Potem ko je nekdaj eden največjih poslovnih sistemov Sava pristal na robu stečaja zaradi prezadolženosti, napačnih poslovnih odločitev in finančnih mahinacij, vezanih na transakcije v okrivu t.i. gorenjske naveze, država ponovno hiti reševati položaje posameznikov. Gre za skupino, ki jim je država z davkoplačevalskim denarjem priskočila na pomoč že pred leti, ko je s programom prestrukturiranja dolgov preprečila bankrot Save. V igri nastopajo tudi Hoteli Bernardin, NFD Holdind, KAD in Modra zavarovalnica ter še nekateri drugi akterji. Morda ni odveč omeniti, da se v kuloarjih sliši, da bo v Bernardin v kratkem prišla tudi sedanja predsednica uprave SDH Lidia Glavina, ki naj bi sledila Nadi Drobne Popovič in odstopila iz "osebnih razlogov"
Če je še do nedavnega veljalo, da je Sava zaradi turizma za Slovenijo strateškega pomena in jo je treba sanirati z davkoplačevalskim denarjem, je danes jasno, da prezadolžena Sava še ne bo nehala črpati državnega denarja. Kot je znano, je bila prav želja po rešitvi turističnega dela Save glavni razlog, da sta v preteklosti terjatve do Save od DUTB odkupila Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba (KAD). S konverzijo terjatev v lastniške deleže je država prišla do večinskega lasništva - v okviru prisilne poravnave sta SDH in KAD postala skupaj 45-odstotna lastnika Save, največji individualni lastnik pa je postal sklad York z 41,7-odstotnim deležem.
Poslovni sistem Sava je skoraj 100-odstotni lastnik Save Turizem, ki ima v lasti številne terme in hotele, med drugim tudi Hotele Bernardin, v katerem ima 66-odstotni delež propadlega NFD Holdinga. Znano je, da Sava že dalj časa načrtuje prevzem Hotelov Bernardin. Zato ne preseneča, da se je stečajnica NFD Holdinga Irena Lesjak, ki prodaja 66 odstotkov Hotelov Bernardin, odločila, da prenese dvotretjinski lastniški delež Hotelov Bernardin na ločitvene upnike, torej na Savo, DUTB in Gorenjsko banko. Na ta način bi se Savino lastništvo v Hotelih Bernardin z 9,15 odstotka zvišalo na 38 odstotkov, čemur bi lahko sledila objava prevzemne ponudbe za nakup vseh delnic.
Prezadolženi Bernardin do državne pomoči?
Večinski lastnik Hotelov Bernardin je propadli NFD Holding "tihega tajkuna" Staneta Valanta. Valent se je namreč vsa ta leta za razliko od drugih razvpitih kolegov iz privatizacijskih časov uspel gibati "pod radarjem". Če temu ne bi bilo tako, bi za njegove poslovne "uspehe" vedela vsa država. Pa ni. Kajti prezadolženi Hoteli Bernardin so si zaradi poslov s propadlim NFD Holdingom ustvarili več kot 60 milijonov evrov dolga. Hoteli Bernardin so morali za zavarovanje bančnih posojil zastaviti skoraj vse svoje nepremičnine, saj so bili v vlogi financerja sistema NFD in so s posojili financirali nakupe finančnih naložb. Med večjimi upniki Bernardina so Unicredit banka, NLB, Banka Koper, Abanka Vipa, Gorenjska banka, Zavarovalnica Triglav ...
Hoteli Bernardin so že pred časom začeli postopke za prodajo katerega od svojih večjih hotelskih kompleksov. Leta 2014 se je družba s prodajo hotelov Metropol v veliki meri sicer razdolžila, sklenjen je bil tudi dogovor z bankama Unicredit, Abanko in DUBT o reprogramu 27 milijonov evrov dolga. Del prestrukturiranja je bila zahteva po prodaji hotelskih resortov Salinera v Strunjanu in Hotelov Simonov zaliv v letu 2018.
