema, kdo bo v koaliciji, ni ravno zanimiva (če o tem piše Delo, je to že znak, da je tema dolgočasna in v domeni medijskega inženiringa), se bomo raje posvetili vprašanju, kdo si ne more privoščiti, da ga Cerar v koalicijo ne povabi. 

 

 

Pogoji za politično preživetje 

 

Prvič, politična stranka, ki ni ravno radikalna, težko preživi v opoziciji, če je enake politične barve kot koalicija, saj postane očitno, da je na svojem političnem polu odvečna. Brez njih lahko koalicija preživi in zato hvala lepa pa zdravi ostanite. Še več, brez njih preživijo predatorji, zato je popolnoma nepotrebno, da ti še naprej investirajo v njen politični marketing in medijski inženiring.

 

Drugič, ker se koalicije med predatorji in političnimi strankami praviloma sklepajo za štiri leta (zadnje čase vidimo, da tudi za krajše obdobje) in ker so te koalicije izrazito nestabilne, saj predatorji hitro prebegnejo k tistemu, ki bi jim lahko izkrčil več politične moči, je sedenje v opoziciji prekletstvo za vsako politično stranko (izjema je zadnje leto vlade, če seveda postane nedvoumno, da jih bo nasledila opozicija).

 

Brez lovk po državnih institucijah, paradržavnih podjetjih in brez sivega denarja so koalicijske stranke praviloma obsojene na nekajletno vožnjo v leru. Morebitna predatorska sredstva, ki pridejo v igro pri amandmiranju in sprejemanju zakonov, so namreč premajhna, da bi nahranila strankarske mreže. 

 

 

Primer Karla Erjavca

 

Bodimo realni, Karl Erjavec verjetno zaradi neučakanosti že teden dni ne spi, fant bi v vlado in to tako silno, da če se ga kmalu ne polije z vodo, zna doživeti samovžig. To je naravno, ker brez udeležbe v vladi ni mest v upravnih odborih kake Luke Koper in ni medijske zaščite, ki v imenu sestave leve koalicije Erjavca vedno znova ubrani vseh mogočih napadov. Še manj bo preživel mit o tem, kako Erjavec rešuje upokojence, ker opozicijska stranka praviloma ne more reševati ničesar.

 

Skratka, Erjavec te dni zelo dobro ve, da če ga ni v vladi, potem ne obstaja več. Erjavec tudi ve, da je tokrat njegova cena zgodovinsko gledano najnižja: Cerar se mora odpovedati socialni kapici (kar ni težko, saj je že doslej obljubil kvečjemu premislek o "delni" socialni kapici), obljubiti davek na luksuzne dobrine (kar spet ni težko, saj iz programa SMC sledi, da so davki v domeni moralne presoje o odločitvah sodržavljanov) in seveda, vrniti mora regres "našim upokojencem". Ta regres pa je precej nižja cena, kot jo je Erjavec postavil Pahorju 2008, ko je zahteval višje pokojnine (in fantaziral celo o 1000 evrih) in precej nižja cena, kot jo je postavljal Jankoviću in Janši z vsemi usklajevalnimi formulami. 

 

Kakšna je ocena verjetnosti preživetja Karla Erjavca v opoziciji? Čeprav demografija ne dela za volilni rezultat prvega neupokojenega upokojenca slovenske politike in čeprav bi ga kot opozicijskega klovna izrezali iz medijev in verjetno zadušili z afero Balažic in še kakšno, ne gre podcenjevati njegove politične prevrtljivosti. Verjetnost njegovega preživetja v opoziciji ocenjujem na 25 odstotkov.

 

 

Primer SD

 

SD v koalicijo enostavno mora. Zakaj? Njena neformalna moč namreč bistveno presega njeno politično moč. Šest poslancev tvori parlamentarni drobiž, toda strankini jamniki vseeno predstavljajo kakšno polovico slovenske paradržavne ekonomije. Za te fante je znano, da imajo svoje vzvode, pamet in moč in da jih je težko prevzeti, oziroma, da se morajo "tastari" strinjati. In "tastari" so postali tako zelo konservativni, da se po primeru Janković strinjajo samo še preko SD.

