Razkrivamo

Primer Brumen: ko sodišče vloži obtožnico namesto tožilstva

Ustavno sodišče je zavrglo pritožbo Boštjana Brumna iz Jakobskega Dola, zoper katerega je v kazenski zadevi na okrožnem sodišču v Mariboru namesto pristojnega tožilstva obtožnico vložilo kar sodišče samo. Zaradi kršitev temeljnih človekovih, ustavnih in procesnih pravic je Brumen lani na ustavno sodišče vložil pritožbo, ki pa je bila pred nekaj dnei zavržena. Vendar sta ustavna sodnika Marko Šorli in Klemen Jaklič glasovala proti in vsak v svoje ločenem odklonilnem mnenju navedla nekaj utemeljenih pomislekov nad to neverjetno potezo mariborskega sodišča, ki je prekršilo staro modrost, da brez tožnika ni sodnika.

25.04.2018 19:49
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   ustavno sodiče   Boštjan Brumen   Marko Šorli   Klemen Jaklič   twitter   Lawrence Tribe   tožilstvo

Foto: Andrej Petelinšek / Večer

Zdi pa se, da je sodišče v Mariboru po domače odločilo, da malce "pomaga" tožilstvu in tako "pokrije" njegovo malomarno delo, zato je kar samo začelo kazenski postopek proti Brumnu.

Primer bržkone ne bi dobil omembe vredne javne oziroma medijske pozornosti, če ga pred dvema dnevoma na twitterju ne bi eksplicitno izpostavil ustavni sodnik Klemen Jaklič (vir). Gre sicer za zadevo, ki bo epilog bržkone dobila na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu, poenostavljeno pa imamo opravka s situacijo, ko zoper stranko v kazenskem postopku obtožnice ni vložila država oziroma pristojno državno tožilstvo, marveč kar sodišče samo. Nekateri bi temu rekli sojenje brez obtožnega akta, drugi pa kršitev prastare maksime, češ da "ni sodnika brez tožnika", oboje pa v laičnem jeziku pomeni, da v kolikor zoper nekoga ni nobene obtožbe, potem tudi sodnika ne potrebujemo.

 

V primeru Boštjana Brumna gre za to, da je sodišče kazenski postopek zoper njega kot obdolženega storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic začelo kar na podlagi lastne iniciative oziroma brez ustreznega obtožnega akta. Ne glede na to, da je večina (7) ustavnih sodnikov Brumnovo pritožbo zavrgla, pa sta Jaklič in njegov kolega ustavni sodnik Marko Šorli v ločenih odklonilnih mnenjih opozorila, da gre v tem primeru za nedopustno ravnanje sodišča. Klemen Jaklič bo bržkone ponovno deležen očitkov nekaterih svojih kolegov na Beethovnovi, češ da po nepotrebnem problematizira delovanje ustavnega sodišča, vendar gre v resnici za nekaj drugega, kar gre določenim ustavnim sodnicam in sodnikom očitno izredno na živce: za docela transparentno in javno delovanje sodnika, ki pomeni tudi redno objavljanje ločenih mnenj, pri čemer Jaklič to običajno počne tudi na socialnem omrežju twitter.

 

 

 

Doslej namreč pri nas še noben ustavni sodnik ni javno objavljal razsodb sodišča, ki so seveda brez izjeme dostopne na spletni strani ustavnega sodišča (vir), s čemer je formalno zadoščeno načelu javnega in trasparentnega delovanja najvišje sodne instance pri nas. Toda v resnici vemo, kako je s tem. Spletno stran ustavnega sodišča obišče zelo malo ljudi, od laične javnosti in medijev takorekoč peščica, zato objave na spetni strani www.us-rs.si nimajo nobenega neposrednega javnega odmeva.

 

Nekaj povsem drugega je, če se povezave do zanimivejših odločb (in ločenih mnenj) objavljajo na Facebooku in twitterju; v tem primeru dosežejo na tisoče in tisoče ljudi, med katerimi prevladujejo sicer laiki, vendar bi bilo podcenjujoče trditi, da niso dovolj inteligentni, da ne bi mogli razumeti razumljivo in logično napisanih ločenih mnenj. Nenazadnje se tudi ameriški vrhovni sodniki in harvardski profesorji prava vedno pogosteje poslužujejo socialnih omrežij za "promocijo" in popularizacijo svojih odločitev ali idej. Trenutno najbolj izpostavljen med vrhunskimi ameriškimi pravniki na twitterju je denimo Lawrence Tribe (vir), ki na ta način promovira tudi svojo novo knjigo To End a Presidency, v celoti posvečeno ustavni obtožbi (impeachmentu) zoper Donalda Trumpa, čemur je profesor Tribe namenil zadnje leto in pol svojega dela.

