Komentar

Vse kaže, da penzionist Burger prvič v življenju ne bo šel na volitve!

Korak k demokraciji, ki v Sloveniji najbolj manjka, je boljša komunikacija med nosilcem odgovornosti za reševanje določenega javnega problema na eni, ter državljani, ki jih reševanje tega problema zanima ali zadeva, na drugi strani.

16.05.2018 06:00
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   demokracija   princ harry   Meghan Markle   Abby Hoffmann   komunikacija   drugi tir

Tako kot poteka komunikacija med nosilci javnih funkcij in ljudstvom v primeru Drugega tira, vključno z obema referenduma, je za Slovenijo enostavno sramota.

Vse kaže, da to pot prvič v življenju - pa sem že nekaj let v penziji - ne bom šel na volitve. Do tega zaključka me je pripeljal nenavaden vzrok: vse napovedi in ankete kažejo, da bo udeležba okrog 50 % glede na število volilnih upravičencev. In če bi bila pod 50 %, upam, da bodo tako državljani kot njihovi izvoljenci v državnem zboru spoznali, da je z obstoječim Sistemom res nekaj narobe, da je šel čez rob legitimnosti (z legalnostjo naj se ukvarjajo pravniki), da ta oblika demokracije, kot jo imamo, očitno potrebuje korekcijo, korak ali vsaj poskus koraka k boljši demokraciji. Upam tudi, da bodo v tem primeru odločevalci, tudi tisti "legalno" izvoljeni z manj kot 50 % udeležbo volivcev 3. junija, legitimno prisiljeni (čisto vseeno kakšna povolilna koalicija bo nastala) upoštevati zahteve po novih orodjih demokracije, po novih poskusih, kako priti do legitimnosti - in sicer od spremembe volilne zakonodaje do dopolnitve zakonodaje o državljanski participaciji, in tudi do kakšnega "koraka k boljši demokraciji".

 

Do tega zaključka me je pripeljal tudi moj poskus "Koraka k demokraciji", ki sem ga začel 14. januarja (vir) na portalu+ in nadaljeval natančno mesec dni kasneje, torej 14. februarja (vir). "Korak k demokraciji" sem poimenoval osnovno idejo: ali je možna "postavitev in uveljavitev Institucije kontrole oblasti, ki temelji na metodah ugotavljanja in uveljavljanja volje aktivnih državljanov"

 

Naj tokrat na kratko predstavim, kakšni so rezultati preverjanja ali bolje rečeno nekakšne ankete o tem.

 

V februarju in marcu sem namreč izpeljal mini anketo med političnimi subjekti, ki bi bili morda zainteresirani za tak "Korak k boljši demokraciji" (posebej glede na bližajoče volitve). Nagovoril sem tri večje parlamentarne stranke in štiri manjše (zaenkrat izvenparlamentarne, dve že starejši in dve v zadnjem času ustanovljeni). Postavil sem jim eno samo vprašanje: Ali bi bili pripravljeni objaviti pred volitvami na svoji(!) spletni strani eno od "metod ugotavljanja in uveljavljanja volje aktivnih državljanov" v zvezi z eno od akutnih tem v Sloveniji.

 

Odgovorile so vse stranke, razen ene manjše: vsi odgovori so bili bolj ali manj vljudno odklonilni

 

V začetku tega meseca pa sem izpeljal podobno mini anketo med 23 potencialnimi Aktivnimi državljani (po moji oceni), osnovni kriterij pa je bil ta, da je naslovnik javno povedal ali objavil bodisi mnenje bodisi predlog ali zahtevo glede kakšne javne zadeve v kakšnem mediju, na okrogli mizi ali iv ntervjuju itd. Dodaten kriterij sem si postavil tudi to, da z naslovnikom nisem oziroma nisem bil v ožjem stiku, prijateljskem ali poslovnem. Zastavljeno število anketirancev je bilo sicer 25, toda vprašanja dveh povabljenih niso dosegla).

 

Edino vprašanje, ki sem ga zastavil v tej mini anketi, je bilo:

 

Ali bi aktivno (neanonimno!) sodelovali na kakšni metodi "ugotavljanja in uveljavljanja volje aktivnih državljanov" na kakšno akutno državniško oz. skupnostno temo v Sloveniji, ki bi se odvijala na spletni strani denimo državnega sveta kot ta hip edine potencialne institucije za to vlogo?

 

Odgovorilo je 12 naslovnikov: 6 pritrdilno, 4 bolj pogojno ali s potrebo po širši pojasnitvi, 2 pa s prijaznim odgovorom o prezaposlenosti.

 

Odločil sem se in s podobnim vprašanjem ("Ali bi bili za to, da bi državna institucija kot denimo Državni svet, izvajala kakšno metodo 'ugotavljanja in uveljavljanja volje aktivnih državljanov'?") anketiral različne mimoidoče državljane kar na ulici. Nekaj takšnega sem počel tudi pred mnogimi leti kot avtor prispevkov za oddajo Tednik na Televiziji Slovenija. Ni bilo čisto enostavno - verjetno sem malo iz vaje - in kar nekaj oseb je hitro odklonilo pripravljenost za pogovor, nekaterim pa sem moral kar dolgo pojasnjevati vprašanje, vendar sem po dobri uri poskusov prišel do 10 odgovorov. Pri tej številki sem nehal tudi zato, ker so bili vsi odgovori enaki. Glasili so se: "Ja, bi bil za to!"

