Komentar

Vročica v avgustu: Če Levica ne bo pomagala Šarcu na oblast, lahko Kučan doživi srčni infarkt!

Še nikoli se ni s sestavljanjem vlade tako zapletalo kot letos. Mandatar nima podpisane niti formalne koalicijske pogodbe s štirimi "koalicijskimi partnericami", peta (Levica) pa je izrazila zgolj načelno pripravljenost na "projektno sodelovanje", četudi se bodoča koalicija do nje že zdaj obnaša podcenjujoče in vzvišeno.

07.08.2018 00:50
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Marjan Šarec   mandatar   Levica   Luka Mesec   Dejan Židan   Milan Kučan   Manca G. Renko   vlada

Foto: Mediaspeed

Marjan Šarec spominja na padalca začetnika, ki bo skočil iz letala, ni pa povsem prepričan, ali se mu bo padalo odprlo, medtem ko rezervnega sploh nima. Ali je to recept za katastrofo?

Navdušenje t.i stare, trde levice nad stranko Levica je plahnelo sorazmerno s tem, kot je postajalo jasno, da se Marjan Šarec na mandatarskem maratonu ne bo odrezal dosti bolje od Zorana Jankovića. Da bi kamniškemu županu, ki je po dobrem izkupičku na lanskih predsedniških volitvah v sebi odkril mesijanski potencial, pomagali zlesti na oblast, so politični Metuzalemi iz ozadja začeli "masirati" Levico, da se obnaša "državotvorno" in naredi vse, kar bodo od nje zahtevali, samo da dobimo levo vlado. Ob sočasnem medijskem pritisku se je ustvaril vtis, da Levica enostavno mora podpreti Šarca, pa če je formalno del koalicije ali ni. Takšna logika spominja na neke druge čase, kjer je bilo treba "strniti vrste" in preprečiti t.i. sektaštvo. S tem v zvezi velja omeniti paniko, ki je zavladala po odhodu Nove Slovenije iz pogajanj s Šarcem; nenadoma so lobisti, nekakšni posebni odposlanci in ljudje za zveze začeli zbirati vse mogoče informacije o vodilnih stranke Levica, posebno njenem predsedniku oziroma koordinatorju. Kdo vse ima vpliv nanj, kdo ga lahko pomaga pregovoriti, jih je zanimalo. Manca G. Renko, če mene vprašate.

 

Problem, s katerim so se soočili politični Metuzalemi, ki so prepričani, da lahko še naprej sestavljajo ali odstavljajo vlade, je ta, da jih je deloma povozil čas in da nova generacija politikov ni več pretirano dovzetna za njihove nasvete in modrovanja. O stranki Levica imam svoje mnenje in v glavnem se ne strinjam z njimi, vendar pa ugotavljam, da so to večinoma avtonomni in suvereni ljudje, ki si ne pustijo soliti pameti od nikogar. To pa me neznansko veseli. Levica je nezakonski otrok razočaranih abstinentov, ki bi načeloma morali voliti socialne demokrate, pa se jim je uprla zlagana solidarnost te stranke. Da o korupciji, klientelizmu in "neoliberalnih manirah" ljudi iz kroga socialnih demokratov niti ne govorimo.

 

Na Levico in njene poslance bodo zdaj vsak dan bolj pritiskali. Naj ne sektašijo in kot pohlevni levičarji podprejo Šarca in njegovo koalicijo. Zraven bo preventivno padalo še v medijih, saj je zastraševanje ena bolj uveljavljenih oblik grožnj in pritiskov v politiki. Morda jim bo celo deloma uspelo in bo del Levice podprl Šarca na obeh tajnih glasovanjih (mandatar, vlada), vendar pa utegne to pripeljati do razpada te stranke v državnem zboru. Morda je to tudi eden izmed ciljev stare komunistične levice?

 

(Ne bi bil posebno presenečen, če se bo v prihodnjih dneh oglasil kak nekdanji politični težkokategornik in pridigarsko položil na srce poslancem in vodstvu stranke Levica, naj se "državotvorno in odgovorno" obnašajo. Glede na zdravstveno stanje prvega med enakimi "old boys", me skrbi, da bi v primeru njihove košarice koga celo zadela kap.)

 

A če pod vso to nervozo, ki je zajela stare centre moči, obsedene s sovražniki na janšistični desnici, potegnemo črto, potem dejansko vedno znova prihajamo do enega in istega zaključka: da levica nima nikogar, ki bi bil sposoben suvereno osvojiti oblast. Ironija je, da je njen edini kandidat igralec in posnemovalec nekdanjega vrhunskega politika Janeza Drnovška. A tu se vse primerjave tudi končajo. Kajti edini razlog, da levica kljub petim (s pomočjo Levice celo šestim) satelitom pravzaprav ni (bila) sposobna v normalnem času sestaviti koalicije, se imenuje Marjan Šarec.

