Bivši minister za javno upravo Boris Koprivnikar je pred odhodom z ministrstva pripravil dokumente, ki kažejo, da bo Slovenija v Mednarodni zvezi za telekomunikacije (ITU) pri volitvah raje podprla Burkino Faso kot Veliko Britanijo. Razlog? Naši viri trdijo, da je to obljubljena služba na sedežu ITU v Švici za Koprivnikarja. Političnih ali ekonomskih razlogov za favoriziranje ene najrevnejših afriških držav namreč ni. Še več, slovensko zunanje ministrstvo uradno odsvetuje potovanja v Burkino Faso zaradi nevarnosti ugrabitev in terorizma!
V zgodbi, ki jo razkrivamo, se nekdanji Cerarjev minister za javno upravo in celo podpredsednik vlade Boris Koprivnikar ponovno pojavlja v čudnih okoliščinah, pravzaprav gre za novo afero. Komaj se je dobro polegel prah iz afere Koprivnikar - BTC, v kateri je pomembno vlogo odigrala tudi Tanja Muha, za zdaj še direktorica Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS), že je Boris Koprivnikar ponovno pod povečevalnim steklom. Tokrat v povezavi z Mednarodno zvezo za telekomunikacije, International Telecommunication Union (ITU), ki ima sedež v švicarski Ženevi in ki jo čakajo volitve novega predsednika, podpredsednikov in drugih visokih funkcionarjev. Po naših informacijah naj bi Brahima Sanou, dosedanji šef razvojnega oddelka pri ITU, kot kandidat za podpredsednika Koprivnikarju obljubil dobro plačano službo na ITU v zameno za podporo Slovenije njegovi kandidaturi in posledično tudi izvolitvi. To bi pomenilo, da naša država odreče podporo "evropskemu kandidatu", Britancu Malcolmu Johnsonu, ki prav tako kandidira za podpredsednika ITU, in se postavi na stran kandidata afriške države Burkina Faso. Kot opombo naj navedemo, da bodo vse evropske države, sploh pa članice Evropske unije glasovale za Johnsona, ki ga je sicer Slovenija podprla že pred štirimi leti, ko je bil izvoljen za predsednika te mednarodne telekomunikacijske organizacije.
Johnson se je izkazal za uspešnega in bo zdaj kandidiral za podpredsednika. Zato so nas poznavalci tega področja, ki niso želeli biti imenovani, opozorili, da ne vidijo prav nobene logike, da bi Slovenija 1. novembra (vir) podprla nekoga drugega. Že samo primerjava izkušnenj kandidata Velike Britanije (vir) in Burkine Faso (vir), kaže na to, da vsaj z vidika strokovnosti kandidat Burkine Faso Angležu ne seže do kolen. Johnson je med drugim 11 let vodil angleško nacionalno agencijo za telekomunikacije, medtem ko je afriški kandidat Sanou večinoma zasedal manj pomembne funkcije.
Zakaj bii podprli kandidata iz Burkine Faso, če pa:
-
ima neprimerno slabše kvalifikacije od Angleža,
-
je to država, kamor zunanje ministrstvo uradno odsvetuje potovanja zaradi ugrabitev in terorizma,
-
smo Angleža podprli pred štirimi leti, ko je zmagal ter odlično opravljal delo zato spet kandidira,
-
je to država, s katero Slovenija nima posebnih strateških odnosov,
-
se bomo zamerili Veliki Britaniji, v katero naša podjetja izvozijo več kot pol milijarde evrov letno,
-
naša vlada in ministrstvo za javno upravo nista znala predstaviti niti enega argumenta v prid Burkini Faso?
Za en samcat BMW serije 7 z dodano opremo ...
Kje je potemtakem logika, da namerava Slovenija podpreti kandidata iz Burkine Faso? Sploh ob upoštevanju političnih in ekonomskih kazalnikov. Naše zunanje ministrstvo namreč slovenskim državljanom odsvetuje potovanja v to afriško državo zaradi nevarnosti terorizma in ugrabitev. Nič manj neimpresiven pa je podatek, ki se tiče naše blagovne menjave z Burkino Faso. Zakaj to izpostavljamo? Zato, ker smo podrobneje pogledali, kakšen eventueni "strateški pomen" ima Burkina Faso za Slovenijo, če nameravamo zaradi njenega kandidata v ITU pustiti na cedilu Britance, s katerimi nas vsekakor povezuje neprimerno več kot z Burkino Faso, kamor Slovenija letno izvozi na 178.000 evrov blaga, uvozi pa za - ne boste verjeli - pišave štiri "jurje".
