V senci akrobacij sestavljanja nove vladne koalicije in zaskrbljujoče, poglobljene politične polarizacije Slovenije, se dogajajo postopki novega vala netransparentne privatizacije in tajkunizacije slovenskega gospodarstva. Po Gorenjski banki, ki jo počasi prevzema srbski tajkun Miodrag Kostić, se sporne spremembe lastništva in članstva v nadzornem svetu dogajajo tudi v hranilnici oziroma banki LON.
Skupščini obeh družb bosta namreč že ta mesec, v juliju. V primeru hranilnice LON bo to 9. julija, medtem ko se bo sestala skupščina delničarjev Gorenjske banke 20. julija. Vse je - vsaj tako se zdi - očitno nastavljeno tako, da bo javnost zaradi poletnih dopustov in počitnic čim manj pozorna na dogajanje. Gre pa za izredno pomembna mejnika za celotno za gorenjsko gospodarstvo kot tudi prihranke ljudi. Toda ko gre za hranilnico oziroma banko LON v "akciji" niso srbski, ampak domači slovenski tajkuni, ki so v veliki večini primerov očitno brez posebnih prask preživeli finančno krizo, ki so jo v veliki meri povzročili sami s spornim financiranjem različnih mendežerskih prevzemov in spornih poslov, zdaj pa se ponovno vračajo na sceno.
LON napada zelo poznani Sergej Racman (po naših podatkih mu je kar nekaj bank zaradi spornih poslov zaprlo račune, med drugim tudi NLB), pri čemer mu gredo pri naskoku na LON spet na roko nekompetentni kadri v ATVP in Banki Slovenije, ki ob črkobralstvu zakonov očitno ne razumejo, kaj je njihova osnovna funkcija. Druga možnost pa je ta, da pač zavestno zanemarjajo svoje zakonske obveznosti. Z Racmanom povezane pravne osebe po naših informacijah obvladujejo že več kot 33 % delnic LON-a. Osem družb pod Racmanovim nadzorom več kot očitno deluje usklajeno, zaradi česar bi že morale dobiti soglasje Banke Slovenije in v skladu z zakonom napovedati prevzem pri Agenciji za trg vrednostnih papirjev (ATVP), a tega niso storile. Banka Slovenije in ATVP pa ne ukrepata ...
Racman in njegovi Franciji
Racman je sicer posebna zgodba. O njegovih poslih v povezavi s (skoraj) propadlim Kolosejem in podjetji v davčnih oazah smo že poročali. Toda zdaj so se stvari vseeno premaknile, saj je bila zoper gospoda Racmana po poročanju medijev (vir) vložena obtožnica zaradi oškodovanja upnikov v primeru družbe Kolosej. Ovadbo je vložila sicer NLB, ki je bila v tem primeru oškodovana za skoraj 20 milijonov evrov.

Sergej Racman bi rad prišel do svoje "banke". (Foto: Mediaspeed / portal+)
V primeru hranilnice LON pa se je presenetljivo pojavil tudi Franci Žmavc, ki ga bi rad Racman videl v novem nadzornem svetu te hranilnice. Kot je znano, je Žmavc pred časom kandidiral tudi za nadzornika SDH, vendar ga zaradi premajhne politične podpore poslanci niso prepoznali kot primernega. Niso vedeli, kam spada. Tokrat je stravr preprostejša in nima politične dimenzije. Po naših podatkih je Franci Žmavc namreč Racmanov prijatelj, skupaj sta bila že v KD Group, kjer je bil Žmavc direktor nepremičninske firme KD Kvart (ta ima sicer na vesti nasedli projekt Šumi sredi Ljubljane). No, Žmavc je pred leti želel prevzeti tudi vodenje BPH Intara, vendar ni dobil dovoljenja ATVP, katere senat je leta 2001 presodil, da gospod Žmavc "ni primeren za opravljanje funkcije, ki po svoji vsebini pomeni zakonito, skrbno in vestno upravljanje tujega premoženja". Kot so poročali mediji, naj bi ATVP pri Žmavcu ugotovila opravljanje nezakonitih navideznih borznih poslov.
Vezana trgovina in 9. julij
Na zadnji izredni skupščini hranilnice LON, sklicani 7. maja letos na zahtevo Racmanove družbe Alea Iacta, d.o.o., ko se je glasovalo o odpoklicu Janka Medje in Roberta Lična iz nadzornega sveta LON, sta ta odpoklic podprla tudi stara delničarja LON-a Stanko Zorec in Anton Kavšek, sicer solastnika ene največjih "električarskih" firm v Sloveniji (Elcom, d.o.o., Ljubljana). Zorec, Kavšek in Elcom imajo skupaj dobrih 15 % LON-a in so sodelovali tudi v zadnji dokapitalizaciji.
Neuradno ima Elcom že podpisane pogodbe z IMP, d.d. (predsednik uprave je spet - nihče drug kot Franci Žmavc!) za okoli 5 milijonov evrov kooperantskih elektroinštalacijskih poslov, vendar gospod Žmavc po trditvah naših virov izvedbo pogodb pogojuje s potrditvijo svoje kandidature za nadzorni svet LON-a. Na skupščini, ki je sklicana za 9. julij, bi tako lahko Žmavc z njuno podporo dobil dovolj glasov za izvolitev v nadzorni svet, kjer je trenutno eno mesto prosto. Racmanove družbe bi v tem primeru pridobile tri od petih članov nadzornega sveta, s čimer bi lahko mimo lastnikov pridobile upravljalske pravice v podjetju in ga na ta način obvladale ...