 

Njegov pogajalski, intelektualni in nenazadnje tudi kadrovski domet je enostavno prešibek, da bi lahko speljal tako zahteven projekt, kot je formiranje 13. slovenske vlade. O Šarcu sicer poskušam ohranjati čim bolj nevtralno mnenje, saj z njegovim uspehom ali neuspehom res nisem obremenjen. Briga me. Mi je pa jasno, da nihče ne želi biti v njegovi koži, še najmanj bodoči koalicijski partnerji. Kajti možnosti, da mu uspe obakrat, tj. pri mandatarstvu in pri izvolitvi vlade, so še vedno polovične (50:50), pri čemer je potrebno na vse skupaj pogledati tudi iz širše perspektive. Denimo, da mu uspe in da v zakonsko predpisanih rokih dobi premierski stolček in vlado. Glede na obnašanje Levice je jasno, da bo vlada nestabilna, kaotična in predvsem - manjšinska. Že na prvem pomembnejšem glasovanju v državnem zboru lahko doživi simbolično nezaupnico. V tem primeru bo šel kamniški župan v zgodovino kot mandatar oziroma premier z zelo kratkim rokom trajanja. Neke vrste politična muha enodnevnica.

 

Še bolj neugoden zanj pa je takšen razplet, po katerem bi mu spodletelo že prej; bodisi kot kandidatu za mandatarja bodisi kot mandatarju, če njegova predlagana vladna ekipa ne bi dobila zahtevanih 46 glasov. V tem primeru bo Marjan Šarec celo največji politični luzer v zgodovini samostojne Slovenije. Tega pa mu človek že iz kurtuaznosti ne bi privoščil. Nenazadnje igračkanje z upravljanjem države škoduje vsem nam in prav v ničemer ne vliva zaupanja v politiko. Verjetno se gospod Šarec ne zaveda, pod kakšnim pritiskom se bo znašel, ko oziroma če bo prestal "prvi krog pekla", če se izrazim figurativno: če bo postal mandatar, ne bo pa še imel zagotovljenih najmanj 46 glasov za potrditev ministrske ekipe. Telefoni mu bodo zvonili, odposlanci trkali na vrata ... vsi bodo ponujali podporo in pomoč, seveda pa bodo istočasno naštevali tudi koncesije, ki jih pričakujejo za svojo "nesebično" delovanje. V trenutku bo mandatar za sestavo vlade postal predmet takšnega barantanja, kakršnega v Sloveniji še ni bilo.

 

Toda ne glede na vse realne nevarnosti, pritiske in negotovosti je sla po oblasti močnejša. Šarec preprosto hoče biti premier, tega v ožjem krogu niti nikoli ni skrival. Po človeški plati in z nekaj psihologije ga lahko razumemo; zdaj, ko ga od oblasti in pisarne v vladni palači loči le še nekaj korakov, niti slučajno ne sme in ne more razmišljati o umiku ali odstopu. Poti nazaj ni. Hotenje po položaju je tako močno, da premaga vse pomisleke ali dvome. Kdor je kdaj bral Martina Kojca, ve, v kako nezavidljivem položaju je, kdor je obseden s hotenjem in ne se zmore obvladati. Občutki so podobni kot pri hudi zasvojenosti.

 

Pot do formiranja vlade Marjana Šarca torej še zdaleč ni končana. Izkupiček dosedanjih "pogajanj" peterice strank, ki jih niti pri najboljši volji ne moremo označiti kot sredinske, je siromašen. Ni koalicijske pogodbe, denimo. Obljube se požirajo kot za stavo. Še nedavno je bodoči mandatar zatrjeval, da ne bodo vlagali njegove mandatarske kandidature, če ne bodo imeli zagotovljenih najmanj 46 podpisov poslank in poslancev. V bistvu se edina obljuba, ki jo doslej (še) niso prelomili, kako ironično, nanaša na Janeza Janšo - da namreč z njim oziroma SDS ne bodo šli v koalicijo ...

 

Taktično je nepremišljena tudi napoved skorajšnje odstavitve Mateja Tonina kot predsednika državnega zbora in kandidiranje Dejana Židana na njegovo mesto. Celo iz dveh razlogov; prvi je ta, da Šarčevi koaliciji Tonin kot predsednik strateško koristi, saj bi se lahko - glede na to, da so volitve mandatarja oziroma vlade tajne - potihem dogovorili najmanj za glas Ljudmile Novak, kar bi Šarcu ob obeh poslancih manjšin prineslo celo tri rezervne glasove, če ga Levica na celi črti pusti na cedilu (kar ni izključeno). Drugi razlog pa je povezan z Židanom, ki za izvolitev prav tako potrebuje 46 glasov, teh pa gospod Šarec - nima. Levica namreč nima niti najmanjšega razloga, da podpre Židana, potem ko so jo iz dogovora o njegovi novi službi povsem izključili. Vse to dokazuje, kako amatersko, nepremišljeno in stihijsko so se fantje lotili sestavljanja vlade oziroma koalicije.

 

Kot da bi pastirji igrali pasjanso na Veliki Planini ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
15
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.497
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.077
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.157
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.012
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287