Celoten slovenski izvoz v Burkino Faso, ki pri nas nima diplomatskega predstavništva (mi pa seveda pri njih še manj), znaša torek toliko, kolikor stane, če karikiramo, en samcat BMW serije 7 z veliko dodatne opreme. No, na drugi strani pa se številke dramatično spremenijo, ko gre za ekonomske odnose med Slovenijo in Veliko Britanijo: po referenčnih podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je blagovna menjava med državama lani znašala skupaj skoraj milijardo evrov - Slovenija je v Veliko Britanijo izvozila prek 500 milijonov evrov, iz nje pa uvozila za 400 milijonov evrov!

Blagovna menjava z Burkino Faso znaša 178.000 EUR izvoza in 4.000 EUR uvoza (vir: SURS, 2017)

Blagovna menjava z Veliko Britanijo: več kot pol milijarde izvoza, skoraj 400 milijonov evrov uvoza! (vir: SURS, 2017)
Je k tem ekonomskim podatkom sploh treba kaj dodati? Morda le to, da med Burkino Faso in Slovenijo ni evidentiranih omembe vrednih diplomatskih stikov oziroma političnih odnosov na (naj)višjih ravneh. Svojevrstni dokaz najdemo tudi na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve, kjer potovanja v Burkino Faso odsvetujejo zaradi nevarnosti ugrabitev in terorizma (vir). S to afriško deželo, ki sodi med najrevnejše države sveta, si ne morejo obetati nekih dobičkov niti naše turistične agencije.

MZZ odsvetuje potovanje v Burkino Faso zaradi ugrabitev in terorizma!
Kaj ima potemtakem Slovenija skupnega z Burkino Faso, da bomo njenega kandidata podprli v kandidaturi za podpredsednika Mednarodne telekomunikacijske zveze? Bo Burkina Faso uvedla vize za nape državljane, če jih ne podpremo? Ne more jih, saj jih za potovanja k njim potrebujemo že zdaj ...
Enigmo, zakaj takšna nelogična "strategija", so nam pomagali rešiti viri blizu slovenske vlade in ministrstva za javno upravo. Namig, ki smo ga dobili in zaradi katerega je ta članek tudi nastal, govori o tem, da gre pri vsej zgodbi dejansko za nekakšno "vezano trgovino", po kateri je povsem vseeno, kaj bo z mednarodnim ugledom države, saj je važno samo to, da bo brezposelni bivši kader stranke SMC dobil dobro plačano službo v Švici!?
Priznati moramo, da se nam je zgodba zdela sprva neverjetna, ampak potem, ko smo dobili odgovor od Borisa Koprivnikarja, smo vedeli, da smo na pravi poti. Kaj je torej bivši minister naredil takšnega, da smo začeli verjeti, da je dejansko pripravil vse potrebno, da bo Slovenija glasovala za kandidata Burkine Faso?
Zlagal se nam je.
V odgovoru, ki smo ga prejeli v nedeljo, 28. oktobra 2018, je zapisal:
"O kandidatih smo na ministrstvu razpravljali, vendar smo odločitev prepustili sedanji vladi, saj je milo rečeno nesmiselno razpravljati o podpori po zaključku mandata prejšnje vlade, zato o podpori nismo zavzeli stališča."
Prav ministrstvo za javno upravo je po naših informacijah pripravilo predlog v času, ko je Koprivnikar kot minister opravljal tekoče posle. Sedaj pa gospod bivši minister kakor nič ne ve o tem, da bi pripravili kak predlog. Samo "razpravljali" so. Predlog je po naših informacijah po navodilih Koprivnikarja pripravil vodja direktorata Bojan Križ, ki je bil kandidat za poslanca SMC, vlada Marjana Šarca pa naj bi predlog obravnavala na minuli seji, a je bil predlog zadnji trenutek umaknjen zaradi članka v Delu (vir). Danes pa bivši minister Koprivnikar, pod katerim je nastal predlog, da se podpre kandidat Burkine Faso, piše uredniku portala+, da on o tem skoraj nič ne ve in da je to prepustil v odločanje novi vladi. Torej Koprivnikar ni iskren in nekaj prekriva. In če nekaj prikriva, potem obstaja razlog za to. Res pa je, da ga moramo pohvaliti, saj nam je odgovoril v nedeljo isti dan, ko je prejel vprašanja.

Boris Koprivnikar se, vsaj tako se zdi, ponovno zapleta v afero ... (Foto: Youtube)
Druga pomembna stvar, ki jo je Koprivnikar zapisal v svojem odgovoru, pa je, "da je poleg resornega mnenja ključna usmeritev ministrstva za zunanje zadeve".
