V petek je potekel razpis za novega predsednika uprave igralniške družbe Hit, jutri pa bo nadzorni svet odločal o bodočem šefu Hita. Razpis sicer ni bil povsem običajen, kajti eden glavnih pogojev za prijavo je bil ta, da kandidat za predsednika uprave ne sme biti zaposlen ali povezan s konkurenčno gospodarsko družbo. Po mnenju poznavalcev igralniškega sveta gre za potihem prirejen razpis, v katerem se z nerazumnim pogojem avtomatično izloči kandidate, ki niso "primerni".
Čemu takšen nenavaden razpisni pogoj, smo se pozanimali tudi na Slovenskem državnem holdingu (SDH), kamor smo poslali novinarska vprašanja. Razpis za novega predsednika uprave podjetja Hit d.d. (vir) nas je namreč zbodel v oči zaradi pogojev oziroma dokazil, ki jih je bilo potrebno predložiti. Med njimi je tudi kandidatova izjava, da "ne opravlja funkcije vodenja, nadzora ali svetovalnih nalog za konkurenčne družbe in ni večji delničar / družbenik konkurenčnih družb na področju temeljne dejavnosti družbe". SDH smo zato vprašali, kakšen je namen, da se med pogoje uvrsti takšna "prepoved", kajti v slovenskem igralništvu je relativno malo vrhunskih vodilnih kadrov, zato bi se zdelo logično, da Hit poskuša dobiti najboljše možne managerje tudi iz konkurenčnih družb. Po našem mnenju namreč s takšno določbo avtomatično izpadejo številni potencialni kandidati, kar nas lahko napeljuje k misli, da je razpis prilagojen oziroma da se z njim želi izločiti konkurenčnega kandidata.
SDH nam je sicer odgovoril, toda odgovor je bil takšen, da nam niso povedali nič, pač pa nas prosili, naj se za pojasnila glede izpolnjevanja razpisnih pogojev obrnemo na nadzorni svet družbe Hit d. d. Ker imamo s tovrstnim ping-pongom že dovolj slabih izkušenj, smo nadaljnja poizvedovanja zaustavili, saj v nobenem primeru ne bi izvedeli ničesar. Takšen razpis je namreč sam po sebi dovolj zgovoren in kaže, kako nekdaj uspešna igralniška družba iz Nove Gorice zdaj načrtno in politično motivirano išče primernega predsednika uprave. Ta bo po mnenju nadzornikov tisti, ki ne bo odpuščal, urejal plač ali se lotil resničnega problema Hita - slabe kakovosti storitev. Nekaj takšnega smo lahko pred dnevi prebrali v enem izmed dnevnih časopisov, ki so "na liniji".
Nesposobnost lani ni bila problem?
Hit ima zanimivo zgodovino tovrstnih razpisov. Na prejšnjem je denimo zmagal človek, ki je imel najmanj, iskreno rečeno nič izkušenj z igralništvom. O tem smo poročali na portalu+. Po letu dni je nadzorni svet družbe Hit, ki je aprila 2017 sam imenoval popolnoma nekompetentnega človeka, ugotovil, da je predsednik uprave Janez Mlakar nesposoben in ga zato odpoklical oziroma krivdno razrešil (vir). Izjava nadzornikov po seji, na kateri je poleg Mlakarja letel tudi drugi član uprave Tevž Korent, je ena hujših, kar smo jih brali zadnje čase:
"Člana uprave sta razrešena zaradi nesposobnosti vodenja poslov družbe Hit in hujših kršitev obveznosti."
Manjka samo še podatek, da so zoper njiju vložili kazenski ovadbi. No, tega podatka ni, ker so nadzorniki povedali, da ovadb niso vložili. Zakaj jih niso, bodo morda razložili, ko jim bomo poslali naslednji paket novinarskih vprašanj. Mimogrede, Janeza Mlakarja je lani spomladi na mesto predsednika uprave Hita osebno "sforsiral" gospodarski minister Zdravko Počivalšek. To je danes podatek, na katerega bi radi vsi pozabili, še najbolj Počivalšek sam, ki je te dni precej tiho.
Interno samorazgrajevanje podjetja
Za Mlakarjevega naslednika so se po naših informacijah prijavili večinoma interni kadri, ki so razpis tudi napisali. Seveda v različni kombinacijah in izvedbah. Vodja pravne službe, Miha Uršič, ki je neslavno kandidiral že prej, morda trenutni v. d. predsednika uprave Danjel Mlečnik, pa vodja igralniškega centra Korona v Kranjski Gori, Tomaž Repinc. "Hitovci" nekritično ne razumejo, da so sami vir problema, pravi naš interni vir, ki dodaja, da je slovenski model igralniške šole preživet in da ga prehitevajo po levi in desni, Avstrijci, on-line produkti ...
Večji del krivde za dolgotrajno stagnacijo, zdaj pa celo propadanje nekoč razvite igralniške industrije dejansko nosijo vlade, ministrstvo za finance, ki ne upravlja s tem premoženjem države. Hit je zdaj sicer formalno pod okriljem SDH, kjer naj bi se predsednica uprave Lidia Glavina po zadnjih informacijah obdržala v sedlu, vprašanje pa je, koga bodo še imenovali v upravo. Poleg SDH se bo v imenovanje novega predsednika uprave Hita poskušal vplesti še nadzorni svet, novogoriški župan Matej Arčon, ministra Počivalšek in Bertoncelj, zlasti pa predstavniki zaposlenih v nadzornem svetu Hita in njihov predsednik Marjan Pintar (ki je sicer nekdanji Arčonov strankarski tovariš iz pokopane LDS).
Jutri bo torej nadzorni svet družbe Hit uradno odprl prispele prijave. Če kdo ne bo ravno ustrezal pričakovanjem, lahko pričakujemo, da ga bodo poskušali izločiti na podlagi formalnih pogojev, predvsem tistega o prepovedi konkurenčnega dela. Zato so takšno zahtevo tudi umestili v razpis. Za vsak primer. To pomeni, da je najverjetneje bodoči šef Hita izbran že danes, razpisni pogoji pa so bili tako "sfrizirani" samo zato, da bi onemogočili kakšno resno (in neodvisno) konkurenco.