Objavljamo nadaljevanje ponedeljkove raziskave javnega mnenja agencije Episcenter: 1005 polnoletnih anketirancev je povedalo, kaj si mislijo o politikih. Rezultati niso posebno presenečenje: Janša je odločen in se najbolj spozna na gospodarstvo, Miro Cerar najslabši vodja, najbolj neodločen in tudi precej neučinkovit, medtem ko se Luka Mesec najmanj spozna na gospodarstvo.
S pomočjo vprašanj, ki smo jih zastavili v anketi agencije Episcenter, opravljeni na vzorcu 1.005 respondentov v obdobju med 30. marcem in 10. aprilom, smo polnoletne državljani prosili, naj ocenijo osebne lastnosti nekaterih predsednikov strank. Izbrali smo samo tista imena, za katera mislimo, da bodo najbolj zaznamovala prihajajočo volilno kompanjo. Volivci oziroma anketiranci so tako ocenjevali naslednje predsednike strank:
Pri oceni smo upoštevali odstotek tistih odgovorov, kjer so se anektirani povsem strinjali s postavljeno trditvijo. Rezultati so na nek način potrdili "ljudski glas" oziroma uveljavljeno prepričanje med ljudmi, po katerem za najboljšega (najodločnejšega) vodjo velja prvak opozicije Janez Janša, sledi mu kamniški župan Marjan Šarec, o katerem poznavalci vedo povedati, da na občini Kamnik zadnje čase pogosto povzdiguje glas nad sodelavci. Relativno visok odstotek, ki je pripadel Janši, sovpada z izsledki prvega dela Episcentrove ankete, ki smo jo na portalu+ objavili v ponedeljek (vir) in kjer je SDS zasedla prvo mesto med strankami. No, ko gre za ocenjevanje voditeljskih sposobnosti, jo je zelo slabo odnesel aktualni premier v odstopu Miro Cerar; če 17 % anketirancev verjame, da je Janez Janša dober vodja, ima takšno mnenje o Cerarju zgolj in samo 3 % ljudi. Janša je torej v tem pogledu šestkrat bolj prepričljiv od tistega predsednika vlada, ki ga je ljudski glas duhovito preimenoval v Cmerarja.

Prikaz odstotka odgovorov "Popolna se strinjam" na trditev, da je "dober vodja".
Janša najbolj, Cerar pa najmanj odločen
Čeprav je Miro Cerar poskušal v vseh svojih dosedanjih nastopih poudariti, da je "odločen", mu to verjame komaj 2,7 % anketirancev. Isti volivci so največ odločnosti pripisali Janezu Janši - tako jih meni več kot 30 %. Marjan Šarec je drugem mestu s 17,97 %. Na relativno nizko stopnjo odločnosti glede na doseg stranke so pri Marjanu Šarcu po naši oceni zagotovo vplivali njegovi ne najbolj prepričljivi medijski nastopi v predsedniški kompaniji. Za relativno zelo odločnega pa se je na tretjem mestu izkazal tudi novinar Bojan Požar. Kajti kljub temu, da gre za novo ime v politiki, je Požar v očeh volivcev bolj odločen kot Bojan Dobovšek, Matej Tonin, Dejan Židan, Luka Mesec ali Karl Erjavec.

Prikaz odstotka odgovorov "Popolna se strinjam" na trditev, da je "odločen".
Najbolj nesposoben od vseh je Židan
Tudi po sposobnosti je Janez Janša na prvem mestu. In tudi tu mu sledi kamniški župan Marjan Šarec. Ravno tako se je v primerjavimi z drugimi izkušenimi poilitičnimi mački precej visoko, in sicer na četrto mesto uvrstil Bojan požar. Zadnje mesto v tej klasifikaciji s 6,09 % zaseda Dejan Židan, predsednik socialnih demokratov. Odsotek je pri njem kar za dobro polovico nižji od odstotka, ki so ga volivci sicer namenili stranki SD. To lahko pomeni dvoje: da velja Židan za precej nekompetentega celo v očeh lastnih volivcev ter da je stranka s tem, ko ga je postavila na predsedniški položaj, naredila slabo potezo, saj ima v svojih vrstah nekaj sposobnejših kadrov, ki pa doslej še niso stopili v ospredje.

Prikaz odstotka odgovorov "Popolna se strinjam" na trditev, da je "sposoben".
Janez Janša, gospodarstvenik in inteligentnež
Če Miro Cerar mlajši v očeh slovenskih državljanov velja za najslabšega voditelja, Luka Mesec za tistega, ki nima kaj dosti pojma o gospodarstvu, Dejan Židan pa za najmanj sposobnega, potem Janez Janša teh težav nima. Velja za najbolj inteligentnega in je na prvem mestu tudi v poznavanju gospodarstva. V večini ključnih parametrov, ki so v očeh volivcev pomembni pri izbiri kandidata za premiersko funkcijo, je Janez Janša uvrščen na prva tri mesta.
Seveda pa to še en pomeni, da bo tudi bodoči premier. Janša ima v slovenskem javnem mnenju druge probleme, ki so - vsaj tako bodo trdili strokovnjaki za javno mnenje in politični marketing - vsaj deloma rešljivi že s tem, da bi se začel izogibati prepogostim javnim izjavam, ki se nanašajo na preteklost, pravosodje in medije. Janša je takšne nasvete poslušal leta 2004 in brez težav zmagal na volitvah.

