Komentar
Zadrege z neko proslavo: Ali je Slovensko vojsko res ustvarila Komunistična partija Jugoslavije?
Kmalu bo minilo sto let od koroškega plebiscita, ki je bil svojevrstno znamenje slovenskega nezaupanja do (Karađorđevićeve) Jugoslavije. Do nezaupnice Titovi Jugoslaviji je bilo treba počakati vse do leta 1990. S proslavo 50. obletnice teritorialne obrambe najvišje slovensko vodstvo sporoča, da te nezaupnice sploh ni bilo.
09.10.2018 22:05
Piše:
Dimitrij Rupel
Ključne besede:
Teritorialna obramba
Slovenija
SFRJ
Jugoslavija
osamosvojitev
Foto: Facebook
Gre za poskus pomanjševanja vloge oboroženih sil demokratične Slovenije. Da tako rekoč sovpada z obletnico sovjetske okupacije Češkoslovaške, ni naključje.
Letošnjega avgusta je minilo 50 let od sovjetske okupacije Češkoslovaške. Iz strahu in previdnosti je takrat – pred petdesetimi leti - jugoslovanski vrh ustanovil sistem Teritorialne obrambe, ki je imel nekatere značilnosti formacij, kot so po svetu narodne garde, vendar je bil v vsakem primeru sistem Socialistične republike Slovenije.
Tik pred nastopom prve slovenske demokratične vlade je JLA začela z množičnim odvzemanjem orožja slovenske teritorialne obrambe, ki se hvala Bogu ni povsem posrečilo. Decembra 1990 se je v Kočevski reki zbrala Manevrska struktura narodne zaščite, sledil je uspešni plebiscit, ki je bil podlaga slovenske samoodločbe. To je bil čas, ko je "zadišalo po slovenski vojski".
Junija 1991 je podobno kot nekoč sovjetska ravnala tudi jugoslovanska vojska. Nameravala je preprečiti slovenska procesa demokratizacije in osamosvajanja. Slovenija je bila na napad kljub vsemu pripravljena. V pripravah so sodelovali tudi pripadniki teritorialne obrambe, ki so zapustili jugoslovanski sistem. Slovenija je z njihovo pomočjo, z domoljubnimi policisti in drugimi prostovoljci – z demokratičnim poveljstvom - zmagala v desetdnevni vojni in se prebila do mednarodnega priznanja.
Proslavljanje petdesete obletnice Teritorialne obrambe Socialistične republike Slovenije, kot da je slovensko vojsko ustvarila Komunistična partija Jugoslavije leta 1968, je nesmiselno. Gre za poskus pomanjševanja vloge oboroženih sil demokratične Slovenije. Da tako rekoč sovpada z obletnico sovjetske okupacije Češkoslovaške, ni naključje.
Dimitrij Rupel je bil član prve slovenske demokratične vlade.