 

Korak k boljši demokraciji? Morda pa bo v tem predvolilnem času kakšen pretendent za poslanski stolček le obljubil ta korak? Da bom potem spremenil svojo odločitev o odhodu na volitve?!

 

Korak k demokraciji, ki v Sloveniji najbolj manjka, je boljša komunikacija med nosilcem odgovornosti za reševanje določenega javnega problema na eni, ter državljani, ki jih reševanje tega problema zanima ali zadeva, na drugi strani. Posebej pa še komunikacija, ko se pojavi sum o pravilnosti reševanja javnega problema, in najbolj še, ko se pojavi drugačen predlog reševanja tega problema.

 

Komunikacija je preprosto slaba in tudi če obstajajo določena pravila te komunikacije, se jih ne ena ne druga stran kaj dosti ne držita. Posebej nosilci odgovornosti za ta problem zelo pogosto tolmačijo ta pravila iz pozicije močnejšega, jih relativizirajo oz. uporabljajo, kot jim ustreza. Najbolj se to v zadnjem času vidi na javnem problemu, imenovanem Drugi tir. Tako kot poteka komunikacija v tem primeru, vključno z obema referenduma, je za Slovenijo enostavno sramota. In osnovni vzrok, da je ta sramota nastala, je v tem, da nihče, prav nihče ne naredi niti poskusa, kako izboljšati to komunikacijo. Kot da nihče noče ne videti ne slišati ne razumeti, da je to osnovni vzrok, da nastajajo takšne sramote. In seveda, tako stanje je idealno kotišče za vse vrste pojavnih oblik nedokazljive korupcije, klientelizma, nepotizma in vsega podobnega. In ni druge razlage tega, da se na tem področju nič ne izboljšuje, kot je ta, da tako stanje večini glavnih akterjev ustreza.

 

Demokracija kot obstaja danes, posebej pri nas v Sloveniji, je samo neko Okolje ali Sistem, v katerem državljan, posameznik predvsem išče in ustvarja prednost ali ugodnost ali pridobitev, tako materialno ali duhovno, predvsem zase in za svoje bližnje, družino, prijatelje ali za določeno obliko ožje interesne skupine - naj bo to klub, društvo, ceh ali pa politična stranka (za slednjo zgolj v primeru, če ima direktne osebne koristi od nje). V veliki večini ga nacionalni interes, kakršnakoli ideologija, socializem ali kapitalizem, ne zanimata. Ker mu vse to vedno ponuja nekdo od zgoraj. Ko se bo državljan enkrat znebil tega bremena, ki mu ga ponujajo od zgoraj, in ko se bo zavedal, da pa je istočasno tudi del te Celote, tega Okolja, tega Sistema, šele takrat je šansa da se začne pogovarjati z drugimi, se organizira, sodeluje kot Aktivni državljan – namesto da to zanj počne nekdo drug!

 

Meghan Markle, svežeporočena soproga princa Harryja, je v svojem govoru v OZN leta 2015 (sem prebral na spletni izdaji britanskega dnevnika Guardian 12. maja letos) dejala, da ni dovolj zgolj govoriti o enakosti md moškimi in ženskami, ampak moraš vanjo verjeti, pa ne samo verjeti, zanjo si moraš prizadevati. Podobno je rekel ameriški aktivist Abby Hoffmann leta 1968 (sem si takrat kot študent zapisal na listek): "Demokracija ni nekaj, v kar verjameš, ampak je nekaj, kar se greš." (Se opravičujem, ker sem ta citat v zadnjih treh letih v svojih člankih na tem portalu že nekajkrat uporabil!

 

V obeh citatih Meghan in Abby omenjata civilizacijski princip, morda bi to lahko poimenovali kar normo ali standard, ki je potreben za korak k boljšemu, epšemu, pravičnejšemu. Če te norme ali standarda ni ali ga razume, spoštuje in se ravna po njem premalo ljudi, potem pač tega koraka ni.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
13
26.03.2023 21:45
Mogoče je dohodninska zakonodaja za ministra za finance res nepregledna, kar je tudi razumeti, saj minister za finance ni ... Več.
Piše: Ivan Simič
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
19
25.03.2023 23:00
Ob silnem medijskem razkritju domnevno nepravilnega ravnanja nevrokirurga dr. Romana Bošnjaka čakam novinarje, da pogledajo ... Več.
Piše: Milan Krek
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
14
23.03.2023 23:00
Danes se bije boj za Bližnji vzhod in Afriko med ZDA, Rusijo in Kitajsko, medtem ko je Evropska unija nekoliko zaspala zaradi ... Več.
Piše: Andraž Šest
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
11
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
16
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
11
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.145
02/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.463
03/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.292
04/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.351
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.457
06/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 977
07/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.973
08/
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Tomaž Seljak
Ogledov: 734
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 532
10/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.967