Prikaz odstotka odgovorov "Popolna se strinjam" na trditev, da se "spozna na gospodarstvo".

Prikaz odstotka odgovorov "Popolna se strinjam" na trditev, da "inteligenten".
Šarec najboljši v kategoriji učinkovitosti
Kljub temu, da so javnomnenjske ankete kamniškega župana v zadnjih mesecih dobesedno izstrelile v orbito, pa v očeh volivcev praviloma ne izstopa v lastnostih, ki so ključne za bodočega predsednika vlade. To sicer še ne pomeni, da Šarec nima možnosti za zmago, je pa zagotovo pokazatelj, da bo moral pokazati kaj več, če bo želel izstopati kot dober in odločen vodja. Trenutno se je v voditeljskih sposobnostih najbolje odrezal Janez Janša. Dilema, na katero anketa težko poda jasen odgovor, se nanaša na vprašanje, koga pravzaprav Slovenci iščejo na volitvah, ki so pred nami: novega voditelja ali spet kakšnega "nesposobnega poštenjakarja", ki bo pridigal o etiki in morali?
Vseeno pa je Marjan Šarec v Episcentrovi anketi dosegel najboljšo oceno pri učinkovitosti. Tesno za petami mu je Janša, na tretjem mestu pa je Bojan Požar. Najmanj učinkovita v očeh anketirancev sta Luka Mesec in Karl Erjavec.

Prikaz odstotka odgovorov "Popolna se strinjam" na trditev, da je "učinkovit".
Židan vs. Janša: primerjava dveh favoritov
Po anketi, ki smo jo objavili v ponedeljek, bi na volitvah zmagala SDS s 19,2 %, druga pa bi bila SD s 15,09 % glasov. Tudi večina drugih javnomnenjskih anket, objavljenih v teh dneh, je na prvo in drugo mesto postavila ti dve stranki (Šarec je zdrsnil na tretje mesto, pri čemer ga konkurenca niti še ni začela obstreljevati z aferami). Zaradi primata SDS in socialnih demokratih smo se odločili, da posebej izpostavimo njuna predsednika in ju primerjamo v različnih kategorijah (inteligenca, odločnost, poštenje, učinkovitost, sposobnost itd.).
Kako torej volivci vidijo Janeza Janšo in Dejana Židana? Posebej nas je presenetilo to, da kljub zelo dobremu rejtingu socialnih demokratov volivci o Dejanu Židanu nimajo posebej dobrega mnenja. V bistvu ga je Janša premagal prav v vseh kategorijah. Ali bo Židan ne glede na to bodoči slovenski premier, je seveda vprašanje za milijon dolarjev. Če se sklicujemo na javno mnenje in izsledke Episcentove raziskave, potem je odgovor jasen: bolje bi bilo, če ne bi bil ...

Janša je v vseh kategorijah prepričljivejši od Židana, vendar to še nič ne pomeni.
Zlata sredina: Tonin, Požar in Dobovšek
Kljub temu, da Matej Tonin, Bojan Požar in Bojan Dobovšek ta trenutek niso favoriti za absolutno zmago, vsi trije dosegajo "sredinske" vrednosti, kar je glede na doseg njihovih strank vsekakor dober rezultat. Nihče od njih v nobenem od merjenih kriterijev ni zadnji za razliko od Mira Cerarja, Karla Erjavca in Dejana Židana. Iz tega je moč sklepati, da volivci na splošno le nimajo ravno najboljšega mnenja o teh treh koalicijskih politikih, ki so zaznamovali skoraj štiriletno vladavino "etičnega profesorja" Cerarja.
Bistvo: anketa meri percepcijo volivcev
S to raziskavo smo poskušali pokazati, kaj si slovenski volivci mislijo o predsednikih političnih strank, ki bodo zagotovo zaznamovali prihajajočo volilno kompanjo. Na morebitne očitke, češ da so zaključki premalo objektivni, lahko mirno odgovorimo, da je bila anketa delana na vzorcu 1.005 državljanov, kar je relativno visok vzorec. Zaradi tega mislimo, da so podatki zagotovo relevantni.
Je pa treba vseeno nekaj pojasniti: to, da velja v očeh anketirancev Miro Cerar za najslabšega in najmanj odločnega voditelja, še ne pomeni, da je tudi v resnici tako. Presenetljivo slabe ocene je dobil tudi Karl Erjavec, ki v očeh volivcev velja za najmanj inteligentnega in se v nobenem od merjenih kriterijev ni uvrstil med prve tri. Šef upokojenske stranke je očeh volivcev pač takšen videti. O tem pač ne moremo razpravljati. Prav tako je dejstvo tudi to, da naši volivci na koncu vedno volijo v skladu s tem, kar mislijo, da je res.
(Opomba: med imeni politikov, ki smo jih testirali v anketi, je bil tudi Zoran Janković, vendar ga na koncu nismo uvrstili v članek, ker se je odločil, da ne bo kandidiral na volitvah.)