Komentar

Levica bo podprla mandatarja Marjana Šarca, njegovo vlado pa samo tedaj, ko se ji bo to splačalo

Levica po pričakovanjih ne bo vstopila v vladno koalicijo, bo pa zagotovila svoje glasove za to, da bo Marjan Šarec še ta mesec postal mandatar in, če ne bo kakšnih nepredvidenih dogodkov, v naslednjem krogu tudi premier koalicijske vlade petih strank. Poteza Levice ni samo pričakovana, pač pa tudi logična in zanjo vsekakor politično tudi najbolj oportuna.

01.08.2018 00:20
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Levica   Marjan Šarec   vlada   NSi   Luka Mesec

Foto: Stranka Levica

Če bo cena, ki jo bo Levica postavljala Šarcu za svoje "projektno sodelovanje", previsoka, bodo kmalu spet aktualne predčasne volitve.

O tem, da organi Levice ne bodo podprli vstopa te stranke v vladno koalicijo Marjana Šarca, pravzaprav nikoli ni bilo posebnega dvoma. Že hitra analiza pokaže, brez hudih kompromisov v škodo stranke ne bi šlo in da se Levici, ki namerava v prihodnjih letih iz političnega prizorišča počasi izriniti okostenele socialne demokrate, vstop v kakršno koli vlado niti slučajno ne izplača. Z desetodstotno podporo se morajo najprej prekaliti v opoziciji, čeprav so bili tokrat pod precejšnjim pritiskom. A na srečo imajo mladi tovariši izkušene starejše prijatelje, ki so jim svetovali, kaj pomeni rek "volk sit in koza cela"; "levičarji" so morali javno zagotoviti, da bo kamniški župan kljub njihovi košarici lahko sestavil svojo Natureta koalicijo, Levica pa mu bo z devetimi poslanskimi glasovi priskočila na pomoč tudi takrat, ko bo to nujno. Temu se sicer uradno reče "projektno sodelovanje", vendar je to prazna fraza, ki ne pomeni ničesar.

 

Levica kot stranka je včeraj za status quo v slovenski politiki naredila ogromno, kajti brez njihove gentlemanske podpore bi Šarec pogorel na celi črti, predsednik Borut Pahor pa bi moral razpustiti parlament in razpisati nove (predčasne) volitve. Kajti razen Šarca ni nikogar, ki bi ta trenutek lahko zbral 46 glasov in sestavil vlado, kar z drugimi besedami pomeni, da bo kot premier že od prvega dne dalje na milost in nemilost prepuščen tistim, ki so zmehčali Luko Mesca in njegove tovariše, da so se odločili za "projektno sodelovanje".

 

Kaj se je torej zgodilo včeraj? Slovenija je dobila vlado, ki bo dejansko prva manjšinska vlada v njeni zgodovini, vodil pa jo bo najmanj talentirani premier v njeni zgodovini. Sestavljale jo bodo tri stranke prejšnje vladne koalicije, stranka nekdanje premierke in Lista Marjana Šarca, ki je, če sem pravilno razumel nekatere slovenske medije, nekakšna moralna zmagovalka parlamentarnih volitev 3. junija. Zakaj takšna radikalna politizacija medijev v zadnjih tednih, verjetno ni skrivnost. Če bi Levica - potem ko se je ljudskim pričakovanjem izneverila "desničarska" Nova Slovenija - zavrnila podporo Šarcu, bi sledile nove volitve, na katerih bi Janševa SDS zelo verjetno še nekoliko izboljšala rezultat, iz državnega zbora pa bi volivci odplaknili upokojensko stranko, kar bi pomenilo, da se je razmerje med t.i. levico in t.i. desnico premaknilo malce na desno.

 

Ker takšen razplet ne ustreza tistim, ki upravljajo z državo (in se, vsaj če pogledamo zadnje polemike okoli svobode govora na nacionalki, agresivno retoriko mnenjskih voditeljev, ki niti ne skrivajo več, da agitirajo za posamezne stranke in njihove voditelje itd., tudi obnašajo tako, kot da bi bili lastniki Slovenije), so že v primeru Nove Slovenije začeli izvajati, preko medijev kajpak, neokusen in primitiven pritisk na to stranko, naj se vendar obnaša tako, kot je treba in omogoči Šarcu, da pride elegantno na oblast. NSi v vladi bi namreč ustvarila privid nekakšne zmerne, rahlo levosredinske vlade, medtem ko je brez nje vlada v vsakem primeru levosredinska oziroma leva. Od kje slovenskim medijem ideja, da bo Šarec vodil "sredinsko vlado" in da gre za koalicijo "sredinskih strank", mi, po pravici povedano, ni jasno. Saj vendar niso tako prekleto zmanipulirani? Ali pač?!

 

A če pustimo svetovnonazorske finese (sploh pa ideološka vprašanja, kjer se zdi, da Slovenci še 100 let ne bodo mentalno ozdravljeni travm 20. stoletja!), potem je pomembno edinole to, kaj včerajšnja odločitev pomeni za prihodnost Slovenije. Kajti konec koncev to, kdo je na oblasti, ni najpomembnejša stvar na tem svetu. Pač pa je še kako pomembno, ali bomo v naslednjih mesecih in letih živeli vsaj tako dobro, kot smo doslej. Resda vlada nima vpliva na vse, kar se dogaja okoli nas, vendar je njeno delovanje lahko katastrofalno, če sprejema škodljive oziroma napačne odločitve. Marsikdo je morda potihem vzkliknil, češ, še sreča, da radikalci iz Levice ne bodo v vladi, toda v resnici ne gre za to. Levica kot stranke je danes približno tam, kjer je bila grška Siriza nekaj let preden je prišla na oblast. Hočem reči, da Mesec in njegovi potrebujejo še nekaj let, da se naučijo takšne politike, ki jih lahko zavihti na oblast. Zato so naredili edino logično potezo, ko so Šarcu dali košarico, hkrati pa mu bodo omogočili, da sestavi vlado in začne vladati. Kakšne račune mu bodo izstavljali za svoje "projektno sodelovanje", pa bo moral gospod Šarec sproti preračunavati, če se mu še splača. Kajti če bo cena, ki jo bo Levica postavljala Šarcu za svojo podporo, previsoka, bo vlada kaj kmalu postala resnično manjšinska. Od tam do novih volitev pa je lahko kratka pot.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
20
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.483
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.068
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.225
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.631
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.133
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 997
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 877
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 545
09/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.284
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.890