Čeprav je prvi predlog po navodilih Koprivnikarja nastajal brez ministrstva za zunanje zadeve, pa je prav MZZ - odkar Koprivnikar ni več minister za javno upravo - dobilo naenkrat pomembno vlogo. Razlog je preprost: Mladika je po novem pod nadzorom SMC. In ker ta stranka preko ministrstva za javno upravo ne obvladuje več področja telekomunikacij (AKOS), bodo torej poskrbeli, da bo o glasovanju v ITU odločal MZZ. Skratka, čeprav gre za področje telekomunikacij, bo imelo sedaj zadnjo besedo zunanje ministrstvo, ki ga vodi nihče drug kot Miro Cerar.
Ministrstvo, ki na svoji spletni strani odsvetuje potovanje v Burkino Faso, navija za kandidata te države. Ključna oseba iz SMC na tem ministrstvu, ki naj bi "pokrila" Koprivnikarja, je po naših informacijah Dobran Božič, bivši načelnik generalštaba Slovenske vojske in nekdanji direktor vladne Agencije za varovanje tajnih podatkov. Ker novi minister za javno upravo Rudi Medved očitno ne želi podpreti afriškega kandidata, kot je predlagal njegov predhodnik, so zdaj težo odločanja prenesli na resor zunanjih zadev, ki ga po novem obvladuje SMC.
"Prijateljska usluga" iz Dubaja?
Po naših informacijah naj bi Koprivnikar podporo v zameno za svojo bodočo službo v Ženevi dogovoril oktobra lani, ko je s petčlansko delegacijo odpotoval na konferenco ITU v Buenos Airesu. Gostitelj pa je bil ravno kandidat iz Burkine Faso Brahima Sanou, ki se sedaj ob Malcolmu Johnsonu poteguje za namestnika generalnega sekretarja. Brahima Sanou nujno potrebuje izvolitev. Če ne bo izvoljen, "gre domov". Zato naj bi bil pripravljen na vse ali nič. Področje, za katerega se poteguje, pa omogoča odločanje o kadrovanju in tudi financiranju projektov.
V tej zgodbi pa je pomembno še nekaj: čeprav Bojan Križ, direktor direktorata na ministrstvu za javno upravo, ki je bil imenovan v času Koprivnikarja, razlaga različnim ljudem, da podpore Burkini Faso ni več mogoče umakniti, lahko seveda Slovenija še vedno premeni stališče. Takšna poteza, namreč odtegnitev podpore Afričanu, bi koristila tudi Koprivnikarjevemu nasledniku Rudiju Medvedu, ki bi v primeru podpore kandidatu iz Burkine Faso izgubil v vsakem primeru, takšna odločitev pa bi pomenila tudi velik črn madež za vlado Marjana Šarca.
Mimogrede, samo predstavljamo si lahko, kako zelo bo živce izgubil premier Šarec, ko bo izvedel za ta grozeči škandal.
Danes Burkina Faso, jutri Severna Koreja?
Če Rudi Medved podpre Burkino Faso, se bomo v vsakem primeru zamerili Angležem, ki so neprimerno večji strateški partner za Slovenijo, ki v Veliko Britanijo izvoz tri tisočkrat več kot v Burkino Faso (!). Če na koncu zmaga Anglež, bo še slabše, saj bo ves čas vedel, kdo ga je pustil na cedilu. Če pa zmaga kandidat iz Burkine Faso in gre Koprivnikar v Ženevo v službi (sam sicer trdi, da to ni res), pa bo to še večja blamaža za ministra Medveda.
Če sedaj podpremo Burkino Faso, se ne smemo čuditi, če bomo naslednjič Severno Korejo. S takimi potezami slovenska politika izgublja ugled. S tako neumnimi potezami izgubljamo zaveznike, kot je Velika Britanija. Posledice takih potez pa so vidne pri arbitražnem sporazumu, kjer nas nihče ne jemlje resno, kjer tujci bežijo pred nami in kjer se nam Hrvatje smejejo. Celo to, da smo bili pred Hrvati v EU, nam prav nič ne pomaga.
Uredniška opomba:
Boris Koprivnikar je vse naše navedbe zanikal. Njegovim zanikanjem nismo verjeli, ker so ga na laž postavili naši viri v tistem delu, ko je rekel, da niso nikoli podprli kandidata Burkine Faso, ampak so o tem samo razpravljali. Članek je nastal na osnovi različnih virov, objavili pa smo ga z enim samim namenom: da ne bo kdo od slovenskih politikov (Rudi Medved, Marjan šarec, Miro Cerar) rekel, da tega niso vedeli. Članek smo objavili tudi zato, ker bi bila podpora Burkini Faso zunanjepolitična katastrofa za ugled Slovenije. Vsaj v očeh velike Britanije in še kake članice EU. Zato si zelo želimo, da se naši viri motijo. Kajti še vedno je manjša škoda, da smo se zmotili, kot pa če se zgodi ta blamaža, ob kateri se bi razkrila "vezana trgovina": ena služba bivšega ministra v zameno za kredibilnost naše države in dobre odnose z Veliko Britanijo.