Komentar

Nemško-ruske plinske spletke: Lahko Nemčija spet postane problem?

Nemčija je občutljiva do svoje črne preteklosti, vendar mora razumeti tudi občutljivost drugih držav, ko je v Evropo povabila več kot milijon migrantov, večinoma muslimanov, in potem pričakovala, da ji bodo ostale članice EU ubogljivo sledile in sprejele svoj delež.

16.07.2018 01:11
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   Nemčija   Evropska unija   Rusija   Gerhard Schröder   Rosneft   Severni tok   Angela Merkel   Poljska   plin

Foto: RT.com

Če bi bil Poljak in bi premišljeval o svoji zgodovini, bi me resno skrbelo zaradi možnosti, četudi oddaljeni, novega nemško-ruskega pakta o nenapadanju. 

Sprašujem se, če imajo bralci v zadnjem času občutek že videnega, déjà vu. Obstaja cel kup dejavnikov, ki vzbujajo skrb glede Nemčije in ki s časom postajajo vse očitnejši. Običajno sem pronemški, tudi zato, ker so se bolje soočili z nacističnimi zločini kot druge države in skušali postati dobri državljani sveta. Kakorkoli, v kolumni izpred 18 mesecev sem se spraševal, če je Nemčija res komunitarna.Odkar sem slišal, da ruski Gazprom prodaja 1000 m3 plina Nemčiji po 200 dolarjev, Poljski pa po 350, me je zamikalo, da se o tem spet sprašujem. Nedavna delna odločba švedskega arbitra o pravici poljske družbe, da zahteva znižanje cene na tržno, potrjuje to nesorazmerje. Ne morem razumeti, zakaj Evropska zveza ni raziskala te nelojalne konkurence, zlasti zaradi tesne zveze nekdanjega nemškega kanclerja Schröderja s Putinom v povezavi s Severnim tokom in Rosneftom. Zdi se, da so ruske usluge Nemčiji, ruski pritisk na Poljsko in nedavno Schröderjevo prorusko razpoloženje ravno tako zaskrbljujoči.

 

Še enkrat več lahko beremo v tisku, da zmešnjava z begunci, ki jo je celini prinesla Angela Merkel, še vedno povzroča globoke delitve v Evropski uniji. Mar Nemčija ne razume globokega, zgodovinsko pogojenega občutka Madžarov, Avstrijcev in tudi Slovencev glede otomanskih vpadov v preteklosti? Ta otomanski imperij je bil militantna islamska sila, ki je vdirala v Evropo, si podjarmila Balkan in polovico Madžarske za 150 let, nekatere dele pa za skoraj 300 let. Seveda so tudi Grki v tem pogledu ravno tako občutljivi kot Avstrija.

 

Nemčija je občutljiva do svoje črne preteklosti, vendar mora razumeti tudi občutljivost drugih držav, ko je v Evropo povabila več kot milijon migrantov, večinoma muslimanov, in potem pričakovala, da ji bodo ostale članice EU ubogljivo sledile in sprejele svoj delež. Istočasno ko od drugih pričakuje, da si bodo porazdelile breme, Nemčija sama ne zmore priskrbeti primernega prispevka stroškov zveze NATO in tvega razpad zavezništva, kajti ZDA postajajo frustrirane, še posebej ker skuša Nemčija z ostalimi članicami ustanoviti skupno evropsko vojsko, ki je videti konkurenca zvezi NATO, čeprav na zelo nizki ravni.

 

Razmislimo o  evrski krizi, v kateri se je reševanje držav zdelo zunanjim opazovalcem evroobmočja prvenstveno reševanje nemških in francoskih bank, ki je preobremenilo države, kot je Grčija. Vemo, da celo pred tem prve države, ki so prekršile Pakt o stabilnosti in rasti, niso bile majhne države, temveč Nemčija in Francija. Zdi se, da ima največ koristi od uvedbe evra prav Nemčija.

 

Schengensko območje je administrativna nočna mora velikih držav, ki se zanašajo, da bodo tiste na zunanjih mejah izvajale prizadevno in učinkovito kontrolo. Zanimivo, neposredna administracija na nemška mejah je sila majhna, ampak se lahko zanesemo na nemško učinkovitost, če pomislimo na škandal pri testiranju motornih izpušnih plinov? Mimogrede, kje je bila takrat EU? Morali smo se zanesti na učinkovite ameriške preizkuševalce, ki so razkrili težavo.

 

Seveda vemo za korist Slovenije in Hrvaške leta 1991, ko je Nemčija ravnala v nasprotju s svojimi evropskimi zavezniku pri priznanju obeh držav. Dobro za Slovenijo, toda slabo za komunitarnost. Na splošno se mi namreč zdi, da Nemčija ni zelo komunitarna, in če bi bil Poljak in bi premišljeval o svoji zgodovini, bi me resno skrbelo zaradi možnosti, četudi oddaljeni, novega nemško-ruskega pakta o nenapadanju. To zveni zelo za lase privlečeno, vendar je tako zvenelo tudi, dokler ni avgusta 1939 Hitler podpisal sporazuma s Stalinom, po katerem sta si razdelila Poljsko. 

 

Prosim, Nemčija, dokaži, da je moj déjà vu zmoten; prva stvar, ki jo lahko narediš, je, da Poljski preskrbiš pošteno ceno ruskega plina.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.006
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.431
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.966
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.711
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.306
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.317
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.125
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.070
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 422
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.157