In tukaj spet na pomoč vskoči država, ki bi prek Modre zavarovalnice in Kapitalske družbe reševala prezadolžene hotele Bernardin, in sicer z nakupom turističnega resorta San Simon v Izoli, ki je zdaj sestavni del skupine Hoteli Bernardin. Hoteli Bernardin naj bi resort prodali po sistemu "sell and lease back", kar pomeni, da bo država po nakupu San Simona le-tega ponovno oddala nazaj v najem oziroma v ekonomsko lastništvo po načelu finančnega ali operativnega lizinga. V takih finančnih operacijah praviloma nastopajo banke, nikakor pa ne pokojninski skladi, saj gre v bistvu za kreditiranje. Čeprav v svojih izjavah tako Modra zavarovalnica kot KAD zatrjujeta, da gre za zanimivo naložbeno priložnost, to zagotovo ni naložba, pač pa kredit, s katerim želi krog, ki obvladuje tudi Savo, preprečiti prodajo posameznih hotelov Bernardina kljub finančni neustreznosti družbe. Obenem želi Sava v vmesnem času doseči dokapitalizacijo, ki jo bosta spet financirala državna SDH in KAD, kar naj bi dodatno omogočilo refinanciranje dolgov in preprečilo prodajo posameznih hotelov Bernardin nekomu izven interesnega kroga posameznikov, povezanih s Savo.
Na koncu ponovno York in Savini "old boys"
Ker gre očitno za koncentracijo lastništva pomembnega dela slovenskega turizma v rokah Save, ni odveč spomniti na scenarij, ki ga je pred časom že napovedal Cerarjev gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ko je govoril o nujnosti lastniške konsolidiranosti slovenskega turizma in celo o "stabilnem internacionalnem lastništvu". Ob neki priliki je Počivalšek opozoril, da se "v turizmu ni treba bati tujih lastnikov", in da je "položaj, v katerem je več kot 30 odstotkov slovenskega turizma v državnih rokah, nesprejemljiv". Počivalšek sicer ni konkretno govoril o tem, kako se bo slovenski turizem privatiziral, vendar je nakazal, v katerem grmu se skriva zajec oziroma zajci. Kot kaže, gre scenarij v smeri že v mnoge slovenske privatizacijske zgodbe vključenega sklada York oziroma York Global Finance Offshore BDH iz Luksemburga, ki je sklad tveganega kapitala in ki je sicer največji individualni lastnik Save z 41,7-odstotnim deležem lastnik Save.
Predstavnik Yorka v Sloveniji je že pred časom javno povedal, da jih zanima slovenski turizem.
Komu bo na koncu York prodal poceni odkupljene in z davkoplačevalskim denarjem obilno financirane turistične kapacitete Save, lahko samo ugibamo. Vsekakor je več kot nenavadno, da se v manevre glede koncentracije lastništva nad slovenskim turizmom vključujejo državne instuticije, kot sta Jamnikova Modra zavarovalnica in KAD, v katerem je "grobar slovenskega gospodarstva", kot pravijo Borutu Jamniku, zanesljivo ohranil ves svoj vpliv.
Tudi v primeru hotelov Bernardin vse kaže, da gre za transakcije, ki jih usklajeno vodi isti interesni krog, ki je enkrat s svojimi finančnimi špekulacijami že pripeljal dobršen del slovenskega gospodarstva in turizma na rob propada.
------------------------------
Kapitalska družba nam je potrdila interes za nakup hotelskega naselja San Simon, glede leasing poslov pa so sporočili, da jih ne opravljajo. Tudi Modra zavarovalnica je potrdila nakupni namen, saj ocenjujejo nepremičnine kot zanimivo naložbeno priložnost. "Omenjene nepremičnine nas zanimajo zgolj kot naložba, dejavnost upravljanja prepuščamo specialistom, ki imajo ustrezne kompetence za izvajanje dejavnosti. Nakup bo financiran v celoti z lastnimi sredstvi, lastništvo nepremičnin kot tudi vsa tveganja z lastništvom nepremičnine pa ob sklenitvi posla v celoti preidejo na kupca", so pojasnili v Modri zavarovalnici.