Opazili smo
Izločanje volilnih list je sramotno in kliče po reakciji Vrhovnega sodišča
Trenutno dogajanje glede volilnih list in njihovega "izločanja" je novi primer oblastnega ravnanja, ki vabi k uporabi besede "sramotno". Daje vtis javne uprizoritve osupljivega nerazumevanja temeljev prava, posebej pa vladavine prava glede volilne kampanje in volitev, pravi ugledni ustavni pravnik Andraž Teršek.
Ključne besede:
volitve
DVK
Ustavno sodišče
Vrhovno sodišče
Andraž Teršek
Klemen Jaklič
Vprašanja, ki so na tnalu, so pomembna.
Način, kako se zdaj, po vrsti, nekatere liste izločajo in s kakšnimi (ne)argumenti je primer pravnega argumentiranja, ki ne more biti v čast odločevalcem - v DVK in na sodiščih. Zaradi tega početja se, navsezadnje, lahko volitve kasneje tudi razveljavijo. O tem jasno govorijo tudi nekateri precedensi ESČP.
Primer liste kandidata Čuša, primer liste Združene desnice, primer liste Levice ... Če Vrhovno sodišče tega ne bo zaustavilo, bo to ponovno moralo storiti Ustavno sodišče. (Ob tem nas lahko zaskrbi, če ne bo ponovno samo sodnik ddr. Klemen Jaklič razumel, za kaj gre in spisal učbeniško ločeno mnenje.) In če bo Vrhovno sodišče pritrdilo sklepom in ne-argumentom DVK, bo to pomenilo stopnjevanje nevzdržnega birokratizma in papirologizma DVK, ki - meni povsem nerazumljivo in osupljivo - s tem početjem papirološko mečka vladavino prava.
Vprašanja, ki so na tnalu, so pomembna. Delo DVK je pomembno. Člani DVK bi morali biti suvereni pravni misleci, občutljivi in dojemljivi za tako pomembna konceptualna vprašanja volitev.
Andraž Teršek