 

Da sploh ne omenim močnih SD-jevih pijavk po javni upravi, ki se lahko takoj odmrznejo, če se koaliciji brez SD zgodi samo hipna nestabilnost. Na kratek rok Cerar nima izbire. SD-ju sicer medijske pozornosti ne bo nikoli zmanjkalo in nihče jih ne bo načrtno obskuriziral tako kot bi DeSUS, če pristanejo v opoziciji, ampak ob hudo populistični Združeni levici bo SD postala nepotrebna. Levosredinska ne bo, ker bo to SMC, histerična ne more biti nikoli bolj kot ZaAB in rdeče radikalna, kot ZL.

 

Ocena verjetnosti preživetja SD v opoziciji? 40 %. Manj kot pol zaradi tega, ker so mogoče "tastari" res konservativni, niso pa popolnoma nori. Bolj kot bo SMC "drnovškasta", več predatorjev in njihovih poslov bo sklenjenih s SMC in ad-hoc projektne in zakonske koalicije bodo po nuji stvari prerasle v bolj stabilne in trajne. In tudi če SD preide v koalicijo ali opozicijo, je zelo mogoče, da bo šla po poti SLS. Torej po poti nekajletnega usihanja in bežanja predatorjev, kar jih bo stalo mnogo.

 

 

Primer ZaAB

 

Bodimo pošteni, ZaAB je slaba usluga za katerokoli koalicijo. Verjetno je niti Saddam Hussein ne bi želel ob sebi. Pustimo ob robu, da je Alenka Bratušek histerizirana, dejstvo je, da institucionalne uzurpacije, kot je denimo zaustavljanje privatizacije, delirično samopredlaganje za Evropsko komisarko, pisarjenje poceni predvolilnih pisem v Vatikan (ne pozabite, z njimi je prišel posmeh v mednarodnih diplomatskih krogih) in uzurpacija celotne vlade in SOVE za bizarne ideje (afera Balažic), postavlja ZaAB prej v politično obskurnost, kot v vladno koalicijo.

 

Njena sreča je samo grandiozen plan, da se preko njene stranke izsili SMC, ki je prevelika za stabilno obvladovanje s strani ene same skupine predatorjev, in se s tem zagotovi roko nad energetiko, infrastrukturo in telekomunikacijami. Ti predatorji so močni, ker so že dolgo tu (imena poznajo Perovič, Vukovič, Delić. Vprašajte njih, oni so tisti, ki so po vseh teh letih dolžni prvi razkriti ta imena), ne gredo nikamor stran in imajo stabilno mrežo, zato se jih katerakoli stranka težko ubrani. Še več, so v nizkem štartu. Slaba novica za ZaAB pa je, da je ta njihov adut za vstop v koalicijo fatamorganske narave. Ena najbolj stabilnih predatorskih mrež se lahko dramatično prilagodi in vstopi v naslednjo levo stranko, preden Alenka Bratušek izgovori Zoki.

 

Ocena verjetnosti preživetja ZaAB v opoziciji? Ker je njihov edini adut stalno prilagajoča se mreža predatorjev, njihova verjetnost preživetja ne more presegati statistične napake 5 odstotkov. Alenka Bratušek je brez medijskega inženiringa privlačna kvečjemu za ostareli del levega volilnega telesa, ki prihaja v erektilno drugo mladost. Ampak ti lahko volijo tudi Erjavca.

