Eles je 8. marca samostojnemu podjetniku Mateju Špeharju izplačal 8.540,00 evrov za nakup njegovega Facebook profila Slovenija, moja dežela, ki se je ponašal z več kot 70.000 t.i. všečki. Zgodba bi bila lahko povsem nedolžna, če Špehar ne bi bil glavni medijski in komunikacijski strateg Marjana Šarca. Prav ta podatek bi lahko koga napeljal na idejo, da je državno podjetje pravzaprav posredno (so)financiralo predvolilno kampanjo kamniškega župana. Prav tako je zgodba nenavadna še iz dveh drugih razlogov. Prvi je ta, da Eles dejansko ne potrebuje takšnega profila na Facebooku. Drugi razlog pa je v tem, da vse od 3. maja, ko se je "lastništvo" strani Slovenija, moja dežela na Facebooku zamenjalo, Eles ni objavil niti ene novice, včeraj dopoldne pa je stran celo izginila iz Facebooka. Na Elesu so nam včeraj pojasnili, da bodo projekt ustavili in od Špeharja zahtevali denar nazaj ...
Ko smo včeraj poskušali preveriti na Elesu, kdo je bil pobudnik "nakupa" Facebook strani Slovenija, moja dežela in s kakšnim namenom so sploh sklenili posel z "lastnikom" te strani Matejem Špeharjem, smo dobili nazaj precej obširen odgovor, ki nam jih je poslala Katja Fašink, nekdanja estradnica in umetnica, ki je danes vodja korporativnega komuniciranja na Elesu in desna roka njegovega predsednika uprave Aleksandra Mervarja.
Pojasnila nam je, da je Eles resda od Mateja Špeharja kupil Facebook stran Slovenija, moja dežela in da so jo v upravljanje prevzeli marca 2018, pri čemer pa jim je šele po prejemu fakture postalo jasno, kdo je njen "lastnik". Očitno jih je to spoznanje po približno treh mesecih pripeljalo do odločitve, da si premislijo, kajti Fašinkova nam je včeraj po elektronski pošti zaupala, da so "koncem prejšnjega tedna" Mateja Špeharja obvestili, da strani ne bodo prevzeli v upravljanje. Še več, po njenih besedah bodo - tako kot so se dogovorili na začetku - zahtevali "povrnjeno kupnino v celoti".
Eles je, tako Katja Fašink, pisni postopek sprožili v ponedeljek, 28. maja.

Takole je bila videti Facebook stran, za katero je Eles plačal 8.500 evrov ...

... in je včeraj, ko smo pripravljali prispevek, nenadoma izginila s Facebooka.
Na Elesu so se torej umaknili iz posla le dan pred tem, ko je novinar Vala 202 in znani tviteraš Matej Praprotnik na spletni strani Medium.com (vir) kot prvi razkril omenjeno zgodbo. V prispevku Kako in zakaj je Eles kupil Facebook stran je opisal celotno operacijo prodaje perspektivnega Facebook profila, vendar se ni lotil detajlov morebitnega ozadja. Ugotovil pa je, da je Matej Špehar, ki že od lanskega leta skrbi za spletno in siceršnje komuniciranje pri Marjanu Šarcu, 20. februarja letos javno objavil namero o prodaji svoje Facebook strani Slovenija, moja dežela, pri čemer verjetno formalno ni kršil nobenih pravil Facebooka. Se pa Praprotnik sprašuje, zakaj bi nekdo sploh kupil takšno stran?
"Da bi imeli čez noč 70.000 novih 'oboževalcev!? ... Ne vem, kakšen strateški razmislek ali odsotnost le-tega je družbo Eles pripeljalo do obupane odločitve, da kupijo Facebook stran. Če rešujejo odnose z javnostmi, imamo dokaz, da jim manipulacija ni povsem tuja." (Matej Praprotnik)

Aplikacija Erar razkrije posel med Matejem Špeharjem in Elesom z dne 8.3.2018.
Na portalu+ smo Praprotnikovo zgodbo nekoliko razširili. Vpogled v aplikacijo Erar razkrije, da je Eles za nakup plačal 8.540.00 evrov in da je to edini posel, ki sta ga doslej sklenila ta državna elektroenergetska firma in samostojni podjetnik Matej Špehar. Nadalje, ugotovili smo, da je do prenosa lastništva oziroma uporabe najverjetneje prišlo 3. maja 2018, saj pred tem datumom ni vidne nobene objave (razen dveh ali treh fotografij) na Facebook strani, ki jo je novi lastnik preimenoval v Slovenija, d o o. Je bil novi administrator zelo tako površen, da je namesto d.o.o. napisal d o o?
Iz navedenih podatkov, ki so brez dvoma korektni in držijo, bi torej lahko prišli do sledečega in udarnega zaključka: Šarčev glavni medijski strateg Špehar je državnemu Elesu prodal svojo Facebook stran za neverjetnih 8.500,00 evrov, kar smrdi po prikriti donaciji za predvolilno kampanjo kamniškega župana, ki zaradi obstoječega Zakona o financiranju političnih strank donacij ne more in ne sme prejemati od pravnih, pač pa le od fizičnih oseb.
Takšno razlago na Elesu odločno zavračajo. Ker ne moremo dokazati nasprotnega, seveda ne bomo oporekali njihovim pojasnilom, četudi se bodo marsikomu morda zdeli neprepričljivi. Še posebej je pomenljivo, da na Elesu zdaj nenadoma zatrjujejo, da bodo od Špeharja zahtevali denar nazaj, češ da niso bili zadovoljni z nakupom. Morda res niso imeli namena "donirati" 8500 evrov glavnemu Šarčevemu medijskemu strategu. Morda je vse skupaj naključje. Ne glede na to pa bo marsikdo zmajal z glavo že zato, ker kaže na to, kako lahkomiselno naši državni "varuhi elektroenergetskega sistema" (vir) razmetavajo z davkoplačevalskim denarjem.