Komentar

Putin in formula "trajnega mandata": Slovenske in ruske volitve

Za Evropejce in tudi za Slovenijo ponujajo najnovejše ruske volitve veliko snovi za premišljevanje. Poleg dolgotrajne in nedotakljive koncentracije moči v eni osebi nas morajo skrbeti posegi Rusije na področju, ki ga imenujejo "bližnja tujina", in obsega ozemlje nekdanje Sovjetske zveze, če ne celo Varšavskega pakta.

17.03.2018 00:53
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   Vladimir Putin   Rusija   Slovenija   Brežnjev   Tito   Kremelj   volitve   Sovjetska zveza   KGB

Foto: Profimedia

Zakaj Putinova formula trajnega mandata doslej ni zamikala nobenega slovenskega predsednika republike?

V demokratičnih državah je izid volitev načeloma in običajno nepredvidljiv, vendar temu stališču oporekajo moderne javnomnenjske ankete, raziskave in napovedi. Čeprav se pri nekaterih nedavnih glasovanjih (brexit, izvolitev Donalda Trumpa) niso potrdile, se to pri Vladimirju Putinu – ki se letos že četrtič (2000, 2004, 2012, 2018) poteguje za predsedniški položaj, premor med letoma 2008 in 2012 pa je izkoristil na položaju predsednika vlade – najbrž ne bo zgodilo in bo torej čez nekaj dni po volji ruskega ljudstva nadaljeval z vodenjem države. Glede trajanja tega vodenja je Putin že dosegel Brežnjeva, ki je vladal 18 let, ne pa tudi Stalina, ki je vladal 30 let ali Tita, ki je vladal 35 let. Mimogrede se lahko vprašamo, zakaj Putinova formula trajnega mandata (dvakrat predsednik republike, nato predsednik vlade, nato vrnitev na položaj predsednika republike) doslej ni zamikala nobenega slovenskega predsednika republike. Pri nas je Pahor posnemal Putina le v drugem delu svoje kariere.

 

Kljub mnogim razlikam so si slovenske in ruske volitve podobne. Kljub temu, da je bil nekoč v službi pri obveščevalni službi KGB, ta pa je bila podaljšana roka Komunistične partije, se Vladimir Putin ne želi povsem poistovetiti z vladajočo stranko Enotna Rusija, ampak si – v očeh ruskih volivcev – ustvarja podobo nadstrankarskega voditelja. Bolj pomembna pa je Putinova gospodarska politika. Položaj v Rusiji je seveda precej drugačen od slovenskega, saj Slovenija nima nafte in plina, ki sta v minulih letih prispevala od četrtine do polovice ruskega proračuna. Bistveno je prepričanje vladajočega razreda, da je ohranjanje oblasti važnejše od gospodarskega napredka. Kot beremo v članku Chrisa Millerja, Rusi bolj kot gospodarsko rast cenijo nizko brezposelnost in zanesljive pokojnine. V Rusiji se državljani po vsem videzu lažje odrečejo večjim plačam in učinkovitosti kot pokojninam in plačevanju nepotrebnih delavcev, ki delajo v zastarelih tovarnah iz sovjetskih časov.

 

Gregory Feifer opozarja, da Rusi nimajo dvomov o svetli prihodnostti, pač pa se jim bolj nepredvidljiva zdi preteklost. S tem sta mišljena splošno občudovanje zgodovine carske Rusije in (Putinova) domneva, da je bil razpad Sovjetske zveze velika nesreča. Ruska politika ostaja proti-zahodna, kar se kaže od – sicer pravočasno prepozne – podpore pravoslavni Srbiji in oviranja Črne gore pri njeni integraciji v EU in NATO do svarilnih pohodov nad Gruzijo in Ukrajino, predvsem nad Krim. Zahodnim državam, predvsem pa Američanom so se dvignile obrvi zaradi Putinove napovedi nove generacije jedrskih orožij, interkontinentalnih raket in jedrskega torpeda, ki naj bi prelisičil ameriško obrambo; zaradi hekerskih napadov na računalniške sisteme v državah Nata in zaradi poskusov umorov neprijetnih nasprotnikov establišmenta, kot je bila zastrupitev nekdanjega ruskega vojaškega obveščevalca Sergeja Skripala.

 

Zahodni mediji sicer kritično opazujejo rusko politično in gospodarsko sceno, kar je danes lažje, ker je Rusija kljub vsemu bolj odprta in prozorna, kot je bila Sovjetska zveza in so zahodne analize imenovali "kremljologija". Veliko poročil je o ponovni nacionalizaciji energetskih družb, o kremeljskih oligarhih in o "kleptokraciji", čeprav so opazna tudi opozorila, da se Putin oddaljuje od stare garde nedostojno premožnih tovarišev in jih nadomešča s slabotnejšimi mladimi birokrati, ki so vdani njemu osebno.   

 

Za Evropejce in tudi za Slovenijo ponujajo najnovejše ruske volitve veliko snovi za premišljevanje. Poleg dolgotrajne in nedotakljive koncentracije moči v eni osebi nas morajo skrbeti posegi Rusije na področju, ki ga imenujejo "bližnja tujina", in obsega ozemlje nekdanje Sovjetske zveze, če ne celo Varšavskega pakta. Predvsem pa ni mogoče prezreti nostalgije po starih komunističnih časih. V ruskem primeru gre za enakopravni/konkurenčni položaj na bojišču hladne vojne, v slovenskem za vodstveno vlogo v gibanju neuvrščenih.

 

Ob vsem tem tolaži podatek, da bruto družbeni proizvod Rusije znaša 1283 milijard dolarjev, Južne Koreje 1411, Italije 1850, Francije 2456, Nemčije 3460, Združenih držav Amerike pa 18570 milijard dolarjev.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.497
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.077
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.157
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.012
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287