 

 

Primer Združene levice

 

Združena levica lahko preživi samo v opoziciji. Takšna je narava radikalnih komunističnih strank. Vsak vdor realnosti v njihove fantazije in gradove v rdečih oblakih bo namreč preveč boleč, da bi preživeli. Kaj hočemo, če ni revolucionarne misli in dejanj, radikalna desnica ne more obstajati. Da bi se Združena levica javila v vladi in dvigovala roke za privatizacijo, ne bo šlo (tako kot se ni izšlo, da je bil Lukšičev SD istočasno proti privatizaciji in za privatizacijo tistih znamenitih 15 podjetij).

 

Poleg tega bi bil tisti, ki bi jih vzel v koalicijo, še manj razsoden, kot nekdo, ki v koalicijo povabi Alenko Bratušek. Doslej so levičarji in njihovi predatorji verjetno že dojeli, da če koalicija ni stabilna, je ni in ni rent. In ker je zaradi svoje radikalnosti ZL še manj stabilna kot DL, to ne more biti dobro. Da poči koalicija že v prvem mesecu, ko bo potrebno sprejeti rebalans proračuna, bi bil samo indikator, da koalicijo vodi popoln idiot.

 

Ocena verjetnosti preživetja Združene levice v opoziciji? 60 odstotkov. Ne 100 odstotkov, ker gre za radikalce, ki če bodo prekršili zakone komunistične morale ali pa se kot pravi radikalci začeli preštevati in cepiti med seboj (kar je ob maoistki Tomičevi realno), bodo sami sebi izvedli politično evtanazijo.

 

 

Primer NSi

 

NSi se od vseh zgoraj navedenih nahaja v najtežji poziciji. Glede na to, da je Janša nanje vrgel fatvo komunističnih izdajalcev, ne morejo narediti ničesar, da bi zagrižene desničarje zaustavili pri tem, da na vsakem koraku neusmiljeno puščajo kri komurkoli, ki upa priznati, da je volivec te stranke.

 

Če torej gredo v vlado, se bo posebej zavzeto angažiralo vse, kar je na ne-NSi desnici, da se razpoči stranko. Če ne gredo v vlado, pa je jasno, da jim pobegne del volilnega telesa, ki jih je zdaj podprl zaradi programskih izhodišč in občutka, da glas za NSi ni glas za Janšo. Poleg tega v opozicijskih klopeh ne bodo nikoli mogli bolj glasno kot SDS dokazati komunističnih zarot. Da niti ne govorimo, kako zelo bodo vanje skočili medijski inženirji, ki jih danes vztrajno rinejo v vlado. Predznak "drnovškasta" vlada nosi s seboj ali nagrado ali kazen, tako enostavno in vsem na očeh je to.

 

Ocena verjetnosti preživetja v opoziciji: 80 odstotkov. SDS se bo mogel slej ko prej naveličati puščanja krvi NSi-jevcem. Če se bodo ti še naprej pomikali proti CDU stilu desnice, bodo ne glede na izrazito sovraštvo, ki prihaja iz SDS in medijske pokole, ker Cerarju niso omogočili "drnovškastih" kvalitet, lahko preživeli. Ni 100 odstotkov, ker kdo pa lahko s popolno gotovostjo trdi, da se na desnici ne bo pojavila kakšna nova stranka, ki bo izpeljala enako kot SMC na levici, oziroma tisto, kar DL ni uspelo?

 

Torej? Zdaj veste, katere stranke si ne morejo privoščiti opozicije. Zato spremljajmo resničnostni šov "Predatorji iščejo pot v koalicijo" (zaradi ihte jih boste lahko tudi identificirali v javnem prostoru), ki se bo (tako pravijo "resni" slovenski mediji) začel sestavljati ta teden.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
1
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
22
07.06.2023 18:00
Zmaga na glasovanju je bila velik uspeh. Nagrada za pravilno odločitev - ob pravem času na pravem mestu in dobro delo slovenske ... Več.
Piše: Anže Logar
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.753
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.305
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.735
04/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.542
05/
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
Anže Logar
Ogledov: 1.157
06/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 1.017
07/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.200
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 943
09/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.288
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.964