 

Skratka, poskusi tradicionalistov, da bi pri nas kastrirali koncept transparentnega, javnega in odkritega dela tudi takrat, ko gre za domnevno "posvečeno delo ustavnega sodišča", so na nek način patetični in v naprej obsojeni na propad. Leta 2018 se enostavno ne da več s srednjeveškimi metodami prikrivati neprijetnih odločitev oziroma preprečiti ustavnim sodnikom, ki želijo javno deliti vse svoje odločitve in mnenja, da to tudi počnejo.

 

Kdor pošteno deluje, nima ničesar za skrivati.

 

 

Boštjan Brumen je dekan fakultete za turizem v Brežicah. (Foto: Dolenjski list)

 

 

Če se vrnemo k primeru Brumen, ki ga je z enim samim tvitom javno eksponiral ustavni sodnik Klemen Jaklič, potem naj v opombo navedemo, da niti v tem članku niti pri presoji na ustavnem sodišču ni šlo za vprašanje glede njegove odgovornosti (krivde), temveč zgolj in izključno za vprašanje, ali so mu bile na sodnem postopku v Mariboru kršene procesne pravice.

 

Kot vse kaže, so mu namreč bile, začenjši s kršitvijo temeljne človekove, ustavne in konvencijske pravice do poštenega sojenja. Torej so mu kot obdolžencu odrekli staro načelo, da brez tožnika ni sodnika, kar je ena od bistvenih sestavin pravice do poštenega sojenja. Okrožno državno tožilstvo v Mariboru je namreč v tej zadevi sprva vložilo zahtevo za preiskavo, vendar je sklep o preiskavi sodišče po uradni dolžnosti nato razveljavilo in tožilstvu naložilo, da svojo zahtevo za preiskavo popravi, česar pa tožilstvo ni storilo, temveč je namesto tega zoper Brumna vložilo neposredno obtožnico, zoper katero se je slednji pritožil.

 

Sodišče je temu ugodilo, obtožnico vrnilo tožilstvu, da v roku treh dni zahteva opravo preiskave, česar pa tožilstvo ni naredilo, temveč je svojo zahtevo za opravo preiskave umaknilo, nakar je preiskovalni sodnik izdal sklep o zavrženju zahteve za preiskavo. Ko je ta sklep postal pravnomočen, zoper Boštjana Brumna formalno pred sodiščem ni bilo niti obtožnice niti zahteve za opravo preiskave. Zoper njega torej ni bilo tožnika.

 

Primer bi se moral tu zaključiti (o razlogih za več kot očitno malomarno delo tožilstva na tem mestu ne bomo ugibali), pa se ni. Po skoraj enem letu "mirovanja", je mariborsko sodišče kazenski postopek začelo kar samo. Brez tožnika. Ustavni sodnik Šorli je v svojem ločenem odklonilnem mnenju opozoril na ta fenomen: "Sodišče je torej na lastno iniciativo (ker niti vrnjene neposredne obtožnice niti s strani tožilstva umaknjene zahteve za preiskavo sploh ni več imelo) kar samo začelo kazenski postopek in o neobstoječi neposredni obtožnici ..."

 

Načelo "brez tožnika ni sodnika" velja za eno najbolj temeljnih človekovih pravic in je sestavni del pravice do poštenega sojenja, ki ga je pravzaprav kodificirala že znamenita angleška Magna Carta Libertatum (vir) leta 1215. Kaj se dogaja s slovenskim sodstvom, da 803 leta kasneje spregleda tako očitno napako in v maniri stalinističnega sodstva prevzame vlogo tožnika (otomanski rek na Balkanu pravi, da "kadija tuži, kadija sudi"), v tem primeru še ni povsem jasno. Zdi pa se, da je sodišče po domače odločilo, da malce "pomaga" tožilstvu in tako "pokrije" njegovo malomarno delo ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
3
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
11
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
14
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
UNESCO predlaga implementacijo COBISS na globalni ravni – tudi v Afriki, Golobova vlada pa še politične koordinacije za Zahodni Balkan ne zmore vzpostaviti!
5
01.08.2023 20:00
COBISS, izvirno slovenski organizacijski model knjižničnega informacijskega sistema, ki ga je razvil mariborski Institut ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
O ruskem kolonializmu se ne sme govoriti, čeprav se za razliko od zahodnega še vedno ni končal
15
31.07.2023 20:00
Medtem ko se Zahod vedno znova brani pred očitki o kolonialni preteklosti nekaterih nekdanjih velesil in ko se zlasti mlajše ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.154
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.669
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.481
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.472
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.582
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.054
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.180
08/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 376
09/